Proje Satış Mühendisi Nedir?

Proje Satış Mühendisi Ne Demek?

Proje satış mühendisi, üretim veya yönetim bölümünde, ilgili projeyle alakalı satış işlemlerinden sorumlu olan kişidir. Satış ile alakalı, ihtiyaç duyulan tüm çalışmaları yürütür ve yöneticilere geri bildirimlerde bulunur. Ayrıca proje için ihtiyaç duyulan ya da duyulabilecek ürünleri belirler. Bu doğrultuda gerekli siparişlerin hazırlanmasını ve bütçe planlamasının yapılmasını sağlar. Proje satış mühendisi ürün ve hizmet tekliflerini hazırlarken mühendislik projelerindeki tüm süreçleri düşünür. Bu nedenle projelerin uygulanması aşamasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Proje Satış Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Proje satış mühendisi genel olarak bir projenin tüm evrelerinde yer almalıdır. Hem satın alma hem planlama hem de proje mühendisleriyle bir arada bulunmalıdır. Mühendislik alanıyla ilgili projelerin içinde yer alır ve gerekli satışların gerçekleştirilmesinden sorumlu olur. Bu doğrultuda proje satış mühendisi ne iş yapar sorusuna şöyle cevap verilebilir;

 • Pazarlama süreçlerinde aktif rol oynar, şirketler arasında görüşmelere katılır.
 • Müşteri ziyaretlerinin planlanmasında ve yürütülmesinde yer alır.
 • Projeye göre ihtiyaç duyulan ürünlerin tespitini ve analiz işlemlerini gerçekleştirir.
 • Analizler sonucunda bütçe planlamasında bulunur.
 • Sonuçlar doğrultusunda rapor çıkarır, proje müdürleriyle paylaşır.
 • Projede hazırlanan ürün ya da hizmetleri müşterilere tanıtmak amacıyla sunum hazırlar.
 • Müşterilerle, AR-GE ve kalite mühendisleriyle iletişim halindedir. Özellikle ekipman ihtiyaçlarının karşılanması için görüşmeler hazırlar.
 • Satışların ve müşteri bilgilerinin yer aldığı listeler hazırlar.
 • Projede hazırlanan ürün ve hizmetlerin müşterilere uygunluk derecesini belirler.
 • Yeni ürün ve hizmetler için pazar araştırmasında bulunur.

Proje satış mühendisi sorumlulukları genel olarak şirket ve müşteriler arasındaki uyumu yakalamak ve durumla ilgili raporlamaları yapmak gibi işlemlerdir. Şirketin pazarda yer alabilmesi için rehberlerin, sunumların ve analizlerin doğru olması önemlidir. Projelerde hazırlanan ürün ve hizmetler müşterilerin beklentilerini karşılayabilmelidir. Bu nedenle proje satış mühendisinin müşteri istek ve ihtiyaçlarını iyi bilmesi, ürünleri de doğru şekilde pazarlayabilmesi gerekir. Sorumluluklarını ve görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiren proje ve satış mühendisi şirketin pazarda kalabilmesine katkı sağlar. Proje satış mühendisi yoğun bir çalışma rutinine sahip olsa dahi yeni yerler görebilir, farklı insanlarla iletişime geçebilir ve ufkunu genişletebilir.

Proje Satış Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Proje satış mühendisi nasıl olunur sorusunun cevabı da sıklıkla merak edilir. Bunun için üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Mesleğin sorumluluklarını yerine getirebilmek ve görevleri eksiksiz tamamlayabilmek için mühendislik alanında verilen analitik dersler alınmalıdır. Alınan eğitimlerle beraber;

 • Satış ve pazarlama temelleri öğrenilir,
 • İkna kabiliyeti geliştirilir,
 • Doğru iletişimin nasıl kurulması gerektiği öğrenilir,
 • Satış stratejileri öğrenilir.

Üniversite eğitimleri dışında kişi kendini geliştirmek, meslek hayatında ilerlemek için çeşitli kurslara da katılabilir. Kurslarda satışla alakalı tüm bilgiler öğretilir. Ürünlerin ve hizmetlerin nasıl pazarlanabileceği ile alakalı detaylara yer verilir. Ayrıca projede hazırlanan ürün ve hizmetler hakkında tüm teknik özellikleri de bilmesi gerekir. Bu teknik bilgiler kullanım amaçları, nasıl kullanıldıkları, performansları şeklinde değişiklik gösterebilir. Proje satış mühendisi görevleri doğrultusunda tüm teknik bilgiler eğitimlerle alınmalıdır. Kurslardan başarılı olan kişi sertifika almaya hak kazanır ve mesleğinde ilerleyebilir.

Proje Satış Mühendisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Proje satış mühendisi olabilmek için çeşitli kabiliyetlere sahip olmak gerekir. Bu beceriler, eğitimler sonucunda kazanılabilir. Sorumlulukları ve görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmek için ihtiyaç duyulan şartlar şunlardır;

 • Müşteri istek ve ihtiyaçlarını iyi bir şekilde anlayabilmek için analiz yeteneğine sahip olmak.
 • İyi bir iletişim ve ikna kabiliyetine sahip olmak.
 • Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerine ayak uydurabilmek, aktif olarak araç kullanabilmek.
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak.
 • Yeterli seviyede İngilizce bilmek.
 • Disiplinli ve planlı bir şekilde çalışabilmek.
 • Çalışan sektör doğrultusunda ürün ve hizmetlerin teknik bilgilerinden haberdar olmak.
 • Yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek.

Proje satış mühendisi nedir ve nasıl olunur sorularının cevaplarına gerekli şartlara sahip olduktan sonra ulaşmak daha kolaydır. Kişi bu yetkinliklere sahip olduğu zaman müşteri ilişkilerinde daha başarılı olabilir. Kişi, müşteriler ve projeler dışında teknolojiyle de ilgilenmelidir. Araştırmayı sevmeli, yenilikleri her zaman takip etmelidir. Özellikle dijital satış noktasındaysa mutlaka yüksek teknoloji bilgisine sahip olmalıdır. Ayrıca dünyadaki pazarlama gelişmelerini de her zaman takip etmelidir.

Proje Satış Mühendisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Proje satış mühendisi olabilmek için öncelikle gerekli şartları taşıyor olmak ve Mühendislik Fakültesinden mezun olmuş olmak gerekir. Çeşitli kurslardan alınan sertifikalar ve yabancı dil bilgisinin iyi olması işe alım esnasında adaya artı puan kazandırabilir. Özellikle İngilizce dışında Almanca ve Arapça gibi diller bilmek uluslararası ticaret yapan şirketler için gereklidir. Bu meslekte çalışmak isteyen kişiler genellikle özel sektörde iş bulabilirler. Herhangi bir ürün ya da hizmetin satışını yapan firmalarda görev alabilirler. Proje satış mühendisi maaşları ise satışlar doğrultusunda değişir. Satış primi usulüyle çalışılabilir. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden proje satış mühendisi iş ilanı seçenekleri incelenebilir, ilgili filtrelemeler kullanılarak iş aranan bölgedeki işler filtrelenebilir. Örneğin; İstanbul'da iş arayanlar İstanbul proje satış mühendisi iş ilanları sayfasını inceleyebilirler.