Kalite Güvence Sorumlusu Nedir?

Kalite Güvence Sorumlusu Nedir?

Kalite Güvence Sorumlusu Ne Demek?

Kalite güvence sorumlusu, firmalarda kalite departmanında çalışan sorumlu personele verilen isimdir. Bu kişiler, firmaların kalite yönetim sistemlerindeki dokümanların, gerekliliklere uygun olarak hazırlanmasından, ürünlerin kalite talimatlarındaki şekilde ve kalite talimatlarına uygun olarak üretilmesinden sorumludur. Aynı zamanda üretim ve kalite politikaları doğrultusunda üretilen malların kalitesini kontrol etmekle yükümlüdür. Bu ürünlerin test işlemlerini, oluşabilecek kalite sorunlarını takip eder. Nihayetinde takip ettiği bu bilgiler ile ilgili raporları üst amirlerine bildirir. Kalite güvence sorumlusu nedir sorusunun yanıtı bu şekildedir.

Kalite Güvence Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kalite güvence sorumlusu üretim esnasında oluşabilecek problemleri önlemek ve üretimin kalite standartlarına uygun olarak devam etmesini sağlamakla görevlidir. Bu sebeple de her zaman yapılan işin kalite standartlarına uygun olması için çalışır. Birçok sorumluluğu aynı anda üstlenir. Kalite güvence sorumlusu ne iş yapar sorusu şu maddelerle yanıtlanabilir;

 • Kalite prosedürlerini belirler. Kalite konuları üzerine denetleme yapar ve bu denetimleri raporlar.
 • Kalitenin istenilen güven seviyesine ulaşması için operasyonel planlarda bulunur. Bu planlar doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşılması için ekip çalışmaları yürütür.
 • Müşterilerin alacakları hizmetin kalitesini yükseltmek adına ilgili standartların gerekliliklerini uygular. Üretimde kaliteyi arttırır. Verimlilik sağlamak adına çalışmalar yürütür.
 • Sistemde oluşan kalite kusurlarını önlemek adına iyileştirici planlar uygular.
 • Yıllık kalite bütçesini belirler.
 • Karlılığı ve verimi arttırarak üretimin daha iyi hâle gelmesini sağlar.
 • Tehlike analizleri gerçekleştirir. Bu analizler doğrultusunda belirlenen kritik kontrol noktalarında iyileştirme faaliyetleri yürütülür.
 • Ürün ve hizmetlerin kalite standartlarını belirleyerek yapılan işin kalite güvencesinin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Diğer personelleri denetleyerek kalite standartlarına uygun olarak çalışıldığını kayıt altına alır.
 • Üretim ve hizmet sektörü fark etmeksizin gerekli görülen aralıklarla ürün, hizmet ve üretim denetimleri gerçekleştirir.
 • Müşterilerden gelebilecek olan şikayetlerin sebepleri araştırılarak bu problemlerin çözülmesi için planlar oluşturur.
 • Üretimin daha kaliteli hale gelmesi amacıyla yönetim üyeleriyle toplantılar düzenler.
 • Yasal olarak gerekli olan standartların yerine getirilmesi amacıyla çalışır.
 • Personel işe alımlarında gerekli evrakların oluşturulmasını sağlar.
 • Değişen standart gerekliliklerini takip ederek kendini güncel tutar.
 • Yapılan işin daha başarılı hâle gelmesi için oluşabilecek fırsatları değerlendirir.

Kalite güvence sorumlusu görev tanımı bu şekildedir. Bu kişiler üretim ve hizmet sektöründe işin başlangıcından sonuna kadar her anından sorumludur. Bu sebeple de yoğun bir çalışma temposuna sahiptir.

Kalite Güvence Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Sektörde kalite güvence sorumlusu olarak çalışacak kişinin mutlaka lisans mezunu olması gerekir. İlgili sektöre göre mezun olunacak olan lisans bölümü değişebilir. Çalışılacak olan sektörün faaliyet alanına göre ilgili mühendislik alanlarından, Eczacılık veya Kimya gibi bölümlerden mezun olmak yeterli olabilir. Buna ek olarak kalite güvence sorumlusu olarak çalışacak olan kişilerin mutlaka yönetimini yapacağı ilgili kalite standardının gerekli eğitimlerini alması gerekir. İş yönetimi standartlarında ilk önce giriş eğitimi alınır. Eğer gıda sektöründe çalışılacaksa gıda üretim standardı, hizmet veya otel sektörüyse de bununla ilgili olan yönetim standardının eğitimini almak gerekir. Kişiler bu eğitimi dışarıdan kendisi alabileceği gibi aynı zamanda gerekli olduğunda çalıştıkları kurum tarafından da bu eğitim sağlanır. Kalite güvence sorumlusu ne demek denildiğinde firmaların hizmetlerini ve üretimlerini en verimli hale getirmek için gerekli dokümantasyon ve planları oluşturan kişiye verilen ad denilebilir.

Kalite Güvence Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kalite güvence sorumlusu nasıl olunur sorusu bu mesleği icra etmek isteyenlerin merak ettiği sorulardandır. Bu meslekte görev alabilmek için mutlaka ilgili bölümlerin en az birinde eğitim alınmalıdır. Genellikle Mühendislik Fakültesi bölümleri bu meslek için tercih edilen alanlardır. Bunun yanında ilgili kalite standartlarına yönelik eğitimlerin de alınmış olması gerekir. Kalite güvence sorumlusu maaşı, kişilerin eğitim durumuna ve sektör tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Sorumlu yöneticilik yapan kalite güvence sorumlularının maaşları meslek odalarınca belirlenir.

Kalite Güvence Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kalite güvence sorumlusunun görevleri, çalışılan kuruma bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Görevler, yoğun bir çalışma temposu içerisinde sürdürülür. Üretim sektöründe ham madde girişinden mamul ürün çıkışına kadar her aşama bu kişilerin denetimi altındadır. Aynı şekilde hizmet sektöründe de bu kişiler yoğun bir çalışma temposuna sahiptir. Makine, tekstil, medikal ve kozmetik sektöründe bu görevi yapmak mümkündür. Firmalar kalite güvence sorumlusu olan personelden belirli özelliklere sahip olmalarını bekleyebilir. Bu özellikler şu şekilde listelenebilir:

 • Liderlik vasfına sahip olmak.
 • Yöneticilik yaparak işi idare edebilmek.
 • Verileri anlama ve değerlendirme yeteneğine sahip olmak.
 • İşleri planlayarak organizasyon içerisinde görev dağılımı yapabiliyor olmak.
 • Problemler oluştuğu taktirde bunlara çözüm bulabilmek.
 • Analitik düşünerek sorunları çok yönlü olarak değerlendirebilmek.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak. Sözlü ve yazılı iletişim kurma becerisine sahip olmak.
 • Erkekler için askerlik görevini yerine getirmiş olmak.

Kalite güvence sorumlusu iş tanımı dolayısıyla işletmelerde önemli bir pozisyonda görevini sürdürür. Bu kişiler sistemli ve programlı çalışarak hiçbir aşamayı atlamadan yapılan işin her noktasını belgelendirmeli, kayıt altına alabilmeli ve sonuçlarını değerlendirebilmelidir. Kalite güvence sorumlusu iş ilanları için Kariyer.net'teki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. İstanbul'da yaşıyor ve bu pozisyonda bir iş arıyorsanız İstanbul kalite güvence sorumlusu iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Sizin için en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz.