Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Nedir?

Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Ne Demek?

Bilgi teknolojileri sorumlusu kimdir sorusu kısaca şu şekilde cevaplanabilir; görev alanındaki tüm sistemin ve cihazların kurulumunu gerçekleştiren, sistem ve donanımdaki arıza ve hataları tespit eden ve iyileştirme yapan nitelikli kişidir. Bu alanda çalışacak kişilerin belirli eğitimleri alması ve bazı becerilere sahip olması oldukça önemlidir. Bilgi teknolojileri sorumlusu özel sektörde ya da kamu sektöründe yer alan firmaların bilgi teknolojileri departmanlarında çalışır. Bu meslek; yazılım teknikleri geliştirilmesi ve uygulanması gibi alanlarla ilgilenir. Bilgi teknolojisi sorumlusu olarak çalışan kişiler, kurumdaki sistemin yedeklemesini yapmaktan ve sistemin güvenliğini sağlamaktan da sorumludur.

Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Ne iş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilgi teknolojileri sorumlusu nedir sorusu; yazıcı, bilgisayar, internet gibi tüm yazılım ve donanımın düzgün çalışması, arızaların tespit edilmesi, ortaya çıkan sorunların çözümlenmesi ve bakımların yapılmasından sorumlu olmaktır şeklinde cevaplanabilir. Bilgi teknolojileri sorumlusu ne iş yapar konusu, bu alanda çalışmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Bilgi teknolojileri sorumlusu görevleri ve sorumlulukları içerisinde yer alan ağ ve sistem gereksinimlerinin tespit edilmesi de oldukça önemlidir. Görev ve sorumluluklar; kişinin deneyimi, çalışacağı sektör ve sektördeki bilgi teknolojileri uygulamalarına göre farklılık gösterir. Bu mesleği yapan kişiler, bilgi düzeyine sahip ve belirli eğitimleri almış kişilerdir. Bilgi teknolojileri sorumlusu kime denir sorusunu daha net bir şekilde açıklamak için görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir. Başlıca görev ve sorumluluklar şu şekildedir:

 • Kurum bünyesinde bulunan tüm donanım, yazılım ve ağların kurulumunu yapmak, bakımlarını gerçekleştirmek,
 • Kurumdaki tüm teknik destek taleplerini takip etmek,
 • Sistem ve ağ sorunlarını tespit etmek, sorunların giderilmesini sağlamak,
 • Kullanıcı talepleri ve sorunlarının karşılanması için destek hizmeti sunmak,
 • Sunucu sistemi performanslarını ölçmek ve performanslar ile ilgili sorunları incelemek,
 • Ortaya çıkan sorunları iyileştirmek için çalışmalarda bulunmak,
 • Yeni teknolojik sistemleri test ederek değerlendirmek,
 • Sistemlerin gelişmesine yönelik çalışmalar yapmak,
 • İşletim sistemleri, donanım ve yazılım ihtiyaçlarını takip ederek tedarik sürecinde bulunmak,
 • Hem kullanıcıların hem de sunucuların yedekleme işlemlerini gerçekleştirmek,
 • Kurum içerisindeki altyapı bilgilerinin takibini yapmak,
 • Sistemde verimlilik ve güvenliği sağlamak için çalışmalar yürütmek,
 • Bağlı bulunmuş olduğu proje ekibi ile sürekli olarak iletişim halinde olmak,
 • Kullanıcı dostu hizmet ve çözüm sunulmasında önemli rol almak,
 • Düzenli ve sistemli olarak kullanıcı ve sistem işlemleri ile ilgili faaliyetlerin raporlarını hazırlamak, raporları üst yönetime sunmak,
 • Yönetimin kendisine vermiş olduğu tüm görevleri eksiksiz ve zamanında yerine getirmek,
 • Genel iş gereksinimlerini tespit etmek ve bunları destekleyici çalışmalarda bulunmak.

Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bilgi teknolojileri sorumlusu nasıl olunur sorusu, bu alanda çalışmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Bu mesleği icra etmek için bilgi teknolojileri alanındaki gerekli eğitimin başarıyla tamamlanmış olması gerekir. Bilgi teknolojileri alanında kendisini geliştirmek isteyen kişiler, ilgili kurslara katılarak sertifika sahibi olabilirler. Bilgi teknolojileri sorumlusu olmak için hangi okulları okumak gerekir konusunda detaylı araştırma yapan kişiler, bilgi teknolojileri sorumlusu olmak için üniversitelerin Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri , Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Mühendisliği ve buna benzer bölümlerden mezun olma şartının arandığını görebilirler. .

Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bilgi teknolojileri sorumlusu olmak için gereken bazı şartlar adaylarda aranır. Bilgi teknolojileri sorumlusu olmak için ne yapılmalı konusu, bu alanda kendini geliştirmek isteyen birçok kişi için oldukça önemli bir konudur. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra bu alandaki kurslara katılarak sertifika sahibi olabilirler. Kurumların sistem ve ağlarından sorumlu olarak çalışmak için gerekli bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Organizasyon ve planlama becerisine sahip olmak,
 • Bilgi teknolojileri sistemlerine hakim olmak,
 • Karşılaştığı problemler karşısında analitik çözümler üretebilmek ve uygulamak ,
 • Etkili iletişim becerisine sahip olmak,
 • Ekibi ile iş birliği içerisinde verimli bir şekilde çalışmak,
 • Alandaki güncel gelişmeleri sürekli olarak takip etmek,
 • Yeni çözümler üretmek ve gelişime açık olmak.

Bilgi Teknolojileri Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bilgi teknolojileri departmanında çalışacak olan kişiler için işe alım şartları, çalışılan sektör ve şirkete göre farklılıklar gösterir. Genellikle bilgi teknolojileri sorumlusu olarak çalışacak kişilerin yabancı dil bilgisine sahip olması aranan özelliklerdendir. Kişilerin network altyapısına hakim olması gerekir. Bununla birlikte işletim sistemleri, bilgisayar ağları konusunda bilgi sahibi olması önemli şartlardandır. Bilgi teknolojileri sorumlusunun hosting ve domain konusunda başarılı olması gerekir. Koordinasyon ve iletişim becerileri gelişmiş olan kişiler oldukça avantajlıdır. Bunun yanı sıra analiz yapma yeteneğine sahip, takım çalışmasına uyum sağlayan, disiplinli, planlı ve sonuç odaklı olunması gerekir. Hatasız ve hızlı çalışmak önemlidir. Gelişen teknolojinin sürekli olarak takip edilmesi gerekir. Bilgi teknolojisi sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişilerin, gerekli değerlendirmelerin ardından raporlama yapması beklenir. İşletim sistemlerinin kurulumlarını yaparak ortaya çıkan sorunlara kısa sürede çözüm bulunmalıdır. Firmaların bünyesinde bilgi teknolojileri sorumlusu olarak çalışan kişilerin, ilgili süreçlerin uygun olarak yönetilmesini sağlaması gerekir. Proje yönetimi kapsamında tedarikçi ilişkilerinin sağlanması önemlidir. Sistemin iş sürekliliği ve ihtiyaçları tespit edilerek planlama yapılmalıdır. Yönetim, problem çözme ve koordinasyon faaliyetlerinin yürütülmesi oldukça önemlidir. Bilgi teknolojileri sorumlusunun iş takip sürecini yönetebilen bir kişi olması ve karar verme yeteneğine sahip olması oldukça önemlidir. Bilgi teknolojisi sorumlusu maaşları kişinin bilişim alanında sahip olduğu bilgiye, deneyime, eğitime ve şirkete göre farklılık gösterir. Kariyer.net üzerinden bu alanda yayınlanan iş ilanlarına ulaşmak mümkündür. Bu alanda çalışmak isteyenler; İstanbul, Ankara ve İzmir dahil olmak üzere birçok şehirdeki bilgi teknolojileri sorumlusu iş ilanları seçeneklerini inceleyerek başvuruda bulunabilirler.