Muhasebe Müdürü Nedir?

Muhasebe Müdürü Ne Demek?

Muhasebe müdürü; gelir, gider, ödeme, fiyat, maliyet gibi finansal işlemleri kontrol altında tutan ve ilgili muhasebe departmanlarının uyumlu çalışmasından sorumlu olan kişilere verilen mesleki unvandır.

Muhasebe Müdürü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu pozisyonda bulunan kişiler genel olarak ilgili muhasebe süreçlerinin yasal olarak mevzuata uygun yürütülüp yürütülmediğine bakarlar, bu yürütme işleminin raporlamasını yaparlar ve mevzuatta yer alan değişiklikleri takip ederler. Bunun yanı sıra genel maliyet muhasebesinin ve dönem sonu işlemlerinin hazırlanmasını gerçekleştirirler. Aynı zamanda günlük, aylık ve de yıllık ödeme raporları hazırlayıp yönetime sunarlar. Vergisel yükümlülüklerin neler olduğunu izler ve bunların yerine getirilip getirilmediğini kontrol ederler. Bütün bu süreçlerin yönetiminin yanında kendilerine bağlı olan personelin çalışmasını idare ederler.

Nasıl Muhasebe Müdürü Olunur?

Muhasebe müdürü olmak için üniversitelerin İktisat, İşletme ve Maliye gibi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra firmaların kullandıkları Logo veya ERP gibi muhasebe paket programlarını kullanmayı bilmek de muhasebe müdürü olmak için gereken bir özelliktir.

Muhasebe Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Muhasebe müdürlüğü pozisyonunda işe alınacak kişilerin genellikle bu alanda deneyimli olması beklenir. Muhasebe geçmişine sahip adaylar her zaman bir adım önde olur. Adayları öne çıkaran bir diğer faktör de sertifikadır. Muhasebe alanında alınan eğitim ve kursların belgeleri, bilgisayar ve paket programların kullanımı ile ilgili sertifikalar bu anlamda oldukça önemlidir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
26.570 / Aylık
2498 kişinin ortalama maaşıdır.