Yüksek Gıda Mühendisi Nedir?

Yüksek Gıda Mühendisi Kimdir? 

Gıdaların güvenilir bir şekilde işlenmesi, hijyenik bir ortamda üretilmesi, dağıtımının yapılması ve paketlenmesi gibi işleri bilimsel bilgiler ışığında gerçekleştiren kişilere "Gıda mühendisi" denir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde Gıda Mühendisliği eğitimini bitirdikten sonra aynı alan üzerinde yüksek lisansını tamamlayanlara ise yüksek gıda mühendisi denir.

Fizik, Kimya, Biyokimya, Mikrobiyoloji gibi diğer bilim alanlarıyla iş birliği içerisinde çalışarak gıdaların hijyen kurallarına uygun olarak üretim, paketleme, dağıtım sürecini planlayan yüksek gıda mühendisi, gıda üretimiyle ilgili tüm süreçleri takip eder.

Yüksek Gıda Mühendisinin Görevleri Nedir? 

Gıda sektöründe; araştırma geliştirme, kalite güvence, üretim, ithalat ve ihracat, pazarlama alanlarında mühendis ya da yönetici olarak çalışabilen yüksek gıda mühendisinin görevleri arasında şunlar yer alır:

  • Gıdaların hijyenik şartlarda işlenmesini, üretilmesini, paketlenmesini ve dağıtılmasını sağlamak,
  • Gıdaları doğru ve güvenli bir şekilde muhafaza etmek ve korumak,
  • Görev yaptığı firmanın var olan üretim projelerini incelemek, yeni projeler yaratmak,
  • Gıda numuneleri almak, test etmek, değerlendirmek, incelemek ve üst yönetime raporlamak,
  • Üretim aşamaları için kullanılan mevcut ekipmanı ve sistemleri değerlendirmek, yeni ekipmanlar için araştırmalar yapmak.

Kimler Yüksek Gıda Mühendisi Olabilir? 

Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerine bağlı olan Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olarak Gıda Bilimleri ya da Gıda Teknolojisi ana bilim dallarından birinde yüksek lisansınızı tamamlarsanız yüksek gıda mühendisi olabilirsiniz.

Yüksek Gıda Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir? 

Öğrencinin bilimsel araştırmalar yapmasını destekleyerek bilgiye ulaşma, değerlendirme ve yorumlama yeteneği kazanmasını sağlayan yüksek lisans programını tamamlayan yüksek gıda mühendisi; Gıdalarda Isısal İşlemler, Kalite Yönetim Sistemleri, Organik Gıdaların İşlenmesi, Gıda Maddelerinde Kontaminantlar, Antimikrobiyal ve Antioksidan Maddeler, Gıda Zehirlenmeleri ve Enfeksiyonları, Gıda İşlemede Analiz ve Modelleme, İleri Gıda Mikrobiyolojisi gibi dersleri alır.

Yüksek Gıda Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.