Dalış Eğitmeni Nedir?

Dalış Eğitmeni Ne Demek?

Dalış eğitmenliği; su altı sporları grubuna girmektedir. Dalış eğitmenliği, dalış sporlarına ilgi duyan kişilerin güvenli bir şekilde dalış yapabilmeleri için gerekli eğitimleri düzenleyen meslek dalıdır.

Dalış eğitmeni, uzmanı olduğu dalış sporu ile ilgilenen kişilerin nitelikli dalıcılar olması üzerine teorik ve pratik eğitimler düzenleyen kişidir. Dalış sporunda gerekli malzemelerin kullanımından, dalış etiğine kadar nitelikli bir dalışçının sahip olması gereken tüm bilgileri aktarır. Mesleğin; Serbest Dalış Eğitmenliği ve Aletli Dalış Eğitmenliği olmak üzere iki farklı türü bulunur.

Dalış Eğitmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dalış eğitmeninin, nitelikli ve dalış etiği bilincine sahip dalışçılar yetiştirmesi beklenir. Dalış konusunda eğitim veren bu kişilerin temel görevleri aşağıdaki gibidir:

  • Eğitim müfredatında yer alan konuları işlemek,
  • Dalışçıların teorik ve pratik bilgiye hakim olarak eğitimlerini tamamlamasını sağlamak,
  • Dalışçılara ekipman kullanımını öğretmek,
  • Bağlı çalıştığı kurumun yönetmeliğine ve kurallarına uygun çalışmak,
  • Dalışçlara dalış etiği ve kültürünü öğretmek,
  • Eğitim dalışları esnasında öğrencisinin can güvenliğini tehlikeye atacak unsurları engellemek,
  • Eğitimi tamamlayan öğrencilere sınav yapmak,
  • Sınav sonuçları başarılı olan öğrencilerin brövelerini düzenlemek.

Dalış Eğitmeni Olma Şartları Nelerdir?

Dalış eğitmeni eğitimlerine; dalıcı olarak tüm brövelerini tamamlamış, herhangi bir disiplin suçu ve sağlık sorunu bulunmayan lider dalışçılar başvurabilir. Dalış eğitmeni olmak istiyorsanız, öncelikle ilgili federasyon tarafından onaylanmış dalış okullarında dalışçı eğitimlerini tamamlamak ve ardından da "Dalış Eğitmeni Eğitimi" programına dahil olmak durumundasınız.

Dalış Eğitmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Dalış eğitmeni olmak için ilgili federasyon tarafından onaylı eğitim kurumları tarafından düzenlen Dalış Eğitmeni Eğitim Programı'na katılmanız gerekir. Her kurumun, eğitim içerisinde yer verdiği ders başlıkları ve eğitim süreleri farklı olsa da her birinin nihai amacı alanında uzman ve nitelikli dalış eğitmenleri yetiştirmektir. Eğitim programları aynı zamanda ders başlıklarıyla da birbirinden ayrılır; ancak değinilen konular genel anlamda aynıdır. Eğitimlerde büyük ölçüde; dalış etiği, malzeme kullanımı ve bakımı, su altı basınç değişimlerinin ve dalış sürelerinin hesaplanması, su altı ve su üstü ilk yardım, acil durum çözümleri, su altı navigasyonu gibi konuların ne şekilde öğretileceği aktarılır.