Ürün Sorumlusu Nedir?

Ürün Sorumlusu Nedir?

Ürün Sorumlusu Ne Demek?

Ürün sorumlusu, şirket hedefleri ve politikaları doğrultusunda sorumlu olduğu ürün grubunun hedeflerini ve aksiyon planlarını uygular. Ürün sorumlusu nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; ürünün fikir aşamasından satışına kadar olan tüm adımları yönetme görevini üstlenen kişidir. Bu noktada, ürün sorumlusu iş tanımını ve sorumluluklarını doğru şekilde anlamak önemlidir. Bu pozisyonda görev yapanlar, çalıştıkları kurumun bulunduğu sektöre bağlı olarak iş tanımına, görev ve sorumluluklara sahiptir.

Ürün Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ürün sorumlusu kimdir sorusuna, şirketlerin ürettikleri bir ürünün fikir aşamasından, reklam, pazarlama ve satışının ardından hedeflenen başarıya ulaştığı noktaya kadar; tüm üretim, satış, pazarlama sürecini yöneten kişi cevabını vermek doğru olacaktır. Ürün sorumlusu, kendisine verilen görevleri istenilen şekilde tamamlamalı ve etkili bir çalışmalarını sürdürmelidir. Ürün sorumlusu kime denir sorusuna, ürün sorumlusunun görevleri ve sorumluluklarının açıklanmasıyla yanıt verilebilir:

 • Sorumlu olduğu ürün veya ürünlerin aksiyon planlarını ve hedeflerini uygulamak.
 • Rekabet içinde olunan şirketlerin fiyatlarını takip edip raporlamak.
 • Ürün hakkında fiyat önerisinde ve maliyet düşürücü önerilerde bulunmak.
 • Yeni satış noktaları açıldığında ilgili ekibe destek vermek.
 • Alanındaki yeniliklerin ve gelişmelerin takip edilmesi ile ilgili eğitimlerle kişisel gelişimini arttırmak.
 • Ürün satış stratejilerini oluşturmak için satış müdürleri ile çalışarak, ürün paylarını belirlemek ve aksiyon planını oluşturmak.
 • Pazar ihtiyaçları ve müşteri talepleri doğrultusunda ürün gereksinimlerini analiz ederek, piyasaya çıkarılacak ürünün iyileştirmesine karar vermek ve ürün geliştirme sürecini oluşturarak diğer departmanlarla koordineli çalışmak.

Ürün Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ürün sorumlusu olmak için hangi okulları okumak gerekir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; genellikle üniversitelerin Mühendislik Fakültesinde veya İşletme Fakültesinden mezun olmak gerekir. Bu meslek grubunda yer almak isteyenler, farklı şirketlerde farklı eğitim şartlarıyla karşılaşabilir. Bazı şirketler işe alacağı çalışanın bir mühendislik bölümünden mezunu olmasını tercih ederken bazı şirketler, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültelerinden mezun olmasını tercih etmektedir. İş ilanlarında, işverenin faaliyet gösterdiği sektöre bağlı olarak farklı alanlardan mezuniyet şartı aranabilir. Bu noktada sektörle ilgili bilgi ve deneyim sahibi olmak da öne çıkar.

Mühendislik Fakültesinden veya İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra ürün sorumlusu olarak çalışmak isteyenler, kendilerini geliştirmek adına birçok eğitime katılabilir ve sertifika alabilirler. Ürün sorumlusu iş ilanları incelendiğinde, ürün sorumlusu ne iş yapar sorusunun yanıtını verecek ayrıntılar dikkat çeker. İlan detaylarında belirtilen şartlar, ürün sorumlusunun görev tanımı hakkında bilgi verir.

Ürün Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Ürün sorumlusu iş ilanlarında belirtilen şartlar şirketler arasında farklılık gösterir. Ürün sorumlusu görevleri eksiksiz ve zamanında yerine getirilmelidir. Sorumluluk sahibi, disiplinli ve düzenli olmak işverenler açısından oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak ürün sorumlusu pozisyonu için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Analiz ve raporlama yeteneği gelişmiş olmak,
 • Yenilikçi, araştırmacı ve değişime açık olmak,
 • Etkin zaman yönetimi yapabilmek,
 • Takım çalışmasına yatkın olmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek,
 • Karar verme ve hızlı problem çözme yetenekleri gelişmiş olmak,
 • Etkili iletişim becerisine sahip olmak,
 • İlgili bilgisayar programlarını kullanabilmek,
 • Yabancı dil bilgisine sahip olmak.

Belirtilen şartlara uygun olan kişiler Kariyer.net üzerinden ürün sorumlusu iş ilanlarına ulaşabilirler. Ürün sorumlusu nasıl olunur sorusuna yanıt verecek eğitim süreçlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, iş ilanlarında belirtilen kriterlerin detaylı bir şekilde incelenmesiyle en uygun iş ilanına başvuru yapılabilir. İş ilanlarında belirtilen ülke/şehir, pozisyon seviyesi, çalışma şekli gibi detayların dikkatli bir şekilde incelenmesi, en uygun iş ilanına ulaşma sürecinde oldukça önemlidir.

Ürün Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Ürün sorumlusu olmak için ne gerekir şeklinde bir araştırma yapıldığında; genel şartlara ek olarak kurumlar arasında farklılık gösteren özel şartların da mevcut olduğu görülür. Bu sebeple başvuru yapılacak kurum hakkında ayrıntılı bilgi almak önemli olacaktır. Örneğin bazı kurumlarda özel olarak bilinmesi talep edilen bilgisayar programları olacaktır. Bunun yanı sıra yabancı dil konusunda da özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren kurumların farklı yabancı dil talepleri olacaktır. Ek olarak ürün sorumlusunun araştırmacı, yeniliğe açık, ekip çalışmasına yatkın bir kişi olması, iş süreçlerinin etkili bir şekilde ilerletilmesi açısından önem taşır.

Bilgisayar programlara ek olarak şirketler arasında SAP programını tercih edenler de oldukça fazladır. Bazı şirketler ileri seviyede İngilizce bilen kişiler ararken bazıları, bunun yerine sürücü belgesi aramaktadır. Şirketlerin yayınladıkları ürün sorumlusu iş ilanları detayları arasında yer alan şartların incelenmesi gerekir. Bazı işverenler ürün sorumlusu adayının belirli bir süre deneyim kazanmış olmasını bekleyebilir. Ürün sorumlusu maaşları çalışılan kuruma, kişinin eğitim ve deneyim düzeyi gibi çeşitli faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Kariyer.net ile ürün sorumlusu iş ilanlarına ulaşılabilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları şehir, ilçe, çalışma şekli, pozisyon seviyesi gibi kategorilere göre listelenebilir. Listelenen bu iş ilanlarında belirtilen şartların dikkatli bir şekilde incelenmesiyle en uygun iş ilanına başvuru gerçekleştirilebilir.