Gişe Yetkilisi Nedir?

Gişe Yetkilisi Ne Demek?

Gişe yetkilisi iş tanımına göre bu meslekte görev yapan kişiler, özel ya da resmi kurumlara ait bankalarda finansal işlemleri takip ederler. Çalışılan kuruma göre kasiyer veya veznedar gibi isimlerle de anılabilirler. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilerin birtakım eğitimleri almış olması ve yapılacak olan mülakatları başarı ile geçmesi gerekir. Bankacılık sektörünün oldukça geniş bir sektör olması sebebiyle bu alanda iş fırsatı nispeten fazladır. Bu alanda çalışan kişiler, bankadaki işlerin devamlılığını sağlamak adına oldukça önemli görev ve sorumluluklar üstlenir. Müşteriler ile ilk iletişimi gerçekleştiren gişe yetkilisi, bankanın temsili yüzüdür. Bu nedenle gişe yetkilisi alımı esnasında diksiyonu ve iletişim becerileri iyi adaylar ön plana çıkabilir. Gişe yetkilisi temel düzeyde bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecek özelliklere sahip olmalıdır.

Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gişe yetkilisi görev tanımı içerisinde birbirinden farklı pek çok görev bulunur. Bu görevler gerçekleştirilirken kurumun belirlemiş olduğu zaman aralıklarına dikkat edilir. Gişe yetkilisi görevlerini yaparken büyük bir titizlikle çalışmalı ve üst düzey bir performans göstermelidir. Gişe yetkilisi tarafından yapılması gereken işlerden bazıları şu şekilde açıklanabilir:

 • Çalışmaya başlamadan önce yapılacak olan gündelik işlemleri planlayarak belirli bir sıraya koymak.
 • Müşteri hesaplarını talep edilmesi halinde açıp kapamak.
 • Müşterileri karşılayarak onlara ihtiyaç duydukları hizmetler hakkında bilgiler vermek.
 • Müşterilere banka hizmetleri hakkında detaylı şekilde bilgi vermek ve onlar tarafından sorulan soruları detaylı bir şekilde yanıtlamak.
 • Gişede gerçekleştirilen tüm işlemlerin detaylı bir şekilde kaydını tutmak.
 • Ödeme ya da tahsilat gibi işlemlerin yapılması esnasında müşterilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek.
 • Güvenlik ile ilgili olası aksaklıkları raporlayarak bu durumu ilgili birimlere iletmek.
 •  Havale ya da EFT gibi transfer işlemlerinin başarılı bir şekilde akışını sağlamak.
 • Çek veya senet gibi işlemlerin takibini yaparak olası aksaklıkları anında gidermek.
 • Müşterilere karşı açık ve anlaşılır olmak.
 • Müşterilerin otomatik ödeme taleplerini kayda alarak bu işlemleri gerçekleştirmek.
 • Herhangi bir nedenle kuruma teftişe gelen müfettişlere karşı saygılı ve şeffaf olmak.
 • Kasa veya banko için düzenli olarak evrak tutmak ve bunları belirli aralıklarla ilgililere iletmek. 

Tüm bu maddeler gişe yetkilisi temel görevleri arasında yer alır. Çalışılan kuruma göre görevlerde çeşitli değişimler görülebilir.

Gişe Yetkilisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gişe yetkilisi olabilmek için birtakım eğitim programlarını tamamlamak gerekir. Çünkü bu eğitimler meslek hayatında çalışanlara büyük kolaylıklar sağlar. Gişe yetkililerinde aranan en düşük eğitim şartı genellikle önlisanstır. Üniversitelerde yer alan bankacılık, finans, muhasebe veya ekonomi gibi bölümlerden mezun olan herkes bu alanda iş bulabilir. Ayrıca üniversitelerin lisans eğitimi veren iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları da bu alanda oldukça ilgi görür. Çünkü bu alanda eğitim gören kişiler mesleğe hazırdır. Her türlü konuda gerekli bilgi birikimine sahiptir. Karşılarına çıkacak problemleri daha pratik şekilde çözebilir. Bu alanlarda eğitim almayan kişiler de gişe yetkilisi olarak çalışabilir. Fakat bunun için bankalar tarafından açılan yazılı ya da sözlü gişe yetkilisi mülakat sorularına doğru şekilde cevap vermek gerekir. Mülakattan başarı ile geçen ve bankadaki pozisyona uygun görülen ham puanı alan adaylar, bankalarda aktif olarak görev almaya başlayabilirler. Bazı kurumlar ilgili bölümlerden mezun olan kişileri de sınavlara tabi tutabilir.

Gişe Yetkilisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Gişe yetkilisi olmak için birtakım özelliklere sahip olmak gerekir. Bu özelliklere sahip olan adaylar meslek hayatlarında daha başarılı şekilde ilerler. Kariyer hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşır. Bir gişe yetkilisinde olması gereken en önemli özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hem yazılı hem de sözlü anlatım konusunda başarılı olmak.
 • Kurum tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun eğitimleri almış olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Fiziksel olarak bakımına özen göstermek.
 • İnsan ilişkilerinde sıcakkanlı ve girişken olmak.
 • Problem çözme odaklı olarak olaylara yaklaşmak.
 • Kapalı alanda uzun süre boyunca hizmet verebilecek psikolojiye sahip olmak.
 • İnsan analizi konusunda başarılı olmak ve her müşteriye özel olarak davranabilmek.
 • Ekip ile çalışmaya yatkın olmak.
 • Kurum hiyerarşisine uygun şekilde çalışmalarına dikkat etmek.
 • Bilgisayar kullanımı konusunda deneyim sahibi olmak. 

Bu özelliklere sahip herkes gişe yetkilisi olarak faaliyet gösterebilir. Gişe yetkilisi maaşları yapılan işlere ve çalışanın sahip olduğu donanıma göre değişiklik gösterir. Bu nedenle çalışmak istediğiniz sektörde kendinizi geliştirmeniz oldukça önemlidir.

Gişe Yetkilisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Gişe yetkilisi kariyer bakımından önü açık bir meslek koludur. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin kendilerini sürekli olarak yenileyebilmesi gerekir. Fiziksel açıdan sevimli ve iyiliksever bir görünüme sahip olan adaylar bu pozisyon için oldukça uygundur. İyi derecede bilgisayar bilgisi bu süreçte oldukça önemli bir detaydır. Gidilecek iş görüşmelerinde kendinizi doğru şekilde ifade edebilmeniz de oldukça önemlidir. İş görüşmesinde kibar ve ilgili bir görünüme sahip adayların işe alım süreci daha olumlu geçebilir. Çünkü gişe yetkilisi çalıştığı kurumun vitrini görevindedir. Kariyer.net sitesinde Türkiye'nin pek çok iline özel olarak sunulan çeşitli gişe yetkilisi iş ilanları yayınlanmaktadır. Bu ilanlarda yer alan işveren taleplerini inceleyerek, kolaylıkla ön başvuru yapabilirsiniz. Kariyer.net sitesinde yer alan ilanlara bulunduğunuz her yerden kolayca erişerek, tüm işe alım kriterlerini öğrenebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.840 / Aylık
204 kişinin ortalama maaşıdır.