Hukuk Uzmanı Nedir?

Hukuk Uzmanı Ne Demek?

Hukuk uzmanı nedir sorusuna, çalıştığı kuruma ve danışmanlık verdiği kişilere hukuki sorunlar hakkında önleyici ve risk giderici hukuki desteği sağlayan nitelikli kişidir, şeklinde cevap verilebilir. Hukuk uzmanları danışmanlık görevini yaparlar. Özel sektörde ya da devlet kurumlarında çalışma imkanı bulabilirler. Bununla birlikte, şirketlerin hukuksal anlamda taleplerini zamanında karşılamakla da sorumludur. Hukuk uzmanı, çalıştığı kurumun tüm işlemlerinin hukuka uygun bir şekilde aksatılmadan yürütülmesini sağlamak amacıyla gerekli olan önlemleri ve kararları alan, bu kararların yerine getirilmesini sağlayan ve raporlayan kişidir. Mesleğin kalite ve verimlilik gereklerine uygun olarak çalışma düzenini belirler.

Hukuk Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hukuk uzmanı hem ofiste hem de sahada çalışan nitelikli kişilerdir. Hukuk uzmanı ne iş yapar sorusu kısaca; firma faaliyetlerinin yasal mevzuat ve şirket politikalarına uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için tüm organizasyon ve planlama çalışmalarını yürütür, cevabı verilebilir. Hukuk uzmanı görevleri ve sorumlulukları şunlardır:

 • Şirket içerisindeki satın alma, ithalat, ihracat, insan kaynakları, muhasebe gibi departmanları ilgilendiren önemli sözleşmelerin takip edilmesi ve hukuka uygun olmasının kontrolü,
 • İşveren ile ilgili olan bütün sözleşmelerin şekil şartlarının hukuka uygunluğunun kontrol edilmesi ve takibi,
 • Sözleşmelerin sistematik bir şekilde arşivlenmesi ve gerektiğinde ilgili yönetime rapor olarak sunulması,
 • Şirket bünyesinde bulunan iç denetim birimi ile koordineli bir şekilde çalışmak,
 • Her türlü hukuki konuya açıklık getirmek,
 • Şikayet, dava, icra konularında hukuki süreci takip ederek yönetimi bilgilendirmek,
 • Hizmet verdikleri kurum ve kişilere hukuki anlamda ön bilgi vermek ve sorunlar oluşmadan riskleri tespit ederek önlemek,
 • Değişen koşulların etkilerini hukuksal anlamda değerlendirmek,
 • Şirket politikalarının hukuka uygun olmasını sağlamak,
 • Mahkeme, savcılık, icra dairesi, emniyet ve çeşitli kurum ve diğer ilgili yasal mercilerden gelen resmi yazılara ve ihtarname gibi evraklara süresi içerisinde cevap verilmesi konusunda hukuksal anlamda destek olmak,
 • Şirket içerisinde ilgili birimlerle işbirliği halinde olmak.

Hukuk Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hukuk uzmanı nasıl olunur sorusuna, üniversitelerin 4 yıllık hukuk fakültesinden mezun olmak ve gerekli stajları yapmak cevabı verilebilir. Hukuk fakültesinden mezun olan kişiler avukatlık stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatını alırlar ve belirli bir süre deneyim kazandıktan sonra hukuk uzmanı olarak hukuk danışmanlığı yapabilirler. Bununla birlikte hukuk uzmanı görev tanımı içerisinde hukuki sözleşmelerin hazırlanması ve raporlanması gibi işlemler vardır. Bu meslekte çalışmak isteyen kişiler hukuk uzmanı ne iş yapar konusunu araştırmalı ve kariyer hedefini buna göre belirlemelidir. Bunların yanı sıra kamu kurumlarında hukuk danışmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin kamu personeli seçme sınavından atamaları için yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Hukuk Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Adaylarda aranan ilk şart 4 yıllık hukuk fakültesi mezunu olmak ve zorunlu avukatlık stajını tamamlamış olmak gelir. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra avukatlık ruhsat alırlar ve daha sonra hukuk uzmanı olarak farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin bünyesinde hukuk danışmanlığı yapabilirler. Bununla birlikte, avukatlık yapma hakkına hakkına sahip olan kişiler kendi bürolarını bireysel olarak açabilirler. Ayrıca kamu kurumlarının hukuk danışmanlık ofislerinde çalışabilirler. Hukuk uzmanları bireysel olarak çalıştıkları zaman müvekkillerine hem önleyici hem de koruyucu nitelikler içeren hukuk danışmanlığı hizmeti verirler. Hukuk uzmanı mesleğini yapan kişilerde olması gereken bazı nitelikler vardır. Özel kurumlar, kişiler ya da kamu kurumları yaptıkları işlemlerle ilgili kendilerini hukuki alanda temsil etmelerini ve haklarının korunmasını isterler. Yeterli ve başarılı bir hukuk uzmanında olması gereken nitelikler şunlardır:

 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Güçlü bir hitabet sanatına sahip olmak,
 • Problem çözme yeteneğine sahip olmak,
 • İletişim becerisi kuvvetli olmak,
 • Hukuk ve yasalardaki gelişmeler konusunda değişimleri takip etmek,
 • Sözleşme okuma, incelemek ve değerlendirme beceresine sahip olmak.

Hukuk Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşe alım şartlarının başında lisans düzeyinde hukuk eğitimi almak yer alır. Ayrıca analitik düşünme yeteneğine sahip ve sonuç odaklı adaylar daha avantajlıdır. Müşteri odaklı ve sorumluluk bilinci yüksek olmak da önemli kriterler arasındadır. Sektörde çalışarak tecrübe kazanmak önemli şartlar arasında yer alır. Güçlü bir iletişim becerisine sahip olmak kazanılması gereken önemli yetkinliklerden birisidir. Hukuk mevzuatını iyi tanımak ve takip etmek gerekir. Mevzuat konusunda tecrübeli olan dinamik ve araştırmacı adaylar işe alım süreçlerinde ön plana çıkar. Firmalar faaliyet gösterdikleri alana göre farklı şartlar sunsa da işe alım konusunda genel olarak şu şekilde bir liste verilebilir:

 • Üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak,
 • Borçlar hukuku, iş hukuku ya da ticaret hukuku gibi alt alanlarda yüksek tecrübe olmak,
 • Kişisel veriler ve bu konuyla ilgili yeni çıkan yasalar konusunda bilgi sahibi olmak,
 • Çok iyi derecede mesleki İngilizce bilmek,
 • Sözleşme hazırlayabilecek kapasitede olmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek,
 • Herhangi bir seyahat engeli bulunmamak,
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak.

Hukuk uzmanı maaş; aralığı firmanın faaliyet gösterdiği sektöre, sahip olunan deneyime ve yetkinliklere göre farklılık gösterebilir. Çalışma deneyimi ve güçlü bir iletişim bu pozisyon için oldukça önemli şartlardandır. Bunun yanı sıra bilgisayar programlarını iyi seviyede kullanabilmek işverenler tarafından talep edilebilir. Hukuk uzmanı alımı gerçekleştiren şirketlere başvuru yapmak isteyen adaylar, Kariyer.net sitesi aracılığıyla hukuk uzmanı iş ilanları seçeneklerine kolayca ulaşabilir ve kriterlerine uygun olan iş ilanlarına başvurularını yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
19.850 / Aylık
18 kişinin ortalama maaşıdır.