Yurtdışı Müşteri Temsilcisi Nedir?

Yurtdışı Müşteri Temsilcisi Ne Demek?

Yurtdışı müşteri temsilciliği, son dönemde ihracatın artışına bağlı olarak önem kazanmıştır. Bu pozisyonda çalışan kişilerin görevi, çalıştığı firmanın yurtdışına yaptığı satış işlemlerinin her aşamasını takip etmektir. Yurtdışı müşteri temsilcisi nedir sorusunu yanıtlayabilmek için önce müşteri temsilcisinin ne olduğunu açıklamak gerekir. Müşteri temsilciliğinin belli başlı görevleri; sipariş alımı, kesintisiz iletişim sağlanması, üretim ve ulaştırma süreçlerinin tamamlanmasını sağlamaktır. Yurtdışı müşteri temsilcisi de yurtdışına satılan ürün ya da hizmetlerin sipariş alımı aşamasından başlayarak, ürün ve hizmetlerin müşteriye teslimine kadar olan süreçten sorumludur. Yurtdışı müşteri temsilcisi iş ilanları çeşitli firmalar tarafından yayınlanmaktadır. Yurtdışı müşteri temsilcisi iş ilanları incelendiğinde; başvuracaklar için hangi yabancı dilin istendiği, ilanı veren firmanın faaliyet gösterdiği ülkelere göre değişebilir. Örneğin Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren firmalar İngilizce'nin yanı sıra, Almanca, İtalyanca, Fransızca gibi ikinci bir dil daha bilinmesini şart koşabilir. Bunun yanı sıra firmalar, faaliyetlerinin bulunduğu ülkeye göre, Britanya İngilizcesi, Kanada İngilizcesi gibi İngilizcenin bazı lehçelerinin bilinmesini tercih sebebi olarak belirtmektedirler. Özellikle deneyimli adaylara yönelik yayınlanan ilanlara başvuranlar firma alanında deneyim kazanmış olmalıdır. Ek olarak işverenler lisans derecesine sahip kişiler arıyor olabilir. Bu şart firmanın faaliyet gösterdiği alanla ilgili bölüme yönelik olabileceği gibi Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, İşletme gibi bölümler için de olabilir. Firmalar özel olarak hâkim olunmasını istediği alanı belirtebilir. Örneğin tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma; adaylardan kumaşlar, aksesuarlar, kumaşların kullanım alanlarına ilişkin bilgi sahibi olmasını ve satış tecrübesi bulunmasını isteyebilir.

Yurtdışı Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yurtdışı müşteri temsilcisi ne iş yapar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; genellikle uluslararası çalışan firmaların yurtdışı satış işlemlerinde müşterilerle ya da farklı firmalarla iletişim kurar. Bu kişilerin görevleri müşteri taleplerinin alınmasıyla başlar. İkincil görevleri ise yeni müşterileri satış portföyüne kazandırmaktır. Analiz yeteneği yüksek kişiler kendileriyle çalışabilecek potansiyel müşterileri tespit ederek yeni müşteri bağlantıları kurabilirler. Yurtdışı müşteri temsilcisi kime denir sorusu, görev ve sorumluluklar bilindiğinde daha net cevaplanabilir. Yurtdışı müşteri temsilcisi görevleri ve sorumluluklar şöyledir:

 • Müşterilerle sürekli iletişimde olmak,
 • Mevcut satış payının arttırılması,
 • Siparişlerin sevk ve idaresi,
 • Gerekli iş planlamasını yaparak, siparişler ile üretim arasında koordinasyon sağlanması,
 • Sözleşmelerin hazırlanması,
 • Yeni ürün ve hizmetler için fikir sunulması,
 • Geri dönüşlerin değerlendirilmesi,
 • Satış faaliyetlerinin raporlanması,
 • Yılık, altı aylık ve aylık satış hedeflerinin planlanması ve gerçekleştirilmesi,
 • Yeni pazar alanları, yeni müşteriler kazanılması,
 • Ürün ve hizmetlerin tanıtılması.

Yurtdışı Müşteri Temsilcisi Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Yurtdışı müşteri temsilcisi nasıl olunur sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; belirtilen meslek için doğrudan bir eğitim programı bulunmamaktadır. Genellikle iyi derecede yabancı dil bilmek oldukça önemlidir. Adaylar için belirlenen eğitim şartı firmanın sektörüne göre değişiklik gösterebilir. Mezun olunan bölümün diploması ve yabancı dil belgesi, yurtdışı müşteri temsilcisi olmak için gerekli evraklar arasındadır. Bazı firmalar bu pozisyon için Uluslararası Ticaret ya da Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik gibi bölümlerden mezunları arayabilir. Eğitim şartı firmanın faaliyet alanına göre değişse de esas önemli nokta; yabancı dilin üst seviyede olması, satış deneyimi ve iletişim becerilerinin gelişmiş olmasıdır.

Yurtdışı Müşteri Temsilcisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Yurtdışı müşteri temsilcisi bir firmayı temsil eden ve müşteri adına iş süreçlerini takip eden kişidir. Haliyle ekipler arası koordinasyon becerisi yüksek olmalıdır. Gerektiğinde süreçlere müdahale edip hızlandırabilmeli, aksaklıkların çözümünü sağlayabilmelidir. İyi iletişim kurmalı, müşterisinin yanı sıra çalıştığı yerin ihtiyaçlarını çok iyi tahmin edebilmelidir. Yurtdışı müşteri temsilcileri; satış yapma, sipariş alma, iletme, ulaştırma ve ödeme süreçlerinin takibini yaparlar. Firmaların yurtdışı müşteri temsilcilerinde aradığı özellikler genellikle şunlardır:

 • İlgili yabancı dili çok iyi bilmek,
 • Yazılı ve sözlü iletişim becerileri gelişmiş olmak,
 • Zaman yönetimi sağlayabilmek,
 • Etkili bir şekilde iş takibi yapabilmek.

Yurtdışı Müşteri Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Yurtdışı müşteri temsilcisi işe alım şartları arasında yabancı dil ilk sırada gelir. Sonrasında deneyim aranabilir. Adayın yurtdışı seyahat engeli bulunmamalı, firmaların çalışma saatleri farklılık gösterebildiği için esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidir. Firmanın ürün ve hizmetlerine hâkim olmalıdır. Yurtdışı müşteri temsilcisi pozisyonu için işe alım şartları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • İstenen yabancı dilde sözlü ve yazılı iletişim becerisinin yüksek olması,
 • Tercihen ikinci bir yabancı dil bilmesi,
 • Tercihen ilgili bölümlerden mezun olması,
 • İkna kabiliyeti ve iletişim becerilerinin yüksek olması,
 • MS Office programlarına hâkim olması,
 • İlgili alanda belirli bir süre deneyim,
 • Üretim, sipariş, satış ve ulaştırma sistemleri hakkında bilgi sahibi olması,
 • Esnek ve dinamik bir çalışma düzenine uyum sağlayabilmesi,
 • Yurtdışı seyahat engelinin bulunmaması.

Yurtdışı müşteri temsilcisi maaşları firmaların faaliyet gösterdikleri sektöre göre değişebilir. Bu alanda çalışmak isteyenler yurtdışı müşteri temsilcisi iş ilanları aracılığıyla araştırma yapabilir, kendilerine uygun ilana başvurabilirler. Ek olarak Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Örneğin; İstanbul'da çalışmak isteyenler, İstanbul yurtdışı müşteri temsilcisi iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilir.