Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Nedir?

Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Nedir?

Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Ne Demek?

Satış sonrası hizmetler sorumlusu; firma tarafından satışı sağlanan ürünlerin kullanımı ve kurulumu gibi konularda müşterilere destek sağlayan nitelikli kişidir. Satış sonrası hizmetler sorumlusu kimdir sorusu şöyle cevaplanabilir; ürünler hakkında müşterilere bilgi veren, onların ürün hakkındaki sorularını yanıtlayan kişidir. Müşterinin istekleri ve şikayetlerini dinleyen, onlara hem pratik hem de hızlı çözüm önerileri sunan kişiye dair tanımlama satış sonrası hizmetler sorumlusu nedir sorusunun karşılığıdır. Bu pozisyonda çalışan kişiler, satış yapılan tüm firmalarda, pek çok sektörde çalışabilirler.

Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış sonrası hizmetler sorumlusu kime denir sorusu şöyle yanıtlanabilir; ürün konusunda müşterileri bilgilendiren, potansiyel alıcılara da hizmet ve ürünler hakkındaki özellikleri aktaran kişidir. Bu pozisyonda çalışan kişilerin başlıca görevleri arasında, bağlı bulundukları firmanın prensiplerine uymak ve bu doğrultuda hizmet vermek yer alır. Ayrıca aynı sektörde yer alan rakip firma ve ürünleri araştırmak, tanımak, analizini yapmak da satış sonrası hizmetler sorumlusunun görevleri arasındadır. Bu meslek grubunun diğer sorumlulukları şöyledir;

 • Satış sonrasında müşterileri arayarak onların ürün hakkındaki görüşlerini almak.
 • Müşterilerin ürün ya da hizmetler konusundaki şikayetlerini dinlemek.
 • Gelen şikayetler ve aktarılan problemler konusunda hızlı ve pratik çözümler sunabilmek.
 • Satın alınan ya da alınmak istenen ürün ile ilgili müşterilerden gelen soruları yanıtlamak.
 • Satış sonrası verilecek hizmetlere yönelik fonksiyonların etkinliğini sağlamak. Bu fonksiyonlar içerisinde yer alan; eğitim, kurulum, montaj, bakım gibi faaliyetlerdeki işlemleri yürütmek.
 • Sigorta, garanti ve yedek parça gibi gerekli olan işlemleri sağlamak.
 • Satış sonrasında belirli aralıklar dahilinde müşteriler ile iletişime geçmek.
 • Alanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek ve yeniliklere açık olmak.
 • Öğrenilen bilgileri ve edinilen tecrübeleri kullanabilmek.

Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış sonrası hizmetler sorumlusu nasıl olunur sorusunun ilk yanıtı eğitimdir. Bu bağlamda meslekte yer edinmek isteyen kişilerde en az ilköğretim seviyesinde eğitim şartı aranır. Ancak çoğu firma, adaydan; lise veya üniversite mezunu olmasını talep eder. Satış sonrası hizmetler bölümünde çalışmak isteyen lisans bölümü mezunları, bu konuda eğitim veren kurslara katılarak sertifika alabilirler. Daha sonrasında kendilerini geliştirebilir ve bu alanda çalışmaya başlayabilirler. Satış sonrası hizmetler sorumlusu pozisyonu için firmalar, ilgili departmanlarda yer alan çalışanları da kendi içerisinde görevlendirebilir. Bu bağlamda gereken eğitim de kendilerine firma tarafından sağlanabilir.

Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış sonrası hizmetler sorumlusu olmak için gerekli şartlar içerisinde ilk sırada; ilgili eğitimlerin alınmış olması yer alır. Ayrıca bu pozisyonda çalışmak isteyen kişinin, analitik düşünce yapısına sahip olması ve sorunlar karşısında pratik çözümler bulabilmesi de önemlidir. Mükemmel derecede yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmak, kötü bir deneyim yaşamış müşterilerin şikayetleri konusunda sabırlı ve anlayışlı davranabilmek ve empati kurabilmek gibi özellikler de satış sonrası hizmetler sorumlusu kişiler için gerekli şartlar içerisinde yer alır. Bu pozisyon kapsamında bireylerde mevcut olması gereken diğer nitelikler de şöyledir;

 • Bilgisayar bilgisine sahip olmak ve Microsoft Office programlarını kullanabilmek.
 • Hem takım hâlinde hem de bireysel olarak çalışmaya uyum sağlayabilmek.
 • Müşterilerin öneri ve şikayetleri kapsamında rapor hazırlamak ve hazırlanan bu raporları üst düzey yöneticilere sunabilmek.
 • Sabırlı, anlayışlı davranmak ve iyi bir dinleyici olmak.
 • Kurulum ve montaj gibi gerekli ihtiyaçlar için ekiplerin koordinesini sağlayabilmek.
 • Dikkatli ve detaycı olmak.
 • Alanında yetkin ve bilgi sahibi olmak.
 • Motivasyonu yüksek ve enerjik yapıda olmak.
 • Yeni gelişmelere açık olmak ve bunları uygulayabilmek.

Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış sonrası hizmetler sorumlusu kişilerin işe alım şartları arasında deneyim ve tecrübe ön planda yer alır. Ayrıca çoğu firma, erkek adaylar için askerlik şartının yerine getirilmiş olmasını talep eder. Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak, gerekli bilgisayar programlarına hâkim olmak, yeterli seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olmak gibi özellikler de bu pozisyon dahilinde firmaların işe alım şartları içerisinde yer alır. Satış sonrası hizmetler alanında çalışacak kişilerin, firmanın istediği görevleri ve sorumlulukları yerine getirmesi ve alanında kendisini geliştiriyor olması önemlidir. Satış sonrası hizmetler sorumlusu mülakatları, sözlü olarak kişinin almış olduğu eğitimler ve tecrübelerini sorgulamak amacı ile yapılır. Bu meslek grubuna mensup olan kişiler, hemen hemen her sektörden firmaların satış sonrası hizmetler bölümünde çalışabilirler. Genellikle ofis ortamında çalışırlar. Satış sonrası hizmetler sorumlusu maaşları; sektör ve firma gibi unsurlara göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu meslekte çalışacak kişilerin almış oldukları eğitim ve edinmiş oldukları tecrübeler de maaş tutarlarını etkileyebilir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden satış sonrası hizmetler sorumlusu iş ilanları seçeneklerine göz atabilirler. Ayrıca İstanbul ilinde ikamet eden kişiler de İstanbul satış sonrası hizmetler sorumlusu iş ilanları aracılığıyla kendileri için en uygun ilana başvuru yapabilirler.