Satış Sonrası Hizmetler Mühendisi Nedir?

Satış Sonrası Hizmetler Mühendisi Ne Demek?

Satış sonrası hizmetler mühendisi, çalışmakta olduğu firmanın satış sonrasındaki kalite kontrolünü yönetir. Bir ürünün satışı yapıldıktan sonraki süreçte takip ve kontrollerinin yapılması, kullanıcı için oldukça önemli bir konudur. Müşterilerin tekrar aynı firmayı tercih etmesi için satış sonrası hizmetlerden memnun olması gerekir. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için satış sonrası hizmetler mühendisi ilgili birimlerin yönetimini sağlamalıdır. Arıza veya bakım gerektiren durumlarda devreye giren bu birimler, şirketler için önemlidir. Her türlü teknik bilgiye sahip ve dinamik kişilere uygun bir meslek dalıdır.

Satış Sonrası Hizmetler Mühendisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış sonrası hizmetler mühendisi, yurt içinde ve yurt dışında servis hizmeti verilmesini sağlar. Verilen bu hizmetlerin geliştirilmesi ve varsa mevcut aksaklıkların giderilmesi için çalışmalar gerçekleştirir. Genel olarak elektronik cihazlar üzerinde verilen satış sonrası hizmetler, bu cihazlardaki arızaların giderilmesi ve bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi temeline dayanır. Mühendisler satış sonrası hizmet birimlerine saha üzerinde destek sağlayarak müşteri memnuniyetini amaçlar. Eğer müşteri tarafından oluşturulan bir şikayet var ise gerekli kontrolleri yaparak çözüm üretir. Satış sonrası hizmetler mühendisi görev tanımı içinde yer alan özellikler şu şekildedir:

 • Sürekli gelişen teknolojiye bağlı kalarak, buna uygun çözümler üretir.
 • Her türlü gelişmeyi yakından takip eder.
 • Yeni teknolojiler için altyapı oluşturarak kendi birimine bu eğitimi verir.
 • Genel müşteri portföylerini araştırarak, ihtiyaçları doğrultusunda gerekli hizmetlerin verilmesini sağlar. Bu konudaki araştırmaları ile satış birimine destek sağlar. 
 • Bazen firmalar ihtiyaçları olan ürünleri tam olarak belirleyemez. Ürün kapasitesi, gücü hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak yanlış ürün seçimine neden olabilir. Bu gibi durumlarda satış sonrası hizmetler mühendisi müşteri ile görüşmeler sağlayarak, en uygun ürünü belirler ve müşteriye sunar.
 • Müşteriler için her zaman hızlı ve kesin çözümler üretmek gerekir. Bu konuda özenli çalışmalar sağlayarak montaj gibi işlemlerin hızlı bir şekilde yerine getirilmesini denetler.
 • Cihazların üretim aşamasında da yer almaları gerekir. Gelişen teknolojiler doğrultusunda, cihazlara yeni özellikler eklenerek kullanılabilir hale getirilmesi sağlanmalıdır.

Tüm bu görevler satış sonrası hizmetler mühendisi ne iş yapar sorusunu cevaplar niteliktedir. Bunların dışında özellikle birlikte çalıştığı takım arkadaşları için her zaman destekleyici ve çözüm odaklı biri olmalıdır.

Satış Sonrası Hizmetler Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Adaylar, satış sonrası hizmetler mühendisi olmak için lisans eğitimlerine katılabilirler. Farklı alanlardan mezun olduktan sonra bu sektörde görev almak mümkündür. Genelde teknoloji odaklı firmalarda görev aldıkları için bu alanda mekatronik, elektrik, elektronik ve kontrol mühendisliği ön plana çıkar. Genellikle kişiler mezun oldukları alana uygun bir sektörde ilerlemeyi tercih ederler. Bunun yanında mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerine katılmak da iş fırsatlarını yakalamak ve bu pozisyonda yükselmek adına iyi olabilir.

Satış Sonrası Hizmetler Mühendisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Dünyada sürekli gelişim halinde olan teknolojik cihazlar, her geçen gün daha fazla rekabet alanı yaratmaktadır. Diğer firmaların önüne geçebilmek için üretilen ürünler kadar satış sonrası hizmetlerin gelişmiş olması da önemlidir. Geniş servis ağı ve bu ağ içinde bulunan tüm elemanların sürekli kontrol edilmesi gerekir. Servis elemanlarına sürekli eğitim vermek ve onları her türlü yeniliğe hazırlamak gerekir. Satış sonrası hizmetler mühendisi, bu yönetimi doğru sağlamalıdır. Sadece mühendisin gerekli donanıma sahip olması yeterli değildir. Ayrıca bu donanımı tüm takım arkadaşlarına aktarabilecek bilgi ve birikime, tecrübeye sahip olması gereklidir. Gerektiği zaman tecrübeli bir eleman gerektiğinde ise bir usta öğretici olabilmelidir. Satışı yapılan cihazların garanti süreleri içinde kontrol edilmeleri meydana gelebilecek arızaların önüne geçer. Bu nedenle satış sonrası hizmetler mühendisi bu süreçlerin takibini yapmalıdır. Bu takiplerin yapılması için mühendisin dikkatli ve detaycı olması gerekir. Aksi takdirde kontrol edilmediği için arızaya düşen cihazlar, şirket için hem itibar hem zaman hem de yedek parça zararı yaratır. Cihazın ömrü boyunca, meydana gelebilecek olan her türlü arıza için gerekli donanıma sahip olması gerekir. Bu arızaların cihaz test ve kontrolleri sırasında önüne geçebilmek için uygun çalışmalar yapmalıdır. Satış sonrası hizmetler mühendisi nasıl olunur sorusuna verilecek tek bir cevap yoktur. Çünkü bu iş hem eğitim hem de donanım gerektirir.

Satış Sonrası Hizmetler Mühendisi Alım Şartları Nelerdir?

İlgili bölümlerin üniversite mezuniyeti ile birlikte bu alanda çalışmak için ek şartları da sağlamak gerekir. İş ilanlarında genel olarak yer alan nitelikler şöyledir:

 • Otomotiv veya elektronik sektörlerinde en az 1 yıl görev almış olmak.
 • İyi derece İngilizce bilmek.
 • Yurt içi ve yurt dışı seyahatler için bir engeli bulunmamak.
 • Ani gelişen arıza durumlarında mesai saatlerini esnetebilmek.
 • Personel arasında yetki dağılımını sağlayabilecek donanıma sahip olmak.
 • Gelişime açık olmak.
 • Gerekli durumlarda satış sonrası hizmetler birimine eğitim verebilmek.
 • MS Office programlarını iyi derecede kullanmak.
 • Sektör içi diğer firmaların takibini sağlamak.

Satış sonrası hizmetler mühendisi maaşları çalışılan şirket veya kuruma göre değişiklik gösterir. Bunun dışında kişinin sahip olduğu deneyimler ve sertifikalar da maaş üzerinde etkili olur. Firmaların bu iş için ödedikleri maaşlar, iş koluna da bağlıdır. Sadece elektronik cihaz satışı yapılan yerlerde, satış sonrası mühendislik hizmetleri oldukça değerli bir birim olmaktadır. Bu değer, maaş miktarını da etkileyebilir. Bu iş için uygun kişi olduğunuzu düşünüyorsanız, Kariyer.net üzerinden iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Satış sonrası hizmetler mühendisi iş ilanlarını bulunduğunuz il özelinde filtreleyebilir, size uygun olan ilanlara kolayca başvurabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.650 / Aylık
35 kişinin ortalama maaşıdır.