Saha Satış Yöneticisi / Yönetmeni Nedir?

Saha Satış Yöneticisi/Yönetmeni Ne Demek?

Satış, geniş bir meslek alanı sunan dallardan biridir. Sahada satış yapmak da bu mesleklerden birini oluşturur. Şirketlerin belirlediği hedefler doğrultusunda satışı gerçekleştirmek saha satış elemanlarının görevidir. Saha satış uzmanı nedir sorusunun cevabı da burada verilebilir. Saha satış yöneticisi ya da uzmanı saha satış elemanlarından sorumlu olan ve satışın gerçekleşmesi için gerekli takip ve düzenlemeleri yapan kişidir. Sahada satış yapmak genellikle şirket içi satıştan farklı olarak belirli ziyaretleri, telefon konuşmalarını ve randevuları içerebilir. Bu sebeple saha satış yöneticisi doğru plan ve program ile kendi takımını motive etmeli ve yönlendirmelidir. Oldukça popüler meslek gruplarından olan saha satışının aynı zamanda belirli şartları ve buna bağlı olarak zorlukları da bulunur. Saha satış elemanı için önemli olan satış yeteneği iken saha satış yöneticisi için yönetme kabiliyeti de oldukça önem taşır. Bunun yanı sıra eleman ya da yöneticiden deneyim süresi de pozisyona ve buna bağlı olarak saha satış yöneticisi iş ilanları kriterlerine göre değişiklik gösterebilir.

Saha Satış Yöneticisi/Yönetmeni Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış alanına yönelmek ve bu alanda aktif olarak kendini geliştirmek isteyen herkesin aklına saha satış yöneticisi ne iş yapar sorusu gelmektedir. Saha satış yöneticisi, şirket için maksimum kar odaklı bir satış stratejisi geliştirerek bu stratejiyi saha operasyonlarına başarıyla aktarmakla görevlidir. Aynı zamanda stratejileri müşteri odaklı geliştirmek de görevleri arasında yer alır. Saha satış yöneticisi görevleri arasında satış ve pazarlamaya yönelik eğitim ve organizasyonlar düzenlemek de bulunur. Böylece takım satış alanında kendini daha da geliştirmiş ve motivasyonunu yükseltmiş olacaktır. Yalnızca takım odaklı değil, satışa yönelik farklı görev ve sorumluluklar da saha satış yöneticisi için geçerlidir. Saha satışının yönetim sürecini en iyi şekilde gerçekleştirmenin yanı sıra elde edilen başarının ve şirkete sağlanan katkının belirli aralıklarla raporlanması da saha satış yöneticisi sorumlulukları arasında yer alır. Bu sorumluluk ve görevlere bakıldığında saha satış uzmanının yetkileri de görülür. Genel olarak saha satış uzmanının yetkileri arasında şunlar bulunur:

 • Takımını yönlendirebilme,
 • Satış saha alanını stratejiye bağlı olarak seçme,
 • Daha önceki satış stratejileri ve sonuçlarına bağlı olarak elde edilen şirket katkısını gözlemleme,
 • Buna bağlı olarak raporlara ulaşabilme vb.

Saha Satış Yöneticisi/Yönetmeni Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Saha satış yöneticisi nasıl olunur sorusunun cevabı için ilk olarak satış yeteneğine bakmak gerekir. Satış yeteneği genel olarak satışı gerçekleştirme becerisi olsa da bu yeteneğe sahip olmak için belirli özellikleri kazanmak gerekir. Piyasayı takip ederek stratejinin gerçekleşeceği sahayı belirleme, müşteri filtrelemesi yaparak olası müşterileri hedeflere ekleme ve nazik bir tavır, iyi bir dinleme ve konuşma becerisiyle satışı yönetme bu özellikler arasındadır. Genel olarak bazı özellikler eğitimle kazanılabildiği gibi bazı özellikler için deneyim sahibi olmak gerekir. İş ilanlarının geneline bakıldığında satış ve pazarlamaya dair üniversite eğitimi almış olmak rakiplerden bir adım öne geçmeyi sağlar. Birçok üniversitede ilgili fakülte ve yüksekokullarda Pazarlama bölümü bulunur. Bu bölüm genellikle dört yıllık bir eğitimi kapsadığı gibi ön lisans eğitiminde de ilgili programlar mevcuttur. Dokuz Eylül Üniversitesi, Pazarlama bölümüne sahip olan üniversitelerden biridir. Aynı zamanda satış ve pazarlamaya dair birçok kurs da bu becerileri edinmeyi sağlayabilir. Bunun yanı sıra özellikle yönetici, uzman ya da müdür gibi yüksek konumlu mevkiler için deneyimin de önemli olduğunun altını çizmek gerekir.

Saha Satış Yöneticisi/Yönetmeni Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Saha satış yöneticisi görev tanımı arasında genel olarak saha satış elemanlarını takip etmek, müşteri memnuniyeti odaklı düşünmek ve başarılı satış stratejileri geliştirmek bulunur. Saha satış yöneticisi adaylarının bu görev ve sorumluluklarını yetkin bir şekilde yerine getirebilmesi için belirli özellikleri kazanmış olması gerekir. Bu özellikler kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Hem ekip hem de müşteri ile iyi bir iletişim ve etkileşim becerisi,
 • Dikkatli dinleme becerisi,
 • Hangi müşteriye satış yapılabileceğini en hızlı ve yüksek düzeyde belirleme, müşteri filtreleme,
 • Satışı yapılan ürün ya da hizmet bazında pazar araştırmasını en iyi şekilde gerçekleştirme,
 • Satış ve pazarlamada özgün stratejiler geliştirme,
 • Yüksek ikna kabiliyetine sahip olma,
 • Sorun çözücü ve satış arttırıcı sunumlar hazırlayabilme vb.

Tüm bu becerilerin yanı sıra farklı şehirlerde yer alan saha satış alanındaki iş ilanlarına bakıldığında yönetici konumları için genellikle belirli bir deneyim yılı aranır. Ankara saha satış yöneticisi iş ilanı ve diğer şehirler için de bu durum geçerlidir. Bu deneyim yılı şirkete ve diğer unsurlara göre değişmekle birlikte deneyim kazanılması istenen alan da spesifik olabilir.

Saha Satış Yöneticisi/Yönetmeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Saha satışı yöneticisi nedir sorusunun cevabına bakıldığında işe alım şartları hakkında da bilgi sağlanabilir. Saha satış yöneticileri ve elemanları genellikle hizmet ya da farklı ürünlerin sahada yapılabilecek satışları ile ilgilenen kişiler olarak açıklanabilir. Ürünün yapısı değişkenlik göstermekle birlikte saha satış yöneticisi işe alım şartları da değişkenlik gösterebilir. Genellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak aranan ilk şartlar arasındadır. Bu durum özellikle yönetici konumu için geçerlidir. Bunun yanı sıra satış ve pazarlama üzerine ikna kabiliyeti ve ekip yönetimi deneyimi, aranan genel şartlar arasındadır. Deneyim şartı çoğunlukla aranmakla birlikte içeriği şirkete ve ürüne göre farklılaşabilir. Şirket, deneyimin direkt olarak satış yapılacak ürün ile olması şartını koyabilir. Aynı zamanda saha satış yöneticisi maaş aralığı da şirket ve ekip büyüklüğü, deneyim yılı ve benzeri durumlara göre değişiklik gösterebilir. Saha satış yöneticisi/yönetmeni iş ilanları için Kariyer.net'i ziyaret ederek kendinize en uygun iş ilanına ulaşabilir, iş başvurunuzu yapabilirsiniz.