Spa Resepsiyonisti Nedir?

Spa Resepsiyonisti Ne Demek?

Spa resepsiyonisti, spa ve benzeri hizmetler için müşterileri karşılayıp onların taleplerini gerçekleştirmek için gerekli işlemleri yapan çalışandır. Spa resepsiyonisti görev tanımı, yer alınan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Spa resepsiyonisti, girişte müşterileri güler yüzlü bir şekilde karşılar. Kurum tarafından sunulan bütün hizmetlere hâkimdir. Müşteri isteklerini hızlı ve doğru şekilde anlar. Bu talepler doğrultusunda gerekli yönlendirmeleri yapar. Hizmetler hakkında müşterileri bilgilendirir. İstedikleri alana rezervasyonlarını yapar. Randevuları ayarlar. Gelin partisi gibi farklı organizasyonlar için müşteri sorularını cevaplandırır. Masaj yağının içinde yer alan maddelere kadar birçok konuda detaylı bilgi sahibi olmalıdır.

Spa Resepsiyonisti Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Spa resepsiyonisti ne iş yapar sorusuna şöyle yanıt verilebilir; müşterilerin, spa hizmetlerinden memnun şekilde ayrılmaları için gerekli ayarlamaları yapar, randevu oluşturur ve hizmet hakkında kişiyi bilgilendirir. Telefonda veya yüz yüze olarak müşterilerin sorularını cevaplandırır. Hizmetler hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgilendirme yapar. Spa resepsiyonisti görevleri arasında randevu ayarlamak ve randevuları düzenlemek de yer alabilir. Randevu isteyen müşterilere en uygun gün ve saat için tarih verir. Randevuya gelen müşterilerin, hizmeti alırken konforlu hissetmelerini sağlar. Spa hizmeti tamamlandıktan sonra gerekli ödemeleri alır. Hizmete ek olarak kurum tarafından önerilen spa ürünleri veya hediyelik eşya satışlarını gerçekleştirebilir. Spa hizmeti sırasında ek olarak istenebilen yiyecek ve içeceklerin siparişini verir.

Spa Resepsiyonisti Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Spa resepsiyonisti olmak için genellikle en az lise mezunu olmak gerekir. Bu alanda eğitim almak için turizm meslek lisesi öne çıkar. Bazı kurumlar tarafından lise mezuniyeti yeterli görülmediği için üniversite mezuniyeti istenebilir. Alana yönelik bir bölümden mezun olmak önemlidir. Turizm İşletmeciliği ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümleri bu alanda öne çıkan bölümlerden bazılarıdır. Bu alandaki özel kurslarda eğitim alınması da mümkündür. Turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştiren kurslardan alınan sertifikalar, bu pozisyonda çalışmak isteyenler için uygun olabilir. 

Spa Resepsiyonisti Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Spa resepsiyonisti olabilmek için gerekli şartların başında alana yönelik ilgi bulunur. Bunun yanı sıra lise mezuniyeti genellikle yeterli görülür. Ancak bazı kurumlar, ilgili bölümlerden ön lisans veya lisans mezuniyeti de talep edebilir. Resmi eğitimin yanı sıra spa yönetimiyle ilgili eğitim veya kurslara katılmış olmak da önemlidir. Deneyim sahibi olunması da aranan şartlardandır. Daha önce resepsiyonist olarak veya benzer pozisyonlarda çalışmış olunması istenebilir. Deneyim süresi, kurumun istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterir. Çalışırken sıklıkla kullanılan MS Office gibi programları iyi seviyede kullanmayı bilmek de istenebilen şartlardan biridir. Eğitim ve deneyimin yanı sıra başarılı bir spa resepsiyonisti olabilmek için bazı becerilere ve yeteneklere sahip olmak gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Spa hizmetleri konusunda bilgili olmalıdır. 
  • MS Office gibi programları ve bilgisayarı aktif bir şekilde kullanabilmelidir.
  • Eğer yabancı müşteri portföyü varsa iyi seviyede İngilizce bilmelidir.
  • Gelişime ve yeniliğe açık olmalıdır.
  • Şirketin müşterilerle ilk teması spa resepsiyonisti sayesinde olacağından resepsiyonist, güler yüzlü olmalıdır.
  • İnsan ilişkilerinde becerikli ve ikna edici olmalıdır. 
  • Misafir veya müşteri odaklı çalışmayı ilke olarak benimseyebilmelidir.
  • Takım çalışmasına yatkın olmalıdır.
  • Sorunlara yönelik yaratıcı çözümler üretebilmelidir. 
  • Yoğun bir tempoda çalışabilmeye uygun olmalıdır.

Spa Resepsiyonisti İşe Alım Şartları Nelerdir?

Spa resepsiyonisti olarak otel, spa merkezleri, spor salonlarının spa bölümleri gibi çeşitli yerlerde çalışılabilir. Termal oteller ve kaplıcalar da görev alınabilen yerler arasındadır. Spa resepsiyonisti işe alım şartlarının başında çalışılacak alana yönelik ilgi gelir. Bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler öncelikle öğrenme ve kendini geliştirme konusunda hevesli olmalıdır. Müşteri hizmetleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Alana yönelik eğitim de istenebilen şartlardan biridir. Genellikle lise mezuniyeti yeterli bulunsa da bazı kurumlar tarafından ilgili lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olunması şart koşulabilir. MS Office gibi programlar konusunda da adayın bilgili olması gerekir. Spa yönetimi konusunda farklı kuruluşlardan kurs almış olmak da kişileri adaylar arasında öne çıkaran unsurlardandır. Bunun yanı sıra adayın deneyim sahibi olması da talep edilebilir. Özellikle daha önce müşteri hizmetlerinde veya spa bölümlerinde çalışılmış olması istenebilir. İşe alım süreci genelde sözlü mülakat ile gerçekleştirilir. Bu aşamada kişiler, aldıkları eğitimler ve varsa edindikleri deneyimlerden bahsetmelidirler. Yapılan stajlar, karşı tarafa detaylı bir şekilde aktarılmalıdır. Sözlü mülakatta adaylar, şirket tarafından ilanda belirtilen beceri ve yetenekleri ön plana çıkarmalıdır. Bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler Kariyer.net’te yer alan spa resepsiyonisti iş ilanları fırsatlarına göz atabilirler. Burada yer alan çeşitli ilanları inceledikten sonra kendilerine uygun buldukları ilanlara kolayca başvuru yapabilir. Spa resepsiyonisti maaşları; görev tanımı, çalışılan firma, alınan eğitimler ve varsa edinilen deneyimler gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça elde edilen gelirin de artma ihtimali bulunur.