Servis Danışmanı Nedir?

Servis Danışmanı Ne Demek?

Servis danışmanı nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; genellikle otomotiv sektöründe varlığını sürdüren bir meslek koludur. Servis danışmanı; servise gelen araçların karşılanması, bu araçların kabullerinin yapılması, araç için gerekli olan bakım onarım işlemlerinin takibinin yapılmasını sağlayan kişidir. Bu pozisyonda çalışan bir kişinin, araçlarını bırakan müşterilere bu onarım ve bakım işlemleri konusunda bilgi vermesi de servis danışmanı görev tanımı içerisinde yer alır. Genellikle meslek liselerinde ilgili eğitimlerin alınması ile yapılabilen bu meslekte, tecrübe ve kendini geliştirme en önemli işe alım şartlarıdır. Servis danışmanları genel olarak müşteri ve servis arasında bir köprü görevi görürler.

Servis Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Servis danışmanı olarak çalışan kişilerin görevleri arasında, çalıştığı işletmenin temel prensipleri doğrultusunda verilen sorumlulukları yerine getirmek bulunur. Temel olarak birçok farklı firmaya bağlı olarak çalışabilecek servis danışmanı ne iş yapar sorusu şu şekilde yanıtlanabilir:

 • İş yerindeki araç, gereç ve her türlü ekipmanı doğru bir şekilde kullanabilmek.
 • İş sağlığı ve güvenliği kapsamında hareket etmek ve bu alandaki kurallara uymak.
 • Hem müşterilerin hem de servisin uygun olduğu zaman dilimlerini belirlemek.
 • Uygun olan zamanlar dahilinde müşteriler için randevu oluşturmak.
 • Servise gelen müşterileri karşılamak ve onlara yardımcı olmak.
 • Müşterinin araç konusundaki şikayetlerini dinlemek ve araç arızaları konusunda servis kabul formunu hazırlayabilmek.
 • Araçlar için uygulanacak olan bakım ve onarım işlemleri konusunda müşteriye bilgi vermek.
 • Tamir işlemi sona eren araçların temizliğini yaptırmak ve bunları kontrol etmek.
 • Müşterinin onarım sonrasındaki şikayetlerini dinlemek ve bunları ilgili kişilere aktarmak.
 • Aracın onarım sonrasındaki faturalarının hazırlanmasını sağlamak.
 • Kişilerin araç bakım ve onarım randevularının kayıtlarını tutmak ve bu randevuların öncesinde müşterileri arayarak hatırlatma yapmak.
 • Otomotiv sektörü konusunda kendisini geliştirmek ve yeniliklere açık olmak.

Çalışılan yere göre görev ve sorumluluklar değişebilir.

Servis Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Servis danışmanı nasıl olunur sorusuna verilebilecek birkaç alternatif yanıt vardır. Bu meslek dalı için alınması gereken minimum eğitim seviyesi, ilkokuldur. Ancak bu daha küçük çaptaki işletmelerin kendisini sahada geliştirmiş olan kişiler için sunduğu bir seçenektir. Daha büyük işletmelerde, ön lisans düzeyinde eğitime sahip olunması beklenir. Servis danışmanı eğitimi meslek liselerinde de verilir. Meslek liselerinden ya da meslek yüksekokulundan mezun olan kişiler genellikle otomotiv sektöründeki bu pozisyon için yeterli kabul edilirler. Bu meslek için satış, iletişim ve teknik bilgilerin verildiği ekstra eğitimlerin alınması da kişileri öne çıkarır. Servis danışmanı olabilmek için bir diğer yol da bu alanda ilgili eğitimleri veren teknik meslek kurslarına katılmaktır. Çeşitli özel eğitim kurumlarında otomotiv, araç kabul eğitimi, ürün bilgisi eğitimi ve satış eğitimi gibi alanlarda verilen ileri düzeydeki eğitimlerden sonra kişiler servis danışmanı mülakat sürecinde sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlardan başarılı olan kişilere ise servis danışmanı sertifikası verilir. Alınan bu sertifika sayesinde servis danışmanlığı pozisyonunda çalışmak mümkün olur.

Servis Danışmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Servis danışmanı olmak isteyen kişilerin ilgili alandaki eğitimleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaları, ilgili diploma ya da sertifikalara sahip olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak bu alanda çalışmak isteyen kişilerde şu özellikler aranabilir:

 • İletişim kabiliyetinin son derece güçlü olması.
 • Müşterilerden gelen şikayetler için çözüm odaklı olması.
 • Hızlı ve pratik düşünerek sorunları çözebilmesi.
 • Otomotiv sektörü, araçlar, arızalar ve satış gibi konularda bilgi sahibi olması.
 • Öfkeli müşteriler ve çıkan sorunlar karşısında sakin kalabilmesi.
 • Yüksek bir motivasyona sahip olması ve gerektiğinde diğer çalışanları yönlendirebilmesi.
 • Bilgisayar ve Microsoft Office programlarını kullanabilmesi.
 • Takım çalışmasına uyum sağlayabilmesi.
 • İş disiplini ve iş takibi konularında sorumluluk sahibi olması.
 • Güler yüzlü ve anlayışlı olması.

Bu özellikler çalışılan alana göre çeşitlenebilir. Çalışılacak servisin müşteri portföyüne göre adayların İngilizce bilmesi de istenebilir.

Servis Danışmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Servis danışmanı olarak çalışacak kişilerde aranan temel şart; ilgili eğitimlerin alınmış olmasıdır. Otomotiv sektöründe uzun süre tecrübe edinmiş ilkokul mezunu kişiler, ilerleyen zamanlarda bu meslek için görevlendirilebilirler. Ancak çoğu işletme genel olarak meslek lisesi mezunu kişileri tercih eder. Aynı zamanda meslek lisesi mezunu olunmasa dahi, bu alanda eğitim verilen kurslar tamamlandıktan ve ilgili sertifikalar alındıktan sonra servis danışmanı olarak çalışmaya başlanabilir. Bu kişilerin işe alım şartları arasında; bilgisayar kullanabilmesi, iletişim kabiliyetinin güçlü olması, askerliğin tamamlanmış olması, alanında bilgili ve kabiliyetli olması gibi talepler de yer alır. Bu pozisyonda çalışacak kişilerden talep edilen şartlar çalışan firmaya göre de değişiklik gösterebilir. Servis danışmanı pozisyonundaki kişiler otomotiv sektöründe çalışabilirler. Araçların bakım ve onarımlarının yapıldığı işletmelerde, servis danışmanlarına ihtiyaç duyulur. Servis danışmanı maaşları ise çalışılan firmaya ve kişinin tecrübesine göre değişir. Çoğu işletmede genellikle asgari ücret seviyesinde maaş tutarları söz konusudur. Ancak kişi deneyim ve tecrübe kazandıkça maaş tutarlarında da artış da meydana gelebilir. Eğer siz de bu pozisyonda çalışmak istiyorsanız Kariyer.net’te yayınlanan servis danışmanı iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
13.180 / Aylık
487 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler