Vardiya Mühendisi Nedir?

Vardiya Mühendisi Nedir?

Vardiya Mühendisi Ne Demek?

Vardiya mühendisi, bir şirketin mühendislik ve bakım operasyonlarını desteklemekten sorumludur. Vardiya mühendisi, baş mühendise rapor verir. Vardiya mühendisi nedir dendiğinde ilk akla gelen, iş süreçlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamaya yardımcı olan personellerdir. Vardiya mühendisi, aksama sürelerinin önüne geçmeye çalışır. Makine, hijyen ve performans gibi alanları takip eder. İşin verimliliğine ve sürekliliğine yardımcı olur. Üretim ve işletim sürecindeki personelin iş faaliyetlerini doğrudan denetler ve koordinasyon sağlar. Vardiya mühendisleri, firmaların kısa ve uzun vadede etkin ve yeterli şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Vardiya Mühendisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Vardiya mühendisinin görevleri şirkete ve sektöre bağlı olarak belirli ölçüde farklılık gösterebilir. Vardiya mühendisi ne iş yapar sorusunun en yalın cevabı, iş vardiyaları sırasında üretim ve bakım işlerini denetlemesini gerçekleştirir şeklinde olur. Vardiya mühendisi, personelin verimli çalışmasını sağlar. Güvenlik düzenlemelerine ve prosedürlerine bağlı kalarak üretim kotalarının karşılandığından emin olur. Vardiya mühendisi görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Vardiya mühendisleri, görevleri alt teknisyenlere ve operatörlere devreder ve performanslarını denetler. Ayrıca, atanan vardiyaları sırasında operasyonların tüm yönlerinden sorumlu olurlar.
 • Zamanında planlı bakım yaparak iş ekipmanının düzgün çalışmasını ve güvenlik standartlarına uygun olmasını sağlarlar.
 • Üretim çabalarını en üst düzeye çıkarmak için vardiya mühendisleri, çeşitli departmanlardan gelen birden fazla iş emrini ele alarak, bozuk veya arızalı makineleri mümkün olan en kısa sürede onarır.
 • Vardiyaları sırasında, tamamlanan işleri kayıt defterini kaydeder. Performansı belgelemek için eksiksiz ve doğru kayıtların tutulmasından sorumludurlar.
 • Bakım malzemelerini, parçalarını izler ve takip eder, gerektiğinde envanteri yeniler.
 • Elektrik ve mekanik denetimler, sorun giderme ve bakım görevlerini yerine getirir.
 • Operasyonlar ve bakımla ilgili prosedürleri geliştirir, yardımcı olur ve revize eder.
 • Demirbaşlar, bağlantı parçaları veya bileşenlerin uzman tedarikini düzenler.
 • Tesis gereksinimlerini karşılamak için gerekli diğer görevleri yerine getirir.
 • Rutin servis programlarını organize eder.
 • Diğer ekip üyelerine yardımcı olur ve hedeflerine ulaşmasında operasyonu desteklemek için tüm departmanlarla birlikte çalışır.
 • Optimum işlevselliği sağlamak için uygun şekilde tesislerin, binaların ve ekipmanların bakım süreci ile ilgilenir.
 • Güvenlik tehlikelerini belirler ve gerektiğinde düzeltici önlemleri alır.
 • Acil durumlara zamanında müdahale eder.

Vardiya Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Vardiya mühendisi nasıl olunur sorusuna belirli seviyede eğitim ve deneyim ile yanıtı verilebilir. İşverenler, ilgili alanda mühendislik lisans derecesine sahip vardiya mühendisleri ararlar. Pozisyon mekanik ve elektrik hakkında bilgi ve deneyim gerektirir. İmalat veya bakım konusunda iki yıl ya da daha fazla deneyime sahip adaylar tercih edilir. Bilgisayar becerileri, bakım yazılımlarıyla çalışma konusunda kazanılan önceki deneyimler, adaya işe alım sürecinde avantaj sağlar. Vardiya mühendisi maaşları, bulunulan sektöre, kuruma ve konuma göre değişir. Vardiya mühendisi çalışma saatleri de firmaya bağlı olarak farklılık gösterir. Bu pozisyon için esnek çalışma saatleri görülebilir. Birçok fabrika tüm yıl boyunca 7/24 çalışır ve bu bağlamda vardiya usulü ile çalışmanız gerekebilir.

Vardiya Mühendisi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Vardiya mühendisi; endüstrilerin verimliliği, gelişimi ve ilerlemesi için hayati önem taşır. Mekanik bir yeteneğe, iyi iletişim becerilerine ve hem bağımsız hem de ekip içinde çalışma becerisine sahip adaylar bu pozisyon için tercih edilir. Vardiya mühendisleri, bakım sorunlarını ele alır. Bu nedenle öncelik sırasını iyi belirleyebilmelidir. Vardiya mühendisi iş tanımı; işleri koordine etme, devretme ve iyileştirmeleri tasarlama süreçlerinden oluşur. Bu açıdan astları, süpervizörleri ve diğer vardiya mühendisleri ile etkili iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmaları gerekir. Üretimin sorunsuz bir şekilde devam etmesine yardımcı olmak için vardiya mühendislerinin ekipman arızalarını hızla değerlendirmesi ve tanımlaması gerekir. Güçlü bir zaman yönetimi becerisine sahip olmalıdırlar. Birkaç farklı makine ve ekipman kullanırlar. Bu makineleri ve ekipmanları doğru ve güvenli bir şekilde kullanabilmelidirler. Vardiya mühendislerinin tüm tesisin, ekipmanların ve yardımcı programların çalışma bilgisine sahip olması gerekir.

Vardiya Mühendisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Pozisyon çalışanları çeşitli endüstrilerde istihdam edilir. Vardiya mühendisi görev tanımı bu belirleyiciye göre değişir. Hızlı tempolu, son teslim tarihine dayalı ortamlarda, tipik olarak endüstriyel ortamlarda çalışır. Vardiya mühendisi pozisyonları için mühendislik bölümlerinden mezun olan adaylar tercih edilir. Pozisyon, birçok sektörün işleyişi için kritik öneme sahiptir. Ağırlıklı olarak endüstriyel, imalat veya elektrik sektöründe istihdam sağlanır. Aynı zamanda konaklama sektöründe de pozisyon yer bulur. Vardiya mühendisleri, üretim ve imalat fabrikalarında, endüstriyel ortamlarda ve otellerde görev alabilirler. Vardiya mühendisi maaş miktarları; sektöre, organizasyonun büyüklüğüne, konuma ve mühendislik disiplinine bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Pozisyona başvuru yapmak isteyen adaylar, iş ilanları vardiya mühendisi kategorisini detaylı şekilde incelemelidir. Aranılan özellikler, deneyim ve eğitim gibi şartlar karşılanmalıdır. Adaylar, Kariyer.net üzerinden bu pozisyon için açılan iş ilanlarına ulaşabilir. Kocaeli'nde yaşayanlar, iş ilanları Kocaeli vardiya mühendisi için Kariyer.net'te yayınlanan fırsatları inceleyebilir.