Anestezi Hemşiresi Nedir?

Anestezi Hemşiresi Ne Demek?

Cerrahlar, anestezistler, çocuk doktorları, diş hekimleri ve diğer nitelikli sağlık çalışanlarıyla iş birliği içerisinde çalışarak, hastaları anesteziye hazırlayan kişidir. Bunun dışında anestezi hemşireleri çeşitli tıbbi prosedürlerin başarısında önemli bir rol oynar ve ameliyathanelerin veya kliniklerin düzenlenmesinden de sorumludur.

Anestezi Hemşiresi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Anestezi hemşiresinin sorumlulukları arasında hastaların gereksinimlerini planlama, ağrı yönetimi, diğer servislere yardım etme ve hastanın iyileşmesini denetleme sayılabilir. Bu hizmetler, ameliyatın tüm aşamalarında kullanıldığı gibi teşhis kısmında da gerekli olabilir. Diğer sorumlulukları ise şu başlıklar altında toplanabilir:

  • Fiziksel değerlendirmede bulunmak,
  • Ameliyat öncesi eğitimde yer almak,
  • Anestezi yönetimi için hazırlık yapmak,
  • Hastanın ağrı duymaması için hastaya anestezi uygulamak,
  • Ameliyat sonunda hastanın kurtarma odasından hasta bakım ünitesine geçeceği aşamadaki seyri takip etmek.

Anestezi Hemşiresi Olma Şartları Nelerdir?

Üniversitelerin "Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri" bölümünden lisans derecesiyle mezun olarak hemşire olabilirsiniz. Ancak anestezi hemşiresi olmak isteyen sağlık uzmanları, en az bir yüksek lisans derecesine sahip olmalı ve CRNA (Sertifikalı Kayıtlı Hemşire Anestezi Uzmanı) uygulama yetkisi seviyesine bağlı olarak nispeten özerk bir şekilde pratik yapabilmelidir. Ameliyathane, yoğun bakım ünitesi ya da cerrahi tesislerdeki hastalarla çalışan bir hemşireyseniz "Sertifikalı Kayıtlı Hemşire Anestezi Uzmanı (CRNA)" olmak sizin için uygun olabilir.

Hemşirelerin yüksek lisans derecesini anesteziye odaklayarak, kapsamlı klinik eğitimini tamamlaması gerekir. Daha sonra "Ulusal Hemşire Anestezistleri Sertifikalandırma ve Belgelendirme Kurulları" tarafından onaylanan bir sınavı da geçmelidir.

Anestezi Hemşiresi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Sağlık sisteminin önemli bir parçası olan anestezi hemşireleri, hemşirelik öğrencilerinin uzun vadeli bir hedef sonucu elde ettikleri unvandır. Bu nedenle hemşirelikte bir lisans derecesine sahip olmalı ya da sağlık kurumlarında ehliyetli bir hemşire olarak istihdam alanına sahip olmalıdır. Böylelikle hemşirelikte yüksek lisans derecesine de başvurabilirsiniz. Bazı hemşire anestezi programları, yoğun bakım ünitesinde veya acil serviste akut bakım deneyimi bulunmasını tercih edebilir.

Anestezi Hemşiresi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
16.740 / Aylık
9 kişinin ortalama maaşıdır.