Uzman Satış Temsilcisi Nedir?

Uzman Satış Temsilcisi Nedir?

Uzman Satış Temsilcisi Ne Demek?

Uzman satış temsilcisi nedir sorusu; satış tekniklerini ve stratejilerini bilen, çalıştığı kurum içinde müşteri kazanımını geliştirmek amacıyla satış aşamalarını yürüten kişidir, şeklinde yanıtlanabilir. Satış aşamasında pazarı denetleyen, satış tekniklerini gözden geçiren uzman satış temsilcisi, çalıştığı kurum için en uygun satış stratejisini belirler. Satış ile ilgili departmanlarda, uzman satış temsilcisinin yetkili kişilerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Uzman satış temsilcisi ne yapar sorusuna daha detaylı bir cevap verebilmek için bu rolde çalışan kişilerin görev ve sorumluluklarını açıklamak gerekir.

Uzman Satış Temsilcisi Ne Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uzman satış temsilcisi, öncelikle satış ve pazarlama ekibi ile satış süreçlerini yönetir ve mevcut pazara uygun satış stratejisi geliştirir. Uzman satış temsilcisinin görevi, müşterilerin memnuniyeti için gerekenleri yapmak ve müşterilerin isteklerini göz önünde bulundurarak projelerini hazırlamaktadır. Bu sayede uzman satış temsilcisi çalıştığı kurumun satış rakamlarını yükseltir. Uzman satış temsilcisi, müşteri odaklı bir çalışma biçimini benimser. Satış ile ilgili analizler yapmak, bu analizleri raporlamak ve yenilikçi öneriler geliştirmek uzman satış temsilcisinin sorumluluklarından bazılarıdır. Daha ayrıntılı olarak inceleyecek olursak uzman satış temsilcisinin görev ve sorumlulukları genel olarak şu maddeler ile sıralanabilir:

 • Müşterilere ve hedef kitleye uygun satış stratejileri geliştirmek,
 • Müşterilerin memnuniyeti ve istekleri doğrultusunda projeler hazırlamak,
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını bilmek ve bunlara yönelik çözümler üretmek,
 • Müşterilerin ürün hakkında bilgilendirilmesi ile ilgili süreçleri düzenlemek,
 • Müşterilerin geri dönüşlerini değerlendirmek,
 • Çalıştığı kurumun potansiyeli doğrultusunda satış kotaları oluşturmak,
 • Satış oranlarının artırılması için yenilikçi fikirler üretmek,
 • Satış yönetimi ile ilgili süreçleri takip etmek,
 • Satış yönetim süreçleri ile ilgili organizasyonu sağlamak,
 • Satış ve pazarlama ile ilgili gelişmeleri analiz etmek,
 • Satış ve pazarlama ile ilgili gelişmeleri analiz ettikten sonra raporlamak ve öneriler geliştirmek,
 • Satışlar hakkında elde ettiği değerlendirmeleri satış departmanı ile paylaşmak,
 • Satış ve pazarlama hakkındaki projelerini sunum yapmak.

Uzman Satış Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Uzman satış temsilcisi olabilmek için 4 yıllık lisans eğitimi veren İşletme Bölümü ya da İktisat Bölümü tercih edilebilir. Aynı zamanda sertifikalı eğitim programlarına katılmak bu alanda çalışabilmek için avantaj sağlar. Bu eğitimler arasında; müşteri ilişkileri yönetimi, satış yönetimi, pazarlama iletişimi, halkla ilişkiler, kullanıcı deneyimi tasarımı, şikayet yönetimi, dijital pazarlama ve satışta lider yöneticilik, yer alır. Bu eğitimler dışında farklı üniversitelerde bulunan 2 ya da 4 yıllık Pazarlama Bölümü tercih edilebilir. Diğer andan sektöre bağlı olarak Mühendislik Fakültesi mezunu olmak gerekebilir. Endüstriyel üretim yapan firmalar, Mühendislik Fakültesi mezunu adayları bu pozisyonda istihdam edebilir.

Uzman Satış Temsilcisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Uzman satış temsilcisi nasıl olunur sorusuna, bu işi yapmak isteyen kişilerin; satış ve pazarlama konusunda eğitim almış olmaları, belirli bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekir, şeklinde yanıt verilebilir. Uzman satış temsilcisi olarak çalışacak kişiler, satış ve pazarlama konusunda mesleki tecrübeye de sahip olmalıdır. Uzman satış temsilcisi, müşteriler ile iyi bir iletişime sahip olmalı, sorunlara pratik çözüm önerileri getirebilmelidir. Bunun yanında sorumluluk sahibi ve disiplinli olmalı, ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Mağaza ürün yöneticiliği, satış temsilciliği, müşteri ilişkileri sorumluluğu gibi meslekler, uzman satış temsilcisi olabilmek için geçilebilecek yollardan bazılarıdır. Uzmanlık vasfına sahip olabilmek için satış, iletişim ve pazarlama hakkında eğitim almak ve mesleki tecrübeye sahip olmak gerekmektedir. Bu bağlamda uzman satış temsilcisi olarak çalışmak isteyen kişiler satış ve pazarlama alanında kendilerini geliştirmeli, mesleki tecrübelerini arttırmalıdır.

Uzman Satış Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Her pozisyon için olduğu gibi uzman satış temsilciliği için de birtakım işe alım kriterleri bulunur. Kriterler firmaya ve sektöre bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak alım şartları şu şekildedir:

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,
 • İyi derecede yabancı dil bilgisine sahip olmak,
 • Sözlü ve yazılı anlatımda ileri seviyede olmak,
 • Organizasyon becerisine sahip olmak ve takım çalışmasına yatkın olmak,
 • Müşterilerle iyi ilişkiler kurabilmek,
 • Müşterilerin sorunlarına uygun çözümler getirebilmek,
 • Detaylı analiz ve raporlama becerilerine sahip olmak,
 • Satış süreçlerini yönetebilmeli ve ortak projelere uyum sağlayabilmek,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak,
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği bulunmamak.

Uzman satış temsilcisi olabilmek için satış alanında uzmanlaşmak ve gerekli bilgi birikime sahip olmak gerekmektedir. Uzman satış temsilcisi satış süreçlerini yöneteceği için işveren, çalışacak kişinin organizasyon becerisini de göz önünde bulunduracaktır. Uzman satış temsilcisi maaşları çalışılan kurumun ücret politikasına ve personelin yetkinliklerine, tecrübesine göre farklılık gösterir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen adaylar, Kariyer.net üzerinden uzman satış temsilcisi ilanları seçeneklerini inceleyebilir ve kendisine uygun olan ilanlara başvuru yapabilir. Yaşadığınız veya çalışmak istediğiniz şehirdeki iş ilanlarına ulaşmak için il filtresini kullanarak İstanbul uzman satış temsilcisi iş ilanları şeklinde oluşan listeleri görebilirsiniz.