Yüksek Kimya Mühendisi Nedir?

Yüksek Kimya Mühendisi Kimdir?

Yüksek kimya mühendisi, üretim sürecinde olan maddelerin daha kullanışlı ve fonksiyonel olmasını sağlayan kişidir. Yüksek kimya mühendisleri savunma sanayisi, havacılık sanayisi ve elektronik teknolojisi gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterir.

Yüksek kimya mühendisi, üretime dahil edilen ürünlerin fonksiyonunu arttırarak, bu ürünleri daha elverişli hale getirmeye çalışan kişilere verilen mesleki unvandır. Yüksek kimya mühendisleri, çeşitli endüstriyel firmalarda çalışabilirler. Yüksek kimya mühendisleri aynı zamanda Fizik, Matematik ve Bilişim gibi diğer bilim dallarından da yararlanarak çalışmalarını sürdürür.

Yüksek Kimya Mühendisinin Görevleri Nedir?

Yüksek kimya mühendisleri, üretimde olan maddelerin kimyasal ve fiziksel süreçlerini inceleyip, geliştirdikleri teknoloji ile ürünlerin daha verimli kullanılmasını sağlar. Bunun dışında yüksek kimya mühendislerinin görevleri şunlardan oluşur:

  • Matematiksel modeller kullanmak,
  • İş sürecini takip etmek, süreç bileşenlerini analiz etmek ve oluşturulan gereksinimlere uygun tasarımlar geliştirmek,
  • Projeye uygun verileri toplamak, verileri analiz etmek ve yorumlamak,
  • Üretim süreçlerinde oluşabilecek sorunları belirlemek ve çözümlemek,
  • İş süreci sonunda raporlama yapmak.

Kimler Yüksek Kimya Mühendisi Olabilir?

Yüksek kimya mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekir. "Yüksek kimya mühendisi" unvanını almak için Kimya Mühendisliği ana bilim dalında yüksek lisans yapmanız lazımdır. Yüksek lisansını başarıyla bitiren kişiler, yüksek kimya mühendisi olarak özel sektörde ve devlet kurumlarında görev alabilir. Devlet kurumlarında yüksek kimya mühendisi olarak çalışmanız içinse KPSS'den gerekli puanı almanız gerekir.

Yüksek Kimya Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Yüksek kimya mühendisi olmak için Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekir. 4 yıllık eğitimin sonunda da yüksek lisans yaparak yüksek kimya mühendisi olabilirsiniz. Kimya Mühendisliği bölümünde temel anlamda Genel Matematik, Organik Kimya, Analitik Kimya, Diferansiyel Denklemler, İstatistik, Biyokimya, Malzeme Bilimi, Isı Transferi dersleridir.

Yüksek Kimya Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.080 / Aylık
12 kişinin ortalama maaşıdır.