Müşteri Hizmetleri Müdürü Nedir?

Müşteri Hizmetleri Müdürü Ne Demek?

Kurumsal firmalarda bulunan müşteri hizmetleri müdürü, müşterilerin memnuniyetini artırmak amacıyla görev alan kişidir. Görev aldığı kurumdaki müşteri hizmetleri çalışanlarının yönetiminden sorumludur. Müşterilerle iletişim kurarak sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Müşterilerle yapılan görüşmelerde kayıt tutulmasını sağlar. Anketler hazırlayarak müşterilerin aldıkları hizmeti beğenip beğenmediğini analiz eder. Müşteri hizmetleri müdürünün ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Müşteri Hizmetleri Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Müşteri hizmetleri müdürü kurumun müşterilerle olan diyalogunu yönetir. Kurumun müşterilerle olan ilişkilerini geliştirebilmesi için politikalar üretir ve projeler geliştirir. Müşteri hizmetleri takımını yönetir ve çalışmalarını kontrol eder. Müşterilerin memnuniyetini ölçmek için araştırma yapar. Müşterilerin sorunlarını telefon aracılığıyla veya yüz yüze dinler. Asistanların veya diğer personellerin çözemediği karışık müşteri sorunlarını çözer. Müşterilerin geri bildirimde bulunabileceği şikayet sistemleri geliştirir. Müşterilerle kurumun ilişkilerinin iyileştirilmesi için diğer müdürlerle görüşmeler gerçekleştirir. Görüşmelerde tutulan kayıtların doğru olmasını sağlar. Müşterilerin başvurusu sonucunda uygun görülen tazminatı ve iadeyi almalarını sağlar. Şikayetlere uygun olarak çözümler ve hizmet prosedürleri geliştirir. Yaşanan gelişmeleri kurumdaki yöneticilerle görüşür ve yöneticilere bilgi verir. Genel olarak müşteri hizmetleri müdürü ne iş yapar sorusuna, kurumun müşterilerle olan ilişkilerinin iyileştirilmesini sağlar cevabı verilebilir. Müşteri hizmetleri müdürü görev tanımı içinde personel alımı da bulunur. Kuruma müşteri hizmetleri alanında çalışmak için alınacak personellerin görüşmelerine katılır. Değerlendirme yapar ve işe uygunlukları hakkında görüş bildirir. Müşteri hizmetleri müdürünün sorumluluğu, müşteriler ile kurum standartlarına uygun şekilde iletişimi sağlamaktır. Müşterilerin sorunlarına yönelik olarak çözüm odaklı davranır ve saygı çerçevesinde iletişim kurar.

Müşteri Hizmetleri Müdürü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Müşteri hizmetleri müdürü olmak için özel bir eğitim almaya gerek yoktur. Müdürlük aşamasına gelmek için öncelikli olarak müşteri hizmetleri veya bağlantılı alanlarda tecrübe kazanmak gerekir. Müşteri hizmetleri ile ilgili alanlarda çalışma ihtimalini artırmak, daha donanımlı hale gelmek için çağrı merkezi bölümü okunabilir. Çağrı merkezleri bölümünde halkla ilişkiler, çağrı merkezi yönetimi, çalışma ve stres yönetimi gibi pek çok ders görülür. Görülen dersler müşteri hizmetleri alanında çalışmayı ve ileride müdür olarak görev almayı kolaylaştırır. Çağrı merkezi hizmetleri bölümü Akdeniz Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerde bulunur. Eğitim için okunabilecek bir diğer bölüm işletmedir. İşletme bölümünde, bir kurumu yönetmek için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılır. Müdürün sorumlulukları arasında kurumu yönetmek de bulunduğu için işletme bölümü mezunları da tercih edilmektedir. Eğitim almak için tercih edilebilecek bir diğer yol ise kursa gitmektir. Müşteri hizmetleri temsilcisi eğitimi kursları bulunur. Çeşitli özel kurumlarda bulunan bu eğitimler; müşteri profilleri, telefonda etkili iletişim kurabilme yöntemleri ve konuşma sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar gibi çeşitli bilgileri verilir. Eğitimin sonunda sertifika için sınav yapılır. Sınavdan başarılı sonuç elde eden kişiler sertifika almaya hak kazanır. Müşteri hizmetleri müdürü nasıl olunur sorusu için gerekli eğitim alındıktan sonra tecrübe kazanarak cevabı verilebilir.

Müşteri Hizmetleri Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Müşteri hizmetleri müdürü olmak için aranan temel şart gerekli eğitimi almış olmaktır. Eğitim dışında en önemli faktör tecrübeye sahip olmaktır. Müdür, kurum içerisindeki müşteri hizmetleri çalışanlarını denetleyeceği ve kontrol edeceği için yeterli tecrübeye sahip olmalıdır. Bu şartlar dışında her firmanın aradığı özellikler değişiklik gösterir. Firmaların yaygın olarak aradığı bazı özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Etkili iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Takım çalışması yapabilmek,
  • Liderlik yapabilmek,
  • Genel işletme bilgisine sahip olmak,
  • Sakin bir yapıya sahip olmak,
  • Yüksek motivasyonunun olması,
  • Problem çözme becerilerine sahip olmak,
  • Baskıya ve strese dayanabilmek,
  • İyi bir dinleyici olmak.

Bu özelliklere sahip olan kişiler müşteri hizmetleri müdürü olarak görev alabilir. Müşteri hizmetleri alanında müdür olarak görev alan kişi takımla irtibat halindedir ve takıma liderlik yapar. Problemleri doğru algılayabilmesi için dinlemeyi bilmelidir. Sorunları çözüme ulaştırabilmek içinse problem çözme becerilerine sahip olma şartı aranır. Meslek iletişim üzerine kurulu olduğu için güçlü iletişim becerilerine sahip olmak da aranan yaygın şartlar arasında yer alır. 

Müşteri Hizmetleri Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Müşteri hizmetleri müdürü olarak çalışmak isteyen kişiler; çağrı merkezleri, bankalar ve ofisler gibi çeşitli alanlarda görev alabilir. Müşteri hizmetleri çalışanlarının görev aldığı her yerde müdür olarak sorumluluklarını yerine getirebilirler. İşe alım için aranan şartlardan en önemlisi tecrübedir. Müdürlük yapabilmek için istenen tecrübe dışında her firmanın işe alım için aradığı şartlar çeşitlilik gösterir. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler Kariyer.net sitesi üzerinden müşteri hizmetleri müdürü iş ilanları listesini inceleyebilir ve şartlarını karşıladığı işlere başvuru yapabiliriz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda mülakata çağrılırsınız. Müşteri hizmetleri müdürü mülakatında; deneyimleriniz, sertifikalarınız, eğitiminiz, tecrübeniz ve maaş beklentiniz gibi çeşitli sorular sorulur. Mülakatın olumlu geçmesi ve anlaşılması durumunda işe başlanabilir. Müşteri hizmetleri müdürü maaş seçenekleri sahip olunan tecrübe ve çalışılacak kuruma göre değişiklik gösterir. Kariyer.net sitesi pek çok farklı şehre özel olarak sunulan iş fırsatlarını keşfedebilmenizi sağlar. Çalışmak istediğiniz şehri belirleyerek kendinize uygun iş fırsatlarını keşfedebilirsiniz. Örneğin, Ankara'da çalışmak istiyorsanız Ankara müşteri hizmetleri müdürü iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
33.350 / Aylık
50 kişinin ortalama maaşıdır.