Gıda Teknisyeni Nedir?

Gıda Teknisyeni Ne Demek?

Gıda teknisyeni, gıda maddelerinin üretilmesinden depolanmasına kadar çeşitli süreçlerde görev alan ara meslek elemanıdır. Görev kapsamı arasında ürünlerin ambalajlanma süreci de bulunur. Bununla birlikte, gıda ürünlerinin sağlığa uygun olması konusunda gıda teknisyenleri önemli rol oynar. Gıdalar ile ilgili denetimleri takip etmek de gıda teknisyeninin görevleri arasında yer alır. Gıda teknisyenleri, gıdaların üretim ve depolanma süreçlerinin yanı sıra bu ürünlerin fiziksel, kimyasal, duyusal ve mikro biyolojik kontrol sürecinde de bulunur; kontrol süreci için gerekli olan analizlerin yapılmasında görev alır. Ayrıca, analizler sonucu ortaya çıkan sonuçların yorumlanması konusunda da çalışmalar yapar.

Gıda Teknisyeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Ürünlerin kaliteli ve standart bir şekilde üretilmesini sağlar.
  • Gıda üretiminde kullanılan teknolojik gelişmeleri yakından takip eder.
  • Gıda maddelerinin işlenmesi esnasında çeşitli teknikler kullanır.
  • Ürünlerin sağlığa uygun olup olmadığını kontrol etmek için gıdalardan ve gıdalarda kullanılan katkı maddelerinden örnekler alır.
  • Gıdalar üzerinde çeşitli analizler yapar ve ortaya çıkan sonuçları yorumlar.
  • Çalışmış olduğu işletmede temizlik ve hijyen kurallarını uygular ya da bu kuralların uygulanmasını sağlar.
  • Gıdaların doğru bir şekilde paketlenmesinin yanı sıra muhafazasını sağlar.

Gıda Teknisyeni Olmak İçin Gerekenler

Gıda teknisyeni olmak için iki yıllık eğitim veren meslek yüksekokullarının "Gıda Teknolojisi" ön lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Çalışacağınız alana göre süt ürünleri, kimya teknolojisi gibi alanlarda uzmanlık beklenir.

Gıda Teknisyeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gıda teknisyenliği için çeşitli meslek liseleri eğitim verir. Bunun yanı sıra, özel kurslar tarafından da sertifika programları düzenlenir. Mikrobiyoloji, hijyen, gıda muhafazası, proteinler, vitaminler, hacim, fiziki değişimler, kimyasal değişimler, analizler ve laboratuvar organizasyonlarına dair eğitimler verilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
11.840 / Aylık
18 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler