Gayrimenkul Uzmanı Nedir?

Gayrimenkul Uzmanı Ne Demek?

Gayrimenkul uzmanı taşınmaz mal olarak nitelendirilen arsa, bina ve arazilerin; satış, yatırım, ipotek ve kredi işlemleri için değer tespiti yapan kişilere verilen unvandır. Bu kişiler bir gayrimenkulün veya projenin hak ve faydalarının değerlemesini yapar. Gayrimenkul ve taşınmazların değerlemesini yapmak için gerekli bilgi ve beceriye sahip nitelikli kişilerdir. Bu kişiler gerekli iş ve işçi sağlığı kanunlarına uyarak kendilerine verilen imkanlarla işin gerekliliğini en verimli şekilde yapmakla yükümlüdür. Gayrimenkul uzmanı nedir sorusunu daha ayrıntılı cevaplamak için bu alanda çalışan kişilerin görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir.

Gayrimenkul Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gayrimenkul uzmanı ne yapar sorusuna, taşınmaz bir malın değerlemesini yaparak güncel para birimi karşılığında maliyetini ve satış değerini tespit etmekle sorumlu kişilerdir cevabı verilebilir. Gayrimenkul uzmanlarının yapması gereken işlemler taşınmaz malın türüne veya çalıştığı kurumun politikasına göre farklılık gösterebilse de temel olarak benzer maddeleri içerir. Bir gayrimenkul uzmanı genel olarak aşağıdaki görev ve sorumluluklara sahiptir;

 • Gayrimenkul piyasasında gelişen trendleri belirlemek.
 • Piyasadan düzenli olarak veri toplamak, araştırmalar yapmak, bu verileri analiz etmek.
 • Piyasada gelişen koşulları analiz etmek.
 • Taşınmaz mülkün yakınında bulunan okul, alışveriş merkezi ve park gibi sosyal alanların mülk değeri üzerine etkisini incelemek.
 • Mülkün yer aldığı il, ilçe ve mahallenin gelecekteki gelişimlerini incelemek, bunun mülk üzerine olası etkilerini değerlendirmek.
 • Taşınmazın değerini belirlemek adına çevrede bulunan diğer mülkler ile ilgili bilgi toplamak.
 • Mülk değerini tahmin ederken amortisman maliyeti, ikame maliyeti ve mülkün tahmini gelir potansiyeli gibi etkileri dikkate almak.
 • İlçede bulunan ortalama mülk değerlerini dikkate almak.
 • Mülk değeri ile ilgili ayrıntılı raporlar hazırlamak.
 • Değerlendirme raporlarının gizliliğini korumak ve arşivlemek.
 • Gayrimenkul projelerine danışmanlık yapmak.
 • Banka ve finans kurumlarına teminat olacak gayrimenkuller için değer belirlemek.
 • Rayiç bedel hesaplamak.
 • Şirketlerin ortaklık kurma ve ayrılma dönemlerinde gayrimenkul hesaplamasına danışmanlık yapmak.
 • Mesleki alandaki gelişmeleri takip ederek uygulamak.

Gayrimenkul uzmanı olarak çalışan kişiler çok farklı yerlerde görev alabilmektedir. Bankalar ve finans kurumları kredi verecekleri mülklerin değerini öğrenmek için bu kişileri istihdam ederler. Firmalar ve büyük şirketler ortaklık anında ellerindeki malların değerini öğrenmek adına gayrimenkul uzmanından danışmanlık alabilirler. Ayrıca sermaye piyasasında işlem gören firmaların taşınmaz değerlerinin belirlenmesinde yine bu kişiler çalışmalarda bulunurlar. Kamu, özel sektör ve finans kurumlarının kaynak ihtiyaçlarında ellerindeki taşınmazların değerini belirlemek adına yine gayrimenkul uzmanları görev almaktadır.

Gayrimenkul Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gayrimenkul uzmanı nasıl olunur sorusu bu mesleği icra etmek isteyenlerin merak ettiği konulardan birisidir. Bu mesleği icra etmek için üniversitelerin belirli lisans programlarından mezun olmak gerekir. Bu programlar arasında İktisat, Ekonomi, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Gayrimenkul Değerleme bölümleri ile Şehir ve Bölge Planlama gibi alanlar yer alır. Ayrıca bu görevi icra etmek için Sermaye Piyasası Kurumu tarafından gerçekleştirilen sınavdan başarı ile geçmek ve gayrimenkul uzmanı olarak çalışmak için lisans almış olmak gereklidir. Buna ek olarak raporlama yapabilmek için MS Office programlarını iyi derecede kullanabiliyor olmak gerekmektedir. İnşaat maliyetlerine ve mülklerin yapılarına hakim olmak da önemlidir.

Gayrimenkul Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Gayrimenkul uzmanı olmak için birtakım mesleki şartları sağlıyor olmak gerekir. Bu kişiler öncelikle inşaat ve gayrimenkul değerleme ile ilgili olan üniversite bölümlerinden birisinden lisans diploması almalıdır. Daha sonra ise Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yapılan sınavdan geçer not alarak lisans almalıdır. Ancak bu şartların sağlanması koşuluyla gayrimenkul uzmanı olarak görev alınabilmektedir. Gayrimenkul uzmanları finans kuruluşlarının yanı sıra gayrimenkul değerlendirme firmalarında da görev alabilmektedir. Aynı zamanda kurumsal firmalar da bünyesinde gayrimenkul uzmanı çalıştırmak isteyebilir. Bu kişilerin taşıması gereken şartlar firmaların taleplerine göre değişiklik gösterebilir.

Gayrimenkul Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Gayrimenkul uzmanı olarak çalışmak isteyen adaylardan firmalar belli şartları sağlamasını bekleyebilir. Bu işe alım şartları firmaya ve uzmanın görevine göre farklılık gösterebilse de genel olarak benzer maddeleri içermektedir. Bir gayrimenkul uzmanı temel olarak aşağıda yer alan özellikleri karşılıyor olmalıdır:

 • Mesleki yeterliliği sağlamak adına teknik bilgiye ve kanunlara hakim olmalıdır.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmalıdır.
 • Planlama becerisine sahip olmalı ve iş takibini düzgün yapmalıdır.
 • Mesleki gelişim konusunda ilerlemeli, yeniliklere açık olmalıdır.
 • Aktif olarak araç kullanabilmelidir.
 • Yazılı ve sözlü iletişimi kuvvetli olmalıdır.
 • MS Office programlarını etkin bir şekilde kullanabilmelidir.
 • Girişken ve araştırmacı olmalıdır.
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Yoğun iş temposu ve stres altında çalışabilmelidir.

Gayrimenkul uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerden firmaların talepleri bu şekilde olabilir. Gayrimenkul uzmanı kişiler gayrimenkul değerlendirme firmalarında çalışabildikleri gibi kurumsal firmaların bünyesinde de görev alabilmektedir. Gayrimenkul uzmanı maaşları kişinin tecrübesine ve çalıştığı sektöre göre değişiklik gösterebilir. Gayrimenkul uzmanı olarak çalışmak isteyen ve kariyerinde bu alanda ilerlemeyi düşünenler Kariyer.net sitesinde yer alan seçeneklere göz atabilir, kendisine uygun olan ilanlara başvurabilir. Türkiye genelinde arama yapmak için gayrimenkul uzmanı iş ilanları seçeneklerine bakabilir, farklı şehirlere göre arama yapmak için ise İstanbul gayrimenkul uzmanı iş ilanları gibi aramalar yaparak seçenekleri değerlendirebilir.