Portföy Yöneticisi / Yönetmeni Nedir?

Portföy Yöneticisi/Yönetmeni Ne Demek?

Portföy yöneticisi bireylerin ya da bir finansal kurumun varlık ve borç portföylerinden sorumlu olan kişidir. Portföy yöneticisi, bir bireyi veya yatırım portföylerini yöneten bir firmayı ifade edebilir. Portföy yöneticisi nedir sorusuna ise genellikle araştırmacılar ve yatırım analistleriyle birlikte çalışan ve bir yatırım stratejisi oluşturmaktan sorumlu olan kişi yanıtı verilebilir. Yönetilen bir hesabınız varsa, bu bir yatırım yöneticisinin veya portföy yöneticisinin sizin için yatırım kararlarınızı vereceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, portföy yöneticisi hesabınızı yönetir veya denetler. Kısaca portföy yöneticisi pozisyonunun yatırımcıların tasarruflarının profesyonel bir şekilde uzmanlar tarafından değerlendirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Portföy yönetimi/yöneticiliği portföy yönetim şirketleri tarafından yatırım sözleşmesine bağlı kalınarak, yatırımcıların paralarının yönetilmesi, portföylerin mevzuatlara, sözleşmeye ve iç tüzüğe uygunluklarının takip edilmesi, muhasebe kayıtlarının tutulması, fon gelir-giderlerinin hesaplanması ve dağıtımı, değerleme ve pay fiyatlarının hesaplanması gibi hizmetleri kapsar. Portföy yöneticisi ne iş yapar sorusuna yanıt vermek için öncelikle portföy yöneticisinin görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Portföy Yöneticisi/Yönetmeni Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Portföy yöneticisi, müşteriler için uygun portföy çözümlerini belirleme, geliştirme ve yatırım önerileri sunma işlemlerini yürüten meslek olarak tanımlanabilir. Portföy yöneticisi/yönetmeni, yatırımcının mali durumu, risk profili, yatırım süresi ve beklentileri doğrultusunda en uygun portföylerin oluşturulması, takip edilmesi ve yönetilmesinden sorumludur. Portföy yöneticisinin görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Müşterilerin yatırım hedeflerine ulaşabilmeleri için stratejiler geliştirmek.
 • Yapılan yatırım eylem planlarının sürekliliğini sağlamak.
 • Yapılan yatırım performansını gözden geçirmek.
 • Çalıştığı ekip üyelerinin denetimini sağlamak.
 • Piyasadaki eğilimlerle ilgili çalıştığı müşterilere tavsiyelerde bulunmak ve danışmanlık hizmeti vermek.
 • Hem global hem de yerel piyasaların takibini yaparak gelişmelerden haberdar olmak.
 • Aylık ve yıllık olarak faaliyet raporları hazırlayıp bu raporları üst yönetimlere sunmak.
 • Portföy yönetim işlemlerinin ticari ve düzenleyici kurallara uygun olmasını sağlamak.
 • Portföylerdeki varlıklarla ilgili olası riskleri önleyebilmek için eylem planları hazırlamak.

Portföy Yöneticisi/Yönetmeni Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Portföy yöneticisi/yönetmeni olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren lisans programlarından olan Ekonomi, İşletme , İktisat ya da Maliye bölümünden mezun olmanız gerekir. Aynı zamanda bu lisans programlarının birinden mezun olduktan sonra SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen sınavdan belli bir başarı elde edip Sermaye Piyasa Faaliyetleri Düzey 3 lisansına sahip olmak gerekir. Aynı zamanda portföy yöneticisi/yönetmeni olabilmek için okunan lise türünün kritik düzeyde bir önemi yoktur. Liseyi tamamlayıp ilgili lisans programlarına yerleşmek yeterlidir. Portföy yöneticisi/yönetmeni olmak için ne okumalı şeklinde bir araştırma yapanlar için bu eğitim seçenekleri belirtilebilir.

Portföy Yöneticisi/Yönetmeni Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Portföy yöneticisi/yönetmeni nasıl olunur sorusuna verilen yanıtlarda öncelikle mesleki eğitimin alınmış olması gerektiği belirtilir.

 • Portföy yöneticisi/yönetmeni olma şartları nelerdir diye düşünenler ilk olarak gerekli eğitimi almalıdır. Portföy yöneticisi/yönetmeni eğitimi almak içi ilgili yerlere müracaat edilmelidir.
 • Portföy yöneticisi/yönetmeni olmak için üniversitelerin ilgili programlarından mezun olmanız gerekir. İlgili eğitim programlarından aldığınız diplomanın yanında SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen sınavdan belli bir başarı elde edip Sermaye Piyasa Faaliyetleri Düzey 3 lisansına da sahip olmanız gerekir.

Ayrıca portföy yöneticisi/yönetmeni olmak için şu özellikleri de taşımanız gerekir:

 • İşletme, İktisat, Ekonomi veya Maliye bölümlerinden mezun olmak.
 • Uluslararası alanlarda çalışmak istiyorsanız mesleki İngilizce bilgisine sahip olmak ve yine uluslararası alanlarda çalışabilmek için uluslararası düzeyde geçerliliği olan sertifikalara sahip olmak.
 • Disiplinli olmak ve sorumluluk bilincine sahip olmak.
 • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmek.
 • Etkili iletişim becerisine sahip olmak.
 • Analiz yapabilme becerisine sahip olmak.
 • Sektörle ilgili derin bir bilgi birikimine sahip olmak.
 • Sonuç odaklı düşünme yeteneğine sahip olmak.
 • Mesleki gelişime ve öğrenmeye açık olmak.
 • Planlama ve organizasyon becerisine sahip olmak.
 • Yurt dışında çalışmak istiyorsanız yurt dışında çalışma izni almak ve yine yurt dışında çalışılacaksa yurt dışında geçerli uluslararası bir diplomaya sahip olmak.
 • Herhangi bir seyahat engelinin bulunmaması

Portföy Yöneticisi/Yönetmeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Portföy yöneticisi olmak isteyenler mesleklerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek istediklerinde farklı işler bulabilirler. Yaptıkları başvurular sonrasında katıldıkları portföy yöneticisi mülakatları ya da portföy yöneticisi iş görüşmesinin ardından değerlendirmeye alınırlar. Portföy yöneticisi olmak isteyenler Türkiye'de ve yurt dışında çeşitli kurumlarda bu pozisyonda görev alarak çalışabilirler. Aynı zamanda yatırım danışmanı olarak görev almanın yanında finans ve yatırım şirketlerinde de görev alma hakkına sahip olabilirler. Portföy yöneticisi maaş bilgileri, başvuru yapılan kurumun özelliklerine, deneyime, istenen şartlara ve sizin sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yatırım sektörünün her geçen gün büyümesi ve giderek daha da önem kazanması portföy yöneticisi/yönetmeni olmak isteyenler için de birtakım avantajları beraberinde getirmektedir. Bu sebeple, yatırımlar konusunda önemli bir görevi gerçekleştiren bu hizmetin, bu konuda gerekli eğitimi almış donanımlı kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Portföy yöneticisi/yönetmeni olarak çalışmak ve bu alandaki bilgi, beceri, yetenek ve donanımlarını göstermek isteyenler Kariyer.net ' in bu meslek alanı için sunduğu iş fırsatlarını yaşadıkları şehirdeki ya da çalışmak istedikleri şehirlerdeki ilanları inceleyerek takip edebilirler. Türkiye'de çalışmak isteyenler portföy yöneticisi/yönetmeni iş ilanları arasından kendilerine uygun bir ilana başvuruda bulunabilirler.