Radyo ve Televizyon Programcılığı (MYO) Bölümü

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Nedir?

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü, öğrencilere medya kuruluşlarında çalışabilmeleri için gereken yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitim veren bir ön lisans programıdır. Radyo ve televizyon programcılığı nedir sorusu, kamu veya özel medya kuruluşlarında görev almak isteyen öğrencilere televizyon ve radyo yayıncılığı, yapım ve yönetim, kamera tekniği gibi görsel ve işitsel alanlarda gerekli donanımı vererek bilgisiyle sektöre yararlı olacak kişiler yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür şeklinde cevaplanabilir. Bu bölümde okumayı hedefleyen öğrencilerden, görsel - işitsel bilgilere hakim, medya dünyasına meraklı, yeni bilgilere açık, iletişim becerileri yüksek, esnek çalışma koşullarına ayak uydurabilecek bireyler olması beklenir.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Radyo Televizyon Programcılığı bir ön lisans programı olduğundan eğitim süresi 2 yıl, 4 dönem olarak belirtilir. Radyo ve Televizyon Programcılığı taban puanları başvurulan yıla ve üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Radyo ve Televizyon programcılığı puanları için başvurulan şehre göre de bir farklılık söz konusu olabilir. Üniversitelerin mezuniyet koşullarını yerine getiren adaylar, 120 AKTS olarak belirlenen öğrenim kredilerini tamamladıktan sonra mezun olmaya hak kazanırlar.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Dersleri Nelerdir?

Bu bölümde eğitim gören öğrenciler, 2 yıl boyunca kamera, fotoğrafçılık, ses, kurgu, haber tekniği gibi alanlarda yetkinlik kazanacakları farklı dersler alırlar. Bölüm dersleri, üniversitelere göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak bu bölümü tercih edecek adaylar şu derslerden sorumludur:

 • Radyo ve Televizyon Yayıncılığı
 • Kurgu Kuramı ve Teknikleri
 • Diksiyon ve Spikerlik
 • Görsel Estetik
 • Film ve Video Kültürü
 • Senaryo
 • Haber Toplama ve Yazma
 • Dijital Teknolojiler
 • Aydınlatma Estetiği
 • Film Eleştirisi
 • Kitle İletişim Kuramları

Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu Ne İş Yapar?

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunu ne iş yapar sorusu, kamu veya özel medya kuruluşlarında televizyon programı yapım ve yönetiminde, kamera önü veya arkasında, haber hazırlama veya sunma görevlerinde bulunabilir şeklinde cevaplanabilir. Bunun yanı sıra mezun olan bireyler, kurgu, ses ve renk düzenleme alanında hem televizyon kuruluşlarında hem de post prodüksiyon şirketlerinde görev alabilir. Ek olarak, Radyo ve Televizyon Programcılığı ne iş yapar sorusu, sinema ve dizi sektörünü içerecek şekilde de cevaplanabilir. Mezunlar, televizyon programlarında olduğu gibi dizi veya film setlerinde de çalışarak bu alanlarda kariyer yapmayı tercih edebilirler. Aynı zamanda, programdan mezun olan bireylerin, senaryo yazarlığı alanında kariyer yapma fırsatları da bulunabilir.

Radyo ve Televizyon Programcılığı İş Olanakları Nelerdir?

Bölümden mezun olan bireyler için medya sektörünün farklı alanlarında iş olanakları bulunur. Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunu 2 yıllık ne iş yapar sorusu, ön lisans mezunu radyo yayınlarında görev alabileceği gibi kameraman, sunucu, yönetmen, kurgu uzmanı, senarist, ışık şefi olarak kariyerini ilerletebilir şeklinde cevaplanabilir. Radyo ve Televizyon Programcılığı iş imkanları arasında, haber programı hazırlama veya sunma da yer alabilir. Bu bölümün mezunları, bir programın başlangıcından, yayınlanacağı aşamaya kadar çeşitli iş kollarında çalışabilirler. Mesleğinde belirli bir aşamaya gelmeyi başaran bireyler, radyo ve televizyon kuruluşlarında uzman veya editör olarak görev alabilirler. Seçilen mesleğe göre Radyo ve Televizyon Programcılığı maaşları da farklılık gösterebilir. Bu bölümden mezun olan bireyler, montaj kurgu uzmanı ilanlarını değerlendirerek televizyon sektöründe yer alabilir; post prodüksiyon şirketlerinde de iş bulabilirler. Alanında tecrübe sahibi olan bireyler, Kariyer.net üzerinden çeşitli medya gruplarındaki editör iş ilanlarına da ulaşabilirler. Bu bölümden mezun olan deneyimli ve deneyimsiz tüm adaylar Kariyer.net'i ziyaret ederek kendilerine uygun iş ilanlarına başvuruda bulunabilirler.

Radyo ve Televizyon Programcılığı (MYO) Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Radyo ve Televizyon Programcılığı TYT 50 247,27278 1.661.516
2
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Radyo ve Televizyon Programcılığı TYT 70 279,59384 1.150.275
3
Ankara Müzik Ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
Radyo ve Televizyon Programcılığı TYT 30 334,74742 536.043
4
Atatürk Üniversitesi
Radyo ve Televizyon Programcılığı TYT 65 243,85673 1.721.821
5
Çukurova Üniversitesi
Radyo ve Televizyon Programcılığı TYT 55 293,10195 967.842

Radyo ve Televizyon Programcılığı (MYO) Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Radyo ve Televizyon Programcılığı (MYO) Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Radyo ve Televizyon Programcılığı (MYO) Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Medya
 • 2 Radyo - TV
 • 3 Basım - Yayın
 • 4 Eğitim
 • 5 Mağazacılık (Tekstil)

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 Satış
 • 2 Hizmet
 • 3 Haberleşme
 • 4 Reklam
 • 5 Eğitim