Gayrimenkul Yatırım danışmanı Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ne Demek?

Gayrimenkul yatırım danışmanı, yapılacak yatırımın ne gibi faydalar sağlayacağını öngörerek yatırımcılara önerilerde bulunan ve ortaya çıkabilecek her türlü riski en aza indirgemeye çalışan deneyimli kişidir. Emlak ve diğer gayrimenkullerin alım, kiralama ve satım işlemleriyle ilgilenir. Gayrimenkulleri kendi portföylerine alır ve bu sayede istedikleri satıcı kitlesine kolayca ulaşabilme imkanı sağlar. Ayrıca pazarlama işlemlerini gerçekleştirmek için kendilerine belirli bir bölge belirler.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Globalleşen çağla birlikte önem kazanmaya devam eden gayrimenkul yatırım danışmanları, bulundukları pozisyona göre pek çok alanda görev alabilirler. Belli başlı görev ve sorumlulukları şöyle ele alınabilir;

  • Müşteri sayısını arttırmak, portföyü genişletmek,
  • Alıcıları gerekli konularda bilgilendirmek,
  • Finans ve kredi gibi tüm mali işlerden sorumlu olmak,
  • Müşterilere rehberlik etmek,
  • Gayrimenkul sektörü hakkındaki tüm kanun, yönetmelik, yasa ve kuralları bilmek.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Olmak İçin Gerekenler

Emlak ve inşaat sektöründe çalışan kimseler gayrimenkul yatırım danışmanı olabilirler. Günümüzde lise mezunu kimseler de kendini geliştirerek gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapabilmektedir. Ancak üniversitelerin bankacılık, işletme, mühendislik ve muhasebe bölümlerinden mezun olmuş ve danışmanlık sertifikası edinmiş kişilerr meslekte her zaman bir adım öndedir. Ayrıca mesleği gerçekleştirmek isteyen kimselerin ticari ve kişisel sicili mutlaka temiz olmalıdır. Özellikle banka referanslarında olumlu kaydı bulunmalıdır.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gayrimenkul yatırım danışmanlığı mesleğinde kendini geliştirmek çok önemlidir. Piyasadaki rakiplerin önüne geçebilmek için mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Emlak Danışmanlığı" kursuna katılarak sertifika almak gereklidir. Böylelikle mesleği icra etmek isteyen kimseler, hem sektör hakkında daha fazla bilgi edinmiş olur hem de müşterilerinin gözünde daha güvenilir bir danışman konumuna yükselir. Konu ile ilgili olarak büyük emlak şirketlerinin açtıkları sertifika programlarına katılmak da avantaj sağlar. Öte yandan gayrimenkul şirketleri, emekli öğretmen veya emekli memur olan kişileri de işe alabilmektedir.