Annelik, deneyimleyenler tarafından eşsiz bir duygu olarak tanımlanıyor. Bu yepyeni başlangıç, hem çok güzel hem de zor zamanların habercisi. Özellikle çalışan anneler için durum daha da karmaşık. Evin geçimine katkıda bulunmak, bebeğin masraflarını karşılamak ve onun için güzel bir gelecek tasarlamak için işe dönmek ve çalışmaya devam etmek çoğu zaman şart. İşte öğrenme sürecinin asla bitmediği annelikte en zor sınav belki de bu…

Pek çok çalışan anne, bebek sahibi olduktan sonra kendi isteğiyle ya da zorunluluktan işe dönüyor. Kimisi için ödenecek faturalar ve bebeğin geleceği işe dönme nedeniyken, kimisi kariyerine son vermek istemiyor. Bazı çalışan anneler elbette çok daha şanslı. Desteklendikleri ve yan haklarının olduğu stressiz iş ortamlarında bebek bakımını ve kariyeri bir arada götürmek daha kolay. Peki, ya stresli, bol bol yolculuk yaptığınız ya da tehlikeli bir işiniz varsa? Üstelik bebekle zaman geçirilemediği için hissedilen suçluluk duygusu da cabası. Bundan sonrası kaygı, huzursuzluk, üzüntü ve stres demek. Kısacası çalışan annenin dolayısıyla da bebeğin hayatı bu süreçte olumsuz etkilenebiliyor.

33

Bu durumda öncelikle yalnız olmadığınızı, sizin gibi benzer sıkıntılar yaşayan pek çok kadının olduğunu unutmayın. Bu durumdan sıyrılmak için belki işe yeni kariyer opsiyonlarını düşünerek başlamak gerekiyor. Çalışan anne için durumu kendi lehine çevirmek mümkün. Ufak bazı girişimlerle annenin mutlu bir şekilde çalışmaya devam edeceği bir atmosfer yaratılabilir.

İşte bebek sonrası işe dönmekten korkan anneler için basit öneriler:

  • Farklı bir departmanda daha esnek bir şekilde çalışma fırsatı varsa denemekte fayda var.
  • Maddi sıkıntısı olmayan ama kendisi için de bir şeyler yapmak isteyen anneler gönüllü çalışabilir. Bunun için katkıda bulunulacak pek çok STK var. Yarım bırakılan üniversiteye geri dönmek ya da o çok istenen yüksek lisansı yapmak yolları da tercih edilebilir.
  • Kim bilir belki de her zaman aklınızın bir köşesinde olan küçük işletme kurma hayali için doğru zaman. Fakat bunun da başlangıçta zorlu bir süreç olduğu unutulmamalı. Araştırma yapmakta fayda var.

calisananne2

  • Hepimiz evden çalışma hayali kuruyoruz. Hayali gerçek kılmak için doğru zaman bebekle gelmiş olabilir. Bunun için evde neler yaparak bütçeye katkıda bulunulabilir detaylı şekilde araştırmak önemli. Kendi ellerinizle yaptığınız ya da bu çok tutar dediğiniz bir ürünü satmak için e-ticaret yolu var, aklınızın bir köşesinde bulunsun.
  • En önemlisi ise suçluluk duygusuna kapılmamak gerekiyor. Annelik daha fazla duygusallık demek ve ister istemez büyük resmi görmek zorlaşabiliyor. Bebeğinizin geleceği için çalışmalısınız ve onunla zaman geçirmek için hala vaktiniz var.

Son söz olarak Amerikalı akademisyenlerin yaptığı yeni bir araştırmadan söz etmekte fayda var. 10 farklı coğrafi bölgeden 1000 çocuğun değerlendirildiği araştırma sonuçlarına göre çocuklar çalışan anne konusunda nötr bir bakış açısına sahip. Columbia University School of Social Work tarafından yapılan araştırmanın detaylarında meselenin annenin çocuğuyla nasıl vakit geçirdiği, ona nasıl yaklaştığı ve ihtiyaçlarını ne kadar karşıladığı ile ilgili olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla çalışan anne demek ilgisiz anne demek değil.