Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi / Yönetmeni Nedir?

Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi / Yönetmeni Ne Demek?

Kurumsal portföy yöneticisi bankacılık sektörünün satış kadrosundaki pozisyonlardan biridir. Gözde bir sektör olan finans ve bankacılık sektöründe, prestijli bir pozisyon olan kurumsal bankacılık portföy yöneticisi ne iş yapar sorusunu yanıtlamak için pozisyonun görevleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kurumsal bankacılık portföy yöneticisi, çalışmakta olduğu bankanın görev yaptığı şubesine bağlı kurumsal müşterilerin banka hesapları ile tüm bankacılık işlemlerinden ve finansal danışmanlık hizmetinden sorumludur. Firmanın yatırımlarını takip eder. Alım satım işlemleri, para transfer süreçleri, nakit akışı, kredi kullanımları, kurumsal bankacılık portföy yöneticisinin takibindedir. Kurumsal firmaların büyük ölçekli firmalar olmasından kaynaklı olarak gerçekleştirdikleri finansal işlemler de büyük hacimlidir. Bu nedenle bu işlemleri kontrol eden kurumsal bankacılık portföy yöneticisinin görevi de daha fazla sorumluluk ve dikkat istemektedir.

Kurumsal Portföy Yöneticisi / Yönetmeni Ne iş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bağlı çalıştıkları banka şubesinde kendilerine tanımlanan işletmelere bankacılık hizmetleri sunmak, kurumsal bankacılık portföy yöneticisinin birincil görevidir. Ancak bu görevi yerine getirirken sadece satış odaklı bir şekilde değil, portföyündeki firmaların ihtiyaçlarını belirleyerek finansal hizmet sunmalıdır. Bankanın kurumsal ürün ve hizmetlerini müşteriye tanıtır. Müşterilerinin operasyonel tüm işlemlerinden de sorumludur. Kurumsal portföy yöneticisinin görev tanımı kamu ve özel bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kurumsal portföy yöneticisi ne iş yapar diye düşünenler için kurumsal şube portföy yöneticisinin sorumlulukları aşağıdaki maddeler halinde incelenebilir:

? Güncel piyasalar ve mevzuatla ilgili bilgileri takip etmek.

? Şubesindeki müşteri portföyünü tanımak.

? Belirli aralıklarla müşteri ziyaretleri yapmak.

? Müşterilerinin kredi taleplerini değerlendirmek, yönetici onayına sunmak.

? Firmaya ait mali verilerin banka sisteminde güncel olmasını sağlamak.

? Müşteri sorunlarını ve memnuniyetsizliklerini önlemek ve önlenemediğinde çözüm bulmak.

? Firmaların yurt dışı işlemleri, dış ticaret işlemleri, döviz alım - satım işlemleri, EFT – havale gibi para transferi işlemlerini takip etmek.

? Firmanın devlete karşı sorumluluğu olan vergi ödemelerini takip etmek, müşteri onayı ile ödemelerin gerçekleştirilmesini sağlamak.

? Bankanın ürünlerini tanıtmak, ihtiyaca göre önererek kullanılmasını sağlamak.

? Bankanın belirlemiş olduğu aylık hedeflere ulaşmak.

? Günün sonunda yapılan işleri kontrol etmek ve uygun şekilde raporlayarak bağlı olduğu bölge müdürlüğüne raporlamak.

? Gerektiği durumlarda çalışma arkadaşlarına sorumluluk vermek, sonrasında kontrol sağlamak.

? Potansiyel müşteriler ile iletişime geçmek, iş geliştirme ve satış süreçlerine liderlik etmek.

? Bankanın ticari portföyünün genişlemesine katkıda bulunmak.

? Çalıştığı firmaların nakit ihtiyacını karşılamak, operasyonel işlemlerinin yapılmasını sağlamak üzere şubedeki diğer personel ile iletişim halinde olmak.

Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi / Yönetmeni Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kurumsal/ticari bankacılık portföy yöneticisi nasıl olunur diye düşünen kişiler çalışmak istedikleri sektörle ilişkili olarak en az iki yıllık ön lisans diploması edinmelidir. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin; İşletme, İktisat, Bankacılık ve Finans, Ekonomi bölümlerinden mezun olup bankacılık sektörüne adım atılabilir. Finans sektöründe kariyer basamaklarından biri olan kurumsal bankacılık portföy yöneticiliğinde tecrübe, mali veri bilgisi ve insan ilişkileri önemli bir yere sahiptir.

Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi / Yönetmeni Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankacılık ve finans sektöründe çalışmak isteyenler için önemli bir pozisyon olarak değerlendirilen Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi mesleği için iletişim becerilerinin kuvvetli olması önemli bir etkendir. Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi olmak için gereken şartlar şu şekilde listelenebilir:

? İletişim kabiliyeti yüksek olmalıdır.

? Disiplinli bir çalışma düzenine sahip olmalıdır.

? Sabırlı olmalı, beklenmeyen olaylar karşısında sakinliğini koruyabilmelidir.

? Kendine güveni tam olmalıdır.

? İkna kabiliyeti yüksek olmalıdır.

? İyi bir dinleyici olmalıdır.

? Sorumluluk sahibi olmalıdır.

? Mali veri, bilanço analiz edebilmelidir.

? Müşteri odaklı çalışabilmelidir.

? Kurumsal müşterilerin çalıştığı sektöre ve piyasaya da hakim olmalı, böylece ihtiyaçlarını belirleyebilmelidir.

Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi / Yönetmeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kurumsal bankacılık portföy yöneticisi işe alım şartlarından öncelikli olanı, sektör ile ilgili bir lisans ya da ön lisans programından alınmış diploma olacaktır. Yabancı dil bilgisi, adayı işe alımda bir adım öne çıkartan niteliklerden biridir. Kurumsal müşterilere sunulan hizmetin kalitesi ve profesyonelliği bankanın reklamı ve imajı için çok önemlidir. Bu yüzden aday kendini geliştirmeli ve kurumsal bankacılıkta nasıl hizmetler verildiği konusunda detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Bankalar işe alımda göreve başlayacak olan adaylarına, söz konusu iş kolu ile ilgili güncel eğitimler verir. Alınan eğitimler ve sertifikalar da terfi almada, departman ya da kurum değiştirerek kurumsal bankacılık portföy yöneticisi olmakta önemli rol oynar. Müşteri portföyü tarafından sevilen kurumsal bankacılık portföy yöneticisi, portföyündeki firmaları başka bir kurumla çalışmaya bile ikna edebilir. Bu nedenle satış hedeflerini tutturan ve müşteri portföyü tarafından sevilen, referans verebilecek kurumsal bankacılık portföy yöneticileri bir bankadan başka bir bankaya geçiş sürecinde de tercih edilmektedir.

Kurumsal portföy yöneticisi maaş bilgileri sektör, görev yapılan şubenin potansiyeli ve satış hedefleri, şubenin bulunduğu lokasyon, şube cirosu gibi pek çok etken sebebiyle değişkenlik göstermektedir. Tecrübe, kıdem, satış performansı ve müşteri memnuniyeti yaratmak da alınan ücreti değiştirmektedir. Maaş ödemesinin yanında pek çok bankada satış kadrosunda çalışan personel, gerçekleştirilen hedefler üzerinden prim uygulaması ile ödüllendirilmektedir. Kurumsal Bankacılık Portföy Yöneticisi / Yönetmeni iş ilanları için Kariyer.net'i ziyaret edebilir, şartlarınıza en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz.