Kaynakçı Nedir?

Kaynakçı Nedir?

Kaynakçı Ne iş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kaynakçı ne iş yapar konusu özellikle bu mesleği yapmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Kaynakçının belli başlı görev ve sorumlulukları vardır. Bu mesleği yapan kişinin deneyimi, becerisi ve yeteneği çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Bu mesleği yapan kişiler, nitelikli ve vasıfsız kaynakçılar olarak görevlerini yerine getirirler. Vasıfsız kaynakçılar, özellikle montaj hatlarında çalışan ve tekrarlayan kaynak faaliyetlerini yerine getiren kişilerdir. Özellikle ekipmanların yapım aşamasında kamyon ya da araba gibi gövde panellerini birleştirmek amacıyla nokta kaynak yaparlar ve bunun için robot kullanabilirler. Vasıfsız kaynakçıların kaynakla ilgili bilgileri daha sınırlıdır. Sabit ya da güçlü bir kaynak oluşturmak için ne tür metal kullanılması gerektiği, metalin özellikleri ya da gazlar ve teller gibi konulardaki bilgileri daha kısıtlıdır. Nitelikli meslek sahipleri ise birçok metal türünü ve kaynak özelliğini çok iyi bilen kişilerdir. Nitelikli kaynakçılar çıraklıktan sonra kalfa ve usta olarak mesleklerinde ilerlerler. Bununla birlikte nitelikli kaynakçılar eğitim yoluyla da sertifikalarını elde eden kişilerdir. İleri kaynak tekniklerini öğrenerek geliştirirler. Nitelikli kaynakçılar kaynak bileşenleri için elle kaynak yapma yeteneğine sahiplerdir ve robot kullanabilirler. Robotlar genellikle fabrikada kullanılır. Gökdelenler, yüksek yapılar ve metal kullanılan binalar için binalardaki çelik kirişleri birleştiren inşaat kaynakçıları nitelikli çalışanlardır. Bununla birlikte, araba yarışı ekibinde de kaynakçılar çalışabilir. Hasarlı olan arabanın şasisini tamir edebilirler. Havacılık uygulamaları üzerine eğitim almış vasıflı kaynakçılar da bulunur. Bununla birlikte bu meslekte projelere bağlı olarak birçok kaynak yöntemi kullanılır. Ark kaynağı yönteminde işçiler makineyle veya elle kaynak yaparlar. Bu mesleği yapan kişiler, metal parçalarını hem iletmek hem de birleştirmek için gerekli olan gazları ve oksijeni kullanırlar. Korumalı metal ark kaynağı, direnç kaynağı, toz altı ark kaynağı, modern lazer ışını kaynakları gibi birçok işlemi rahatlıkla yaparlar. Bununla birlikte metal çeşidine göre kaynak işlemi farklılık gösterir. Bazı metaller niteliğinden dolayı özel kaynak yöntemleri kullanmayı gerektirir. Yapacakları iş için uygun olan malzemeleri ve metalleri seçerler. Kaynak işini yaparken kendilerine verilen bazı metal işlerini şekillendirirler. Kaynakçı sorumlulukları şunlardır:

 •  Kendilerine verilen metaller üzerindeki şekil bozukluklarını düzeltmek
 •  Çalışılacak ortamdaki malzemeleri ve aletleri belirleyerek düzenlemek
 •  Metaller üzerine istenilen şekli verebilmek 
 • Metaller üzerinde eğme bükme işlemlerini yapabilmek
 • Metal çeşitlerini ve demiri istenen şekillerde, ölçülerde kesmek ve birleştirmek 
 • Perçinleme işlemini yapmak 
 • Delme işlemleri için matkabı kullanmak 
 • Oksi gaz kullanmak ve kaynak yapmak

Kaynakçı Ne Demek?

Kaynakçı kimdir sorusu şöyle cevaplanabilir; kaynakçı, elektrik arkı, oksi-asetilen, metal ve gaz alevini çeşitli şekillerde kesen ve parçaları yine aynı şekilde ve aynı yöntemle birleştirip şekil veren kişidir. Bu mesleği yapacak kişilerin belirli becerilere sahip olması oldukça önemlidir. Bu becerilerden biri; mesleği yapacak olan kişilerin ellerini ve gözlerini eşgüdümlü olarak kullanabilmeleridir. Bununla birlikte kişinin dikkatini belirli bir noktaya yoğunlaştırması ve istenilen şekilleri yapabilme yeteneğine sahip olması gerekir. Ayrıca kaynakçı, işi önce zihninde canlandırır, canlandırdığı tasarımı herhangi bir kağıt üzerine çizer ve kağıda aktardığı çizimi somutlaştırır. Bunun yanı sıra kaynakçılar birçok farklı alanda çalışma imkânı bulabilirler. Atölye ya da fabrika gibi kapalı alanlarda çalışabilirler. Bununla birlikte açık alanlarda da çalışma imkânı bulurlar. Bu meslekte çalışan kişilerin çalışma ortamları hem kirli hem de gürültülüdür. Çalıştıkları ortamlarda kaynak makinesi ve kesme lambası vardır. Kesme lambası ve kaynak makinesinden çıkan gaz ve ışık hem gözü hem de cildi rahatsız edebilir. Bu yüzden oldukça dikkatli olmak gerekir. Kaynak işlemi esnasında kaynakta kullanılan gazlar patlayıcı ve yanıcı gazlardır. Bu yüzden kaynak işlemini kişinin çok dikkatli olması gerekir. Ayrıca çalışırken iş güvenliği kurallarına uyarak kaynakçı gözlüğü kullanmaları gerekir.

 Kaynakçı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bu mesleği icra edebilmek için bireyin ilköğretim eğitimini tamamlanmış olması yeterlidir. Bu alanda yetişmek ve kendini geliştirmek isteyen kişiler hem resmi hem de özel meslek edindirme kurslarına katılarak sertifika alabilirler. Bu kurslarda hem ustalık hem de kalfalık eğitimleri bulunmaktadır. Kaynak ustası ya da kalfalık için birçok sertifikalı mesleki eğitim programı düzenlenir. ilköğretim eğitimini tamamlamış olan kişiler, bu sertifika programlarına katılarak derslerden başarılı oldukları takdirde kaynak ustası veya kalfası olmaya hak kazanırlar. Bununla birlikte meslek liselerinde metal işleri bölümlerinde kaynakçılık dalında eğitimler verilir. Meslek liselerinin haricinde üniversitelerin meslek yüksekokullarında Kaynakçılık ve Kaynak Teknolojisi bölümü vardır. Usta olmak isteyen bir kaynakçının, hem kalfalık hem de çıraklık aşamalarını başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. 

Kaynakçı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kaynakçı olmak için ne yapılmalı konusu, kaynak ustası olmak isteyen birçok kişi için önemli bir konudur. Bu mesleği icra edebilmek için ilgili eğitim programlarına katılmak ve bu programları başarıyla tamamlamak gerekir. Başarılı adaylara Kaynakçı Sertifikası verilir. Bu sertifika programlarında; geometrik cisim, temel bilgisayar bilgisi eğitimi, kaynak kullanımı, matkap makinelerinin kullanılması, metallerin kesilmesi ve birleştirilmesi, metallerin eğilmesi ve bükülmesi, lehimleme, perçinleme, biçimleme, profil ve boru kaynatma işlemleri, oksi-gaz ile çeşitli metal işlemlerinin yapılması gibi birçok farklı ders verilir. Bununla birlikte, üniversitelerin Kaynakçılık ve Kaynak Teknolojisi bölümlerinde de eğitim alınabilir. Bu bölümde de ölçme ve kontrol tekniği, matematik kaynak teknolojisi, kod konstrüksiyon tekniği, kaynak ve makine bilgisi, mukavemet, teknik resim ve iş sağlığı güvenliği gibi belli başlı dersler verilir. Mesleki eğitim merkezlerinde de eğitimler verilir. Eğitim alanı metal teknolojisidir. Bununla birlikte, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında da metal teknolojisi alanında eğitim verilir.

Kaynakçı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kaynakçı nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; kaynakçı, çeşitli materyalleri kullanarak kaynak işini yapan kişidir. Kaynakçı nerde çalışır sorusunun çeşitli yanıtları vardır. Öncelikle bu mesleği yapan kişiler açık ya da kapalı birçok alanda ve çeşitli sektörlerde çalışma imkânı bulurlar. Gemi sanayisi, oto sanayi, kazan imalathanesi, pencere, kapı, mobilya imalathanelerinde, özel firmalarda ya da kamuya ait olan çeşitli fabrikaların hem bakım hem de onarım atölyeleri öncelikli çalışma alanlarıdır. Meslek elemanı olarak kendi iş yerlerini açarak faaliyetlerini sürdürebilirler. Devlet kurumları ve özel kurumlar da bu alanda zaman zaman alım yapmaktadır. Kaynakçı olmak için gerekli evraklar temin edildikten sonra ilgili kurum tarafından yapılan sınavda başarılı olmak gerekir. Kurumsal alanda çalışmak isteyen adaylar için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Cari Kart Formu
 • Kaynak Personeli Belgelendirme Başvuru Formu
 • Diploma fotokopisi
 • Belgeli Personel Taahhütnamesi 
 • Karşılıklı Antlaşma Şartları Formu
 • Sınav ücreti ve belgelendirme ücretinin banka dekontunun fotokopisi 

Sınava katılan kişiler başarılı oldukları takdirde sertifika almaya hak kazanırlar. Kaynakçı maaş bilgisi merak edilen konulardan birisidir. Bu mesleği icra edenlerin maaşları çalıştıkları sektöre ve çalışılan yerin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra kaynakçı ustası, kalfası ya da çırağının alacakları maaşlar farklıdır. Bu mesleği icra eden kişiler, bu meslekte ilerledikçe ve deneyim kazandıkça maaşları da değişmektedir. Bu alanda meslek sahibi olmak isteyenler, Kariyer.net'in sunduğu kaynakçı iş ilanı seçeneklerine göz atabilirler. Kaynakçı iş başvurusu yapmak isteyen adaylar, İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye'deki kaynak elemanı iş ilanlarını inceleyebilir ve kendilerine uygun iş ilanlarına başvurabilirler.