43

Gıda Teknisyeni İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Gıda Teknisyeni cancel
PAMYAĞ GIDA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Gıda Teknisyeni
PAMYAĞ GIDA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Gaziantep İş Yerinde
Tam zamanlı
15 gün
Kalaycıoğlu Gıda Paz. San. Ve Tic. A. Ş.
Gıda Teknikeri
Kalaycıoğlu Gıda Paz. San. Ve Tic. A. Ş.
Çorum İş Yerinde
Tam zamanlı
10 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Gıda Teknisyeni İş İlanları

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte pek çok alanda gelişmeler yaşandı ve yeni meslekler ortaya çıktı. Elde imal edilen ürünlerin zamanla fabrikalarda ve atölyelerde seri üretimle meydana getirilmesi teknolojinin üretim alanındaki en büyük etkisi oldu. Gıda sektörü de teknolojinin etkisi ile seri üretimin yaygınlaştığı alanlardan biridir. Günümüzde gıda ürünlerinin neredeyse hepsi çeşitli işlemlerden geçer. Fabrikalarda üretimi gerçekleştirilen gıdaların ham maddelerinin temin edilmesi, birleştirilmesi, test edilmesi, üretimi, paketlenmesi gibi birçok süreçten geçmesi, bu süreçlerin hepsi için çalışacak personel ihtiyacı oluşturdu. Üretim sürecinde rol alan bu personellerden biri de gıda teknisyenidir. Gıda teknisyenleri gıda üretimi yapılan yerlerde çalışarak üretimi yapılan ürünün birçok aşamasında rol alabilirler. Gıda teknisyeni iş ilanlarına kariyer.net üzerinden ulaşabilir ve başvuru yapabilirsin.

Gıda Teknisyeninin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gıda teknisyenleri gıdaların üretiminden paketlenmesine kadar birçok süreçte rol alabilirler. Yiyecek ve içecek üretiminin planlama aşamasında rol alırlar. Gıdaların içine konulan ham maddelerin veya kimyasalların test edilmesinden sorumludurlar. Ortaya çıkan nihai ürünün üzerinde de testler ve analizler yaparak gerekli kontrolleri gerçekleştirirler. Üretim ortamının hijyen koşullarına uygun olmasını sağlarlar. Aynı şekilde ürünlerin de hijyenik ortamda üretimi gıda teknisyeninin sorumluluklarındandır. Üretimde değişiklikler yaparak ürünlerin iyileştirilmesini ya da ortaya farklı ürünler çıkmasını sağlarlar. Ürünlerin ve ham maddelerin depolanmasını ve muhafazasını sağlarlar. Gıda sektöründe üretim sonucu elde edilen ürünün sağlığa uygun olması gıda teknisyenlerinin sorumluluk alanındadır. Bu nedenle ürünlerin içerisine konulan katkı maddelerinin ölçülerini ayarlar ve kontrollerini gerçekleştirirler. Güncel gıda teknisyeni iş ilanlarına kariyer.net üzerinden başvuru yapabilirsin.

Gıda Teknisyeni İş İlanlarına Başvurmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Gıda teknisyeni arayan firmaların iş ilanlarına başvuru yapmak için sahip olman gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gıda alanında gerekli eğitimi almış ve yeterli donanıma sahip olmalısın.
 • Gıda üretim sürecinde kullanılan cihazlar hakkında bilgi sahibi olmalısın.
 • Sorumluluk sahibi olmalısın.
 • Analitik yönün güçlü olmalı.
 • Raporlama ve analiz yapabilmelisin. 
 • Takım çalışmasına yatkın olmalısın. Gerektiğinde bir ekiple ya da bireysel olarak çalışabilmelisin.
 • Mİcrosoft Office gibi bilgisayar programlarını kullanabilmelisin.
 • Titiz ve dikkatli olmalısın. Hijyene önem vermelisin.
 • Gıda üretim süreci hakkında bilgi sahibi olmalısın.
 • Sayısal alana yatkın olmalısın.
 • Bazı firmalar esnek çalışma saatlerine uyum sağlamanı bekleyebilir.
 • Takip yönün kuvvetli olmalı. Ürünün üretim sürecini izleyebilmelisin.

Nasıl gıda teknisyeni olunur?

Gıda teknisyeni olmak için üniversitelerin iki yıl eğitim veren gıda teknolojisi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu eğitim süresince öğrenciler gıdaların üretimi, muhafazası, depolanması, ambalajlanması gibi tüm süreçler hakkında bilgi sahibi olurlar. Ayrıca üretim sürecinde kullanılan cihaz ve ekipmanlar hakkında da bilgi verilir. Üniversitelerin ilgili bölümünden  mezun olduktan sonra bir alanda uzmanlaşmak senin için avantaj olabilir. Ayrıca gıda üretimine dair çeşitli sertifika programlarına katılarak da şansını artırabilirsin.

Gıda teknisyeni olarak nerelerde çalışma imkânı bulabilirim?

Gıda teknisyenleri yiyecek içecek gibi hemen hemen tüm gıdaların üretiminde rol alırlar. Bu nedenle hazır gıda üretiminin yapıldığı birçok yerde çalışma fırsatı bulabilirler. Fabrikalarda çalışabildikleri gibi laboratuvar ve ofis ortamında da çalışabilirler. Çeşitli AR-GE projelerinde de gıda teknisyenleri çalışma fırsatı bulabilir. Gıda teknisyenlerinin çalışma alanları uzmanlık alanlarına ve deneyimlerine göre artabilir. 

Gıda teknisyeni olarak çalışmanın avantajları nelerdir?

Gıda teknisyenliği halk sağlığının korunmasında önemli role sahip bir meslektir. Gıdaların sağlıklı ve hijyenik şekilde üretiminin gerçekleştirilmesi çok önemlidir ve bu süreçte gıda teknisyenleri aktif rol oynarlar. Bu nedenle hazır gıda üretimi arttıkça gıda teknisyenlerinin çalışma alanları da artmıştır. Gıda teknisyenliği iş alanı geniş mesleklerdendir ve mesleki anlamda kişinin kendisini geliştirmesine açıktır. Gıda teknisyeni olarak çalışmak istersen kariyer.net'ten gıda teknisyeni iş ilanları bayan ve bay için yayınlananları inceleyebilirsin.

Gıda teknisyeni iş ilanlarına nasıl ulaşabilirim?

Gıda teknolojisi bölümünden mezunsan ve gıda teknisyeni olarak çalışmak istiyorsan kariyer.net’i ziyaret ederek gıda teknisyeni iş ilanları bay ve bayan olarak yayınlananlara ulaşabilirsin. Konuma göre arama yaparak bulunduğun şehirdeki gıda teknisyeni iş ilanlarını görebilir, filtreleme özelliklerini kullanarak iş ilanları içerisinden sana en uygun olanı seçebilirsin. Deneyim süresi seçeneğinden ‘deneyimli’ ya da ‘deneyimsiz’ alanını işaretleyerek iş ilanlarını eleyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Gıda teknisyeni hangi yönetim sistemlerini bilmelidir?

Gıda teknisyeni, gıda ürünlerinin sağlığa uygun olması konusunda gıda sektörlerinde önemli rol oynayan elemanlardır. Bu nedenle gıda teknisyeni olarak çalıştığın firma da verilen görevleri ve süreçleri takip etmen ve bilgi sahibi olman için, gıda güvenliği, ISO, BRC-IFS, HACCP yönetim sistemleri konusunda tecrübeye sahip olman istenir. Bununla birlikte gıdaların kimyasal analizleri olan su aktivitesi, nem, ph, yağ, tuz, protein gibi süreçleri gerçekleştirilmek için yine bu yönetim sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Gıda teknisyeni olmak için sahip olunması gereken yeterlilikler nelerdir?

Bir ara meslek elemanı olan gıda teknisyeni görevinde çalışman için bazı yeterliliklere sahip olman gerekir. Hammadde kabulünden ürün sevkiyatına kadar çeşitli aşamalarda gerekli olan gıda güvenliği ve kalite kontrol ve takip işlemlerini yürütebilmen gerekir. Yeterli mesleki bilginin yanı sıra analitik düşünme yeteneğine sahip olman, dikkatli ve detaylara önem vermen, takım çalışmasına yatkın olman diğer istenen yeterliliklerdendir. Çalışılan firmanın çalışma prensibine uyun olarak Vardiyalı çalışabilmen istenebilir.

Gıda teknisyeninin çalışma ortamı nasıldır?

Gıda teknisyeni olarak çalışma ortamın işletmelerin gıda güvenliği birimi veya kalite kontrol bölümü olabilir. Bu bölümlerde laboratuvarda gıda analizi yapabilirsin. Bununla birlikte çalışma alanın düzenli ve titiz olmalıdır. Çalışma ortamında koruyucu elbise, eldiven ve maske gibi ekipmanlar kullanman gerekebilir. Gıda teknisyeni olarak belirli araştırmalar için ajanslarda masa başı da görev alabilirsin. Çalışma ortamını diğer meslek elemanları, gıda mühendisleri, gıda teknikerleri, kalite kontrol personelleri ile paylaşırsın.

Gıda teknisyeni hangi departman bünyesinde çalışabiir?

Gıda teknisyenleri hizmet sektörlerinden biri olan gıda ve hızlı tüketim sektörleri veya ilaç sektörlerinde çalışma alanı bulan bir meslektir. Gıda teknisyeni olarak bu hizmet sektörlerinde üretim / imalat departmanında veya kalite departmanı bünyesinde çalışırsın. Gıda teknisyeni olarak bu firmalar ve departmanlar hakkında detaylı bilgi almak istersen senin için kategorize edilmiş ve meslek hakkında istenen diğer bilgilere kariyer.net sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsin.

notifications İş Alarmı kur