Dijital Dönüşüm Uzmanı Nedir?

Dijital Dönüşüm Uzmanı Ne Demek?

Dijital Dönüşüm Uzmanı, bir markanın veya kurumun ihtiyaç duyduğu belgeleri, evrakları, işlemleri ve süreçleri bilgi teknolojilerini kullanarak dijital ortama uyarlayan kişidir. Ödemelerin ve alışverişlerin internet üzerinden yapılması, evrakların dijital ortamda saklanması gibi süreçler, dijital dönüşüm süreçlerine örnektir.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital Dönüşüm Uzmanı, bir kurumun süreçlerinin dijital ortama aktarılmasından sorumludur. Bu aktarım, birçok farklı sürecin amacını ve kullanıcıların alışkanlıklarını çözümlemeyi; ardından süreçleri dijital dünyada yeniden tasarlamayı gerektirir. Bu sebeple Dijital Dönüşüm Uzmanının birçok farklı görevi bulunur;

  • Kurumun ihtiyacı olan dijital dönüşüm süreçlerini belirlemek,
  • Kurumu fiziksel ortamdan dijital ortama taşırken doğru teknolojileri seçmek ve kullanmak,
  • Kurumun dijital dönüşüm sayesinde tasarruf etmesini sağlamak, kurumda verimliliği ve kaliteyi arttırmak,
  • Dijital dönüşüm alanındaki yasal mevzuata uygun olarak hareket etmek,
  • Alandaki teknolojileri sürekli takip etmek, yeni teknolojilere hızla ayak uydurabilmek,

bu görevler arasındadır.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Yeni teknolojilerle yakından ilgilenen, yaratıcı bir bakış açısına sahip, uygulanabilir çözümler üretebilen ön lisans ve lisans mezunları Dijital Dönüşüm Uzmanı olabilir. Farklı seviyelerde birçok Dijital Dönüşüm Uzmanlığı sertifika programı mevcuttur. Dijital dönüşümle ilgilenen herkes, kendi seviyesine uygun olan programa başvurarak sertifikasını alabilir.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Dijital Dönüşüm Uzmanı olmak için birçok teknolojiye hakim olmak, kaliteyi ve verimliliği arttıracak stratejik planlamalar yapabilmek gerekir. Bu yüzden bir Dijital Dönüşüm Uzmanlığı sertifikasında akıllı sistemler, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, endüstri 4.0, yapay zeka, arttırılmış ve sanal gerçeklik, bulut sistemleri ve simülasyon sistemleri gibi birçok teknolojiye dair eğitimler bulunur.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
22.170 / Aylık
10 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler