Kurumsal Satış Sorumlusu Nedir?

Kurumsal Satış Sorumlusu Ne Demek?

Kurumsal satış sorumlusu görev aldığı firmanın ürünlerinin ve hizmetlerinin müşterilere tanıtılmasından ve satışından sorumlu kişidir. Bu kişiler, müşterilerle direkt olarak iletişim kurarak ürün ve hizmetlerin satış hacimlerinin artmasını sağlar. Müşteriler ile iletişim kurmak, güler yüzlü olmak ve müşterilerin sorularına yanıt vermek birincil görevidir. Kurumsal satış sorumlusu nedir sorusu bu şekilde açıklanabilir. Bu kişiler satış hacmini genişletmek ve ürünleri daha fazla kişiye tanıtabilmek amacıyla farklı satış stratejileri oluşturur ve uygular. Potansiyel müşterilerle iletişim kurar. Çalıştığı kurumun sektörüne veya kurum içindeki pozisyonuna göre müşterilerle telefonla veya yüz yüze iletişim kurabilir. Aynı zamanda kurumu ziyaret eden müşterilere hizmet verebildiği gibi müşteri ziyaretleri de gerçekleştirebilir. Müşterilerin sorularını yanıtlar ve ürüne ve firmaya olan güvenlerinin artmasını sağlar. Kurumsal satış sorumlusu pozisyonu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için görev ve sorumlulukları incelenebilir.

Kurumsal Satış Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kurumsal satış sorumlusu olarak çalışan kişiler, çalıştıkları kurumun kültür ve vizyonuna göre çalışmalarını sürdürmektedir. Müşterilere karşı kurumu temsil eden kişiler; çalıştığı firmanın vizyonunu, kriterlerini, ürün ve hizmetlerini müşterilere aktarır. Kurumun satış hacmini ve karlılığı arttırmaya çalışır. Ayrıca kurumsal satış sorumlusu kime denir ve görevleri nelerdir soruları şu şekilde açıklanabilir:

 • Satışından sorumlu olduğu ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır,
 • Çalıştığı kurumun vizyonuna ve kültür yapısına hakim olmalı, kurum kültürü içerisinde ürün tanıtımlarını gerçekleştirmelidir,
 • Satış ve pazarlamaya yönelik stratejiler geliştirmeli, satış miktarlarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalıdır,
 • Belirlenen satış hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını devam ettirmelidir,
 • Satış rakamlarını haftalık, aylık ve yıllık olarak rapor haline getirmeli ve üst yönetime sunmalıdır,
 • Kurumsal bir müşteri portföyü oluşturmalıdır,
 • Müşteri portföyünü geliştirmeye ve çoğaltmaya yönelik çalışmalar yürütmelidir,
 • Müşterilerin istek ve şikayetlerini düzenli olarak üst yönetime raporlamalıdır,
 • Düzenli olarak müşterileri ziyaret etmeli, müşterilerin ihtiyaçları ve talepleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır,
 • Satışlar hakkında geleceğe dair planlar yapmalı, bu planlar hakkında üst yönetimle toplantılar gerçekleştirmelidir,
 • Firmanın yer aldığı kurumsal tanıtım ve reklam faaliyetleriyle ilgilenmeli, bu faaliyetlerin plan ve programlarını gerçekleştirmelidir,
 • Etkinlikler düzenlemeli, fuar gibi yurt dışı ve yurt içi etkinliklerinde görev alarak tanıtımlar gerçekleştirmelidir.

Kurumsal satış sorumlusu olarak çalışan kişiler için firmalar, belirli satış hedefi belirleyebilir. Bu nedenle firmanın tercihlerine göre satış hedefinin yerine getirilmesi de görev ve sorumluluklar arasında yer alır. Kurumsal firmalar, yıllık ve aylık büyümelere ciddi önem verirler. Kurumsal satış sorumlusu, ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımlarını gerçekleştirerek satış rakamlarını arttırır ve yıllık büyümeye katkıda bulunur.

Kurumsal Satış Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

kurumsal satış sorumlusu olmak için hangi okulu okumak gerek sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; bu alanda çalışmak isteyen kişiler, üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden başarıyla mezun olmalıdır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yer alan bölümlerden mezun olan kişiler bu alanda iş imkanı bulabilir. Bunun yanı sıra firmanın sektörüne bağlı olarak; Mühendislik Bölümü, Eczacılık Bölümü ve Biyoloji Bölümü mezunu olan kişiler, kurumsal satış sorumlusu olarak çalışabilir. Ek olarak satış, pazarlama, iletişim ve MS Office programlarına yönelik eğitimler, kurumsal satış sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişilerin kendilerini geliştirmesi için oldukça önemli bir fırsattır.

Kurumsal Satış Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kurumsal Satış Sorumlusu olmak için ne yapılmalı sorusuna yanıt arayan kişiler, bu alanda çalışmak için gerekli olan şartlara göz atabilir. Bu mesleği icra etmek için öncelikle kişilerin pazarlama teknikleri, satış süreci ve satış dinamikleri konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Buna ek olarak sektöre hakim olmalı, satış ve pazarlamasını gerçekleştirdiği ürünler hakkında da detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca genel hukuk ve ticaret hukuku bilgisine, işletme, uluslararası pazarlama ve muhasebe gibi konulara da hakim olmalıdır. Adaylardan satış sonrası raporlama ve analiz etme süreçlerine de hakim olmaları beklenir. Ayrıca alanda belirli bir süre deneyim sahip ve ilgili üniversite bölümlerinden mezun olan kişiler kurumsal satış sorumlusu olarak iş imkanı bulabilir.

Kurumsal Satış Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kurumsal satış sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişiler için belirli işe alım şartları bulunur. Kişilerin çalıştıkları firma ve sektöre göre bu maddeler değişiklik gösterse de temel olarak benzer içeriğe sahiptir. Bu maddeler genel olarak şu şekildedir;

 • Aktif araç kullanabilmeli ve seyahat engeli bulunmamalı,
 • İyi derecede yabancı dil bilgisine sahip olmalı,
 • Sunum ve satış becerilerine sahip olmalı,
 • İnsan ilişkileri kuvvetli olmalı,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmalı, birimler arası iş birliği kurabilmeli,
 • Tercihen üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olmalı,
 • Hedef odaklı çalışabilmeli,
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmalı,
 • Tercihen sektörde tecrübesi bulunmalıdır.

Kurumsal satış sorumlusu maaşları kişilerin çalıştıkları sektör, firma büyüklüğü ve tecrübe gibi sebeplerle farklılık gösterebilir. Kurumsal satış sorumlusu iş ilanları seçeneklerine Kariyer.net üzerinden ulaşılabilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Örneğin; İzmir'de çalışmak isteyen kişiler, İzmir kurumsal satış sorumlusu iş ilanları aracılığıyla iş fırsatlarını değerlendirebilir.