Aktif Satış Temsilcisi Nedir?

Aktif Satış Temsilcisi Ne Demek?

Aktif satış temsilcisi ne demektir sorusu şöyle cevaplanabilir; çeşitli sektörlerde müşterilere farklı hizmetler vererek ya da ürünlerin satışını yaparak bağlı bulunduğu firmanın gelirini arttırmakla yükümlü kişidir. Aynı zamanda ürünlerin satışını yapabilmek ya da müşterilere ilgili hizmeti pazarlayabilmek amacı ile çeşitli stratejiler üretmek de aktif satış temsilcisi görev tanımı içerisinde yer alır. Yeni üretilen ürünler, müşterilerin ihtiyaçları ve verilen hizmetlerin nasıl fayda sağladığı konusunda raporlar hazırlamak ve uygun pazarlama tekniklerini geliştirmek de yine aktif satış temsilcisi nedir sorusunun yanıtına ulaşmak için bahsedilmesi gereken görevlerdir.

Aktif Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aktif satış temsilcisi ne iş yapar sorusu şöyle yanıtlanabilir; bu pozisyonda görev alan kişi, çalıştığı firma ile bu firmanın müşterileri arasında bir köprü görevi görür. Markanın temsilciliğini yapmak, firma bünyesine yeni müşteriler kazandırmak, potansiyel müşterilere sorunları konusunda yardımcı olmak ve yönetimden gelen direktiflere uymak, aktif satış temsilcisi sorumlulukları arasındadır. Çalışılan firmaya ya da sektöre göre aktif satış temsilcilerinin yapması gereken görevlerde de değişiklikler meydana gelebilir. Bu pozisyon dahilinde çalışan kişiler yalnızca mağazalarda görev almazlar. Ürünlerin pazarlaması sahada ya da telefon üzerinden de yapılabilmektedir. Aktif satış temsilcisinin görevleri arasında şunlar yer alır:

 • Potansiyel müşteri adaylarına ulaşmak ve onları ürün ya da hizmet konusunda bilgilendirmek.
 • Müşterilerin ihtiyacı olan ürünleri ya da hizmeti belirleyebilmek ve bunları raporlamak.
 • Çalıştığı firma tarafından kendisine verilen satış hedeflerine ulaşabilmek.
 • Bu hedefe ulaşabilmek için ilgili satış-pazarlama tekniklerine hâkim olmak ve bunları uygulayabilmek.
 • Bireysel çalışabildiği gibi firmada yer alan ekiplerle ve diğer birimlerle de uyum içerisinde çalışabilmek.
 • Ürün ya da hizmet konusunda şikayeti olan müşterilerin sorunlarını hızlı ve pratik bir şekilde çözerek memnuniyet sağlamak.
 • Potansiyel ya da sürekli müşteriler ile etkili iletişim kurarak, bunu koruyabilmek.

Tüm bu detaylar çalışılan sektöre ve firmanın ek beklentilerine göre çeşitlenebilir.

Aktif Satış Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Aktif satış temsilcisi nasıl olunur sorusu yanıtlanırken mutlaka lisans mezuniyeti şartı arandığı belirtilmez. Ön lisans mezunları ve alanında tecrübeli kişiler de bu pozisyonda görev alabilirler. Ancak bazı firmaların işe alım şartları arasında lisans mezunu olmak şartı yer alabilir. Aktif satış temsilcisi olabilmek için üniversitelerin, Pazarlama bölümünden ya da İşletme bölümünden mezun olunması avantaj sağlayabilir. Pazarlama ve işletme bölümlerinin her ikisi de Antalya Akdeniz Üniversitesi bünyesinde yer almaktadır. Aktif satış temsilcisi olabilmek için bir diğer seçenek ise bu konuda eğitim veren kurslara ve sertifika programlarına katılmaktadır. Farklı üniversitelerin ya da özel eğitim kurumlarının bu alanda hazırladığı sertifika ve eğitim programları bulunur. Bu programlardan birine katılıp sertifika alarak da aktif satış temsilcisi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Aktif satış temsilciliği görevinde çalışmak isteyen kişiler en az lise mezunu olmalılardır.

Aktif Satış Temsilcisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Aktif satış temsilcisi olmak için kişilerde aranan en temel özelliklerden birisi gerekli eğitimin alınması ve bu eğitim sonucunda da bir sertifika ya da diploma sahibi olunmasıdır. Ayrıca çalışılacak sektöre ve çalışma şekline göre bu pozisyonda görev alan kişilerden farklı özellikler de talep edilebilmektedir. Aktif satış temsilciliği görevi için aranan şartlar içerisinde genel olarak aşağıda verilen özellikler yer alır:

 • Hem sözlü hem de yazılı alanlarda iletişim becerilerinin güçlü olması.
 • Microsoft Office programlarına hâkim olması ve bunları kullanabilmesi.
 • İşletme ve pazarlama gibi alanlarda temel bilgi birikimine sahip olması.
 • Öğrenilen bilgileri yeni stratejiler üretmek için ya da sorunların çözümünde kullanabilmesi.
 • Son derece güçlü bir ikna yeteneğine sahip olması.
 • Hizmet vereceği alanda ya da satışını gerçekleştireceği ürünler konusunda bilgi sahibi olması.
 • İnsanlar ile düzgün bir iletişim süreci yürütebilmesi.

Bu şartlarla beraber, satış yapan firmanın ağına ve müşteri profiline göre yabancı dil bilgisi de istenebilir.

Aktif Satış Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Aktif satış temsilciliği yapmak isteyenler, başvurdukları firmanın şartlarına uygun olarak bir değerlendirmeye tabi tutulurlar. Çoğu firmada aktif satış temsilcisi mülakatları sözlü olarak yapılır. Aktif satış temsilcisi pozisyonunda görev alanlar hemen hemen her sektörde çalışabilirler. Bu konuda öne çıkan sektörler genellikle; yeme-içme, market, teknoloji, sağlık, giyim, telekomünikasyon gibi sektörlerdir. Aktif satış temsilcisi olarak çalışacak kişilerin; ikna kabiliyetine ve insanlar ile iyi iletişim kurma becerisine sahip olmaları beklenir. Bunun yanında MS Office programlarına hâkim olmaları ve yüksek bir motivasyona sahip olmaları da önemlidir. Aktif satış temsilcisi maaşları; çalışılan sektöre, firmaya ve edinilen tecrübeye göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bu bağlamda çoğu kurum ve kuruluşun prim usulü bir çalışma modelini benimsemiş olduğu da söylenebilir. Bazı kurumlarda ise sabit maaşın yanında prim olanağı da sağlanır. Eğer siz de aktif satış temsilcisi olarak çalışmak istiyorsanız Kariyer.net'te yer alan iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Aktif satış temsilcisi iş ilanları arasından kendinize uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz.