Ambar Sorumlusu Nedir?

Ambar Sorumlusu Ne Demek?

Ambar sorumlusu, mobilya ve eşyaları depolayan, malları havalandıran ve kontrolünü yaparak envanter tutan kişidir. Ambarda bulunan malların envanter listesini yaparak yöneticisine raporlar. Dayanıklı tüketim malları ve kırılabilen eşya ve malzemelerinin envanterini yapmaktan sorumludur. Ambar sorumlusu çalışma saatleri içerisinde ambara gelen mallar ve stoklarla ilgili işlemlerin tam, zamanında ve eksiksiz yapılmasından sorumludur. İşlemlerin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak amacıyla depo işlemlerinde gerekli olan önlemleri ve kararları alan, bu kararların yerine getirilmesini sağlayan kişidir. Çalışanları yönlendirme işlemlerini yapar ve üst yönetime raporlar. Ambar sorumlusu, şirketin genel çalışma prensipleri çerçevesinde çalışır. Çeşitli ekipman, araç ve gereçleri etkin bir şekilde kullanır. Bununla birlikte, iş sağlığı, iş güvenliği, işçi sağlığı ve çevreyi koruma düzenlemelerine dikkat ederek operasyon işlemlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur. Mesleğin kalite ve verimlilik gereklerine uygun olarak çalışma düzenini belirler. Her gün çalışma saatinde depoyu denetlemek en önemli görevlerinden biridir. Ambara giren ve çıkan malların karşılaştırılıp eksiksiz olduğundan emin olmak için sürekli olarak kontrol faaliyetlerini sürdürür. Bununla birlikte, ambar sorumlusu görev tanımı içinde, depo raporlarının düzenli olarak yapılması işlemleri de vardır.

Ambar Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ambar sorumlusu maaşları çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu pozisyonda çalışan kişi bütün birimlerle sürekli olarak iletişim halindedir. Ambar sorumlusu ne iş yapar sorusuna yanıt olarak pozisyonun görev ve sorumluluklarından bahsedilebilir. Ambar sorumlusunun görevleri şunlardır:

 • Tüketim mallarının envanterini düzgün bir şekilde tutmak,
 • Ambarda bulunan malları sıklıkla kontrol etmek,
 • Ambarda bulunan malların havalandırılması gerekiyorsa kontrol ederek havalandırılmasını sağlamak ve envanterini tutmak,
 • Kullanılmak üzere satın alınan mobilya ve eşyaları depolamak ve envanterini tutmak,
 • Satılmak üzere satın alınan mobilya ve eşyaları depolamak ve envanterini tutmak,
 • İşletmede bulunan araç, gereç ve ekipmanları etkin ve verimli bir şekilde kullanmak,
 • İş güvenliği, iş sağlığı ve çevre koruma düzenlemelerini prosedüre uygun bir şekilde yapmak,
 • İşletmenin genel çalışma prensibi çerçevesinde çalışmak,
 • Operasyon süreçlerinde merkez ile ambar arasındaki iletişimi sağlamak,
 • Depoya ve ambara giren malların fatura ile karşılaştırmasını yaparak eksiksiz teslim almak,
 • Ambara gelen malların hasarlı olup olmadığını kontrol etmek,
 • Hasarlı malların tespitini ve iade işlemlerini yapmak,
 • Ambara gelen malların düzgün bir şekilde yerleştirilmesini sağlamak,
 • Anlık olarak depo stoklarını takip etmek,
 • Ambardaki eksiklikleri tespit ederek yöneticilerine iletmek,
 • Sürekli takip işlemini yapmak,
 • Bağlı bulunduğu yönetici tarafından verilen tüm görevleri yerine getirmek.

Ambar Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ambar sorumlusu nasıl olunur sorusuna, öncelikle adayın çalıştığı sektöre ve deneyimine göre farklı eğitimlerden geçmesi gerektiği yanıtı verilebilir. Bu meslek grubu ve tanımı çerçevesinde gereken minimum eğitim düzeyi lise mezunu olmaktır. Bununla birlikte şirket politikaları çerçevesinde ön lisans mezunu olma şartı gibi farklı şartlar da belirlenebilir. Talep edilen eğitim konusunda en önemli etken firmanın faaliyet gösterdiği sektördür. Ecza deposu ya da ilaç kimyası alanında faaliyet gösteren bir firma, ambar sorumlusu pozisyonu için iki yıllık eğitim veren Eczane Hizmetleri gibi sektör ile ilgili bölüm mezunlarını tercih edebilir. Firma, ambar çıkışı toptan satış ya da nakliye konularında faaliyet gösteriyorsa Lojistik bölümü mezunu adaylara yönelebilir.

Ambar Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Ambar sorumlusu üretim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ofis ortamlarında çalışan nitelikli kişilerdir. Görevleri gereğince araçların depoya boşaltması, yüklenmesi, depolama gibi saha çalışmalarını izler, takip eder, depo ve ambar faaliyetlerini yürütür. Ambar sorumlusu, şirket içindeki tüm birimlerle sürekli olarak iletişim halindedir. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin depo ve ambar yönetimi konusunda deneyimli olması beklenir. Gerekli eğitimleri almış ve bunu belgelemiş olmaları en önemli şartlardandır. Bunun yanı sıra kendilerini ambar ve depo bilgisayar programları konusunda geliştirmeleri oldukça önemlidir. Ambar sorumlusu yoğun bir çalışma ortamında faaliyetlerini yürütür. Bu sebeple iletişim becerisi güçlü ve organizasyon yeteneği olan adaylar bu pozisyon için oldukça avantajlıdır. Esnek çalışma saatleri vardır. Ambar sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişiler Ambar sorumlusu ne iş yapar konusunu araştırmalı ve kariyer hedefini buna göre belirlemelidir.

Ambar Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşe alım şartlarının başında belirli eğitimlere katılmak ve sınavlarda başarılı olmak gelir. Üretim sektöründe ve farklı iş kollarında çalışacak olan kişilerin en az lise mezunu olması beklenir. Bunun yanı sıra sektöre ve şirkete göre eğitim kriteri değişebilir. Tüm bunların yanı sıra tedarik zinciri, lojistik, hizmet, depo, ambar, stok konularında da yeterli seviyede bilgi sahibi olmak önemlidir. Ambar sorumlusu ne kadar maaş alır konusu çalışılan şirketin ücret politikasına ve kişinin deneyimine göre değişmektedir. Organizasyon, iletişim, planlama depo ve ambar yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak aranan şartlardandır. Görev alacak personelin stok ve mallara özgü olan programları bilmesi gerekir. Ambar sorumlusu sorumlulukları yerine getirirken bazı araç ve ekipmanlar kullanır. Bunun yanı sıra kullanacağı araç ve gereçler hakkında yeterli bilgi sahibi olması önemlidir. Bilgisayarda kullanılan tüm ofis programlarını kullanma bilgisi ve becerisi olmalıdır. Farklı sektörlerde bu pozisyonda çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinden ilanları ambar sorumlusu için detaylı bir araştırma yapabilirler. Siz de Kariyer.net'te yer alan ambar sorumlusu iş ilanlarını inceleyerek kendinize en uygun ilanlara başvuruda bulunabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.890 / Aylık
68 kişinin ortalama maaşıdır.