Uluslararası Satış Uzmanı Nedir?

Uluslararası Satış Uzmanı Ne Demek?

Uluslararası satış uzmanı, uzman olarak görev aldığı firmanın yurt dışındaki müşterileri ile gerçekleştirdiği satışlarından sorumlu olan kişi olarak tanımlanabilir. Ülkesi dışında sorumluluğunu üstlendiği bölgelerle ticari ilişkileri ve satışları maksimize etmek için çalışan, büyüme hedefini gerçekleştirmek için sahip olduğu bilgi ve becerilerini kullanan donanımlı kişiler, uluslararası satış uzmanı olarak adlandırılır. Uzmanlar bireysel yeteneklerine göre farklı ücret aralıklarında çalışabilirler. Uluslararası satış uzmanı maaşları, adayların sahip oldukları mesleki deneyim ve yetkinlikler doğrultusunda ortalamanın üzerinde seyredebilir. Çünkü bu pozisyondaki kişilerin dil ve yönetim yeteneklerinin ileri seviyede olması beklenir.

Uluslararası Satış Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uluslararası satış uzmanı görev tanımı için farklı cevaplar verilebilir. Uzman kişi, farklı bir ülkeye satışların gerçekleşmesini sağlayabildiği gibi birden fazla ülke için operasyonların yürütülmesinden de sorumlu olabilir. Örneğin; Almanya ile satışların geliştirilmesi için çalışan bir uzman, Almanya pazarını çok iyi bilmeli ve satışını gerçekleştirdiği ürün ya da hizmet için satışları arttırmalıdır. Uluslararası satış uzamanı mal ve ürün satışı yapabildiği gibi hizmet satışı da gerçekleştirebilir. Bu alanda çalışan kişilerin ihracat ile ilgili hukuksal bilgilerinin de çok iyi olması gerekir. Yurt dışı satışları için hangi para birimi üzerinden satış yapılacağının ve uzun dönemli borçlanma için oluşabilecek faiz oranlarının kontrolü tamamen uluslararası satış uzmanı sorumlulukları arasındadır. Uluslararası satış uzamanı yabancı dil yeterliliğinin yanı sıra satış yaptığı ülkenin hukuki ve ticari kurallarını da çok iyi bilmelidir. Satışlar için oluşan vergilendirmeler ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir. Uluslararası satış uzmanı, sattığı ürün ya da hizmet için optimum seviyede fiyatlandırma yapmalı ve çalıştığı firmanın ihracat hedeflerini gerçekleştirmelidir. Uluslararası satış uzmanı ne iş yapar sorusu şu maddeler ile yanıtlanabilir:

 • Uluslararası satış uzmanı öncelikle satış yaptığı müşteriler ile iyi ilişkiler kurulması için stratejik aksiyonlar gerçekleştirir.
 • Sattığı ürün ya da hizmetin fiyatının uygun seviyede belirlenmesini sağlar.
 • Sözleşmeler hazırlar ve bu sözleşmelerin kopyalarını saklar.
 • Çalıştığı firmanın yönetim kademesine raporlamalarda bulunur.
 • Sattığı ürün ve hizmet ile ilgili teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip eder.
 • Uluslararası ticaret ile ilgili gelişmeleri takip eder, vergi ve gümrük ile ilgili tarifeleri değerlendirir.
 • Benzer firmaların ve rakiplerin takibini gerçekleştirir.
 • Sattığı ürün ve hizmet ile ilgili pazar araştırmaları yapar.
 • Uluslararası anlaşmalar ve hukuki prosedürler ile ilgili bilgi toplar.
 • Satışların güvenli ve kusursuz şekilde gerçekleşmesi için lojistik firmaları ile ilişkiler kurar.
 • Satışların artması, yeni pazar yerleri ve yeni müşteriler yaratmak için portföy oluşturur.

Uluslararası Satış Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Uluslararası satış uzmanı nasıl olunur diye düşünenler için tam olarak söylenebilecek bir üniversite programı bulunmasa da genellikle uzman kadrolarında çalışanlardan ilgili bir lisans diploması istenmektedir. Uluslararası Perakende Yönetimi gibi pazarlama odaklı bölümler de tercih nedeni olabilmektedir. Farklı sektörlerde satış yapan firmalar için kritik önemdeki nokta uluslararası ticaret kuralları hakkında yeterli bilgi sahibi olmaktır. Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik , Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Finans gibi lisans bölümlerinden mezun adaylar konu hakkında yeterli teorik bilgiye sahip olurlar. Tek bir sektörde faaliyet gösteren firmalar için bölüm lisans diploması da yeterli olabilmektedir. Örneğin; kimyasal ürünlerin satışını yapan bir uzman için Fizik ya da Kimya bölümü diploması önemli bir artı olabilmektedir. Uluslararası satış uzmanı olmak için özellikle satış alanında profesyonel deneyime sahip olmak gerekir. Hiç satış yapmamış kişilerin bu pozisyonda çalışmaları mümkün değildir. İletişim ve konuşma yeteneğinin çok iyi olması bu pozisyon için önemlidir. Satış uzmanı olmak için pazarlama, reklam, yönetim gibi alanlarda sertifikalara sahip olmak da son derece önemlidir. Üniversite diploması ve yabancı dil belgesi, uluslararası satış uzmanı olmak için gerekli evraklar arasında gösterilebilir.

Uluslararası Satış Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Uluslararası satış uzmanı olmak için yurt dışında çalışmak ya da daha önceden yurt dışında yaşamış olmak çok büyük bir avantajdır. Yurt dışında daha önce yaşamış olan kişiler farklı kültür ve toplumlar ile ilgili önemli bir deneyim edindikleri için, bu alanda çalışırken önemli avantajlara sahip olurlar. Uluslararası satış uzmanı olmak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • İleri seviyede en az bir yabancı dil bilgisine sahip olmak.
 • Satışla ilgili deneyime sahip olunmak.
 • Sektörle ilgili üniversite diplomasına sahip olmak.
 • Alanı ile ilgili özel eğitim kurumlarından sertifikalar almış olmak.

Uluslararası Satış Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Uluslararası satış uzmanı iş başvuru şartları arasında adayın yabancı dil hakimiyetinin ve sözlü-yazılı iletişim becerilerinin ileri seviyede olması beklenir. Hedeflenen satışa ulaşılması için gereken stratejilerin belirlenmesi ve planlamaların yapılması istenen beceriler arasındadır. Başarılı bir uluslararası satış uzmanı adayı hızlı düşünebilmeli, çabuk karar verebilmeli, iş ile ilgili gereken bilgi ve tecrübelerinden yararlanmalı ve gerektiğinde risk alabilmelidir. Başarılı bir uluslararası satış uzmanından risk yönetimi, zaman yönetimi ve proje yönetimi yapabilmesi beklenir. İyi şekilde projelendirme yapabilen bir satış uzmanının hedeflere ulaşması çok daha olasıdır. Uluslararası satış uzmanı pozisyonunda çalışmak ve kariyerini bu alanda inşa etmek isteyen kişiler, uluslararası satış uzmanı iş ilanları sayfasından araştırma yapabilir ve niteliklerine uygun ilanlara başvurabilirler. Kariyer.net'te yer alan iş ilanlarını, il ve ilçe filtrelemesi yaparak takip edebilirsiniz. İstanbul'da yaşayan adaylar, İstanbul uluslararası satış uzmanı iş ilanları sayfasından İstanbul içindeki iş ilanlarını görüntüleyebilir ve bu ilanlara başvuru yapabilirler.