Şirketinizi benzer işi yapan yüzlerce şirketten ayıran nedir? Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor? Neden farklısınız? Bu sorulara çoğu çalışan veya müşteri şirket kültürü cevabını veriyor. Peki şirket kültürü nedir? Yıllardır emek ve deneyimle harmanlanan ama yeni baharatların da olmazsa olmaz olduğu o lezzetli karışımın sırrı ne?

Bir liderin çok fazla sorumluluğu var. Lider kalmak ise günümüz koşullarında hiç olmadığı kadar zor. Yapılan işin farklı olmasının arkasında koca bir ekip olduğunu ve şirket kültürünün tüm süreçleri etkilediğini unutmamak gerekiyor. Yani lider olmak demek, şirket kültürünün esaslarını iyi bilmek ve onlara gereken değeri vermek demek. Eğer şirket kültürü lezzetli bir karışımsa, lider malzemeleri iyi seçmeli, karışımı sürekli beslemeli.

İşte liderliğin yapı taşı şirket kültürünün vazgeçilmez malzemeleri:

Değerler

En son ne zaman şirket vizyonunu ve misyonunu yenilediniz? Şirket çalışanlarınız kendilerini bir kültürün parçası gibi hissediyorlar mı? Bu soruları değerler noktasında mutlaka sormak ve yanıtları üzerine çalışmak gerekiyor. Değerlerinizin kapsayıcı ve güncel olmasına özen gösterin. Belirlenen değerleri sloganlaştırarak duvarlara asabilir, bunları simgeleyen eğlenceli karikatürler ya da resimler kullanabilirsiniz. Dinamik bir değerler sistemi şirket kültürünün de canlı olmasını sağlayacaktır.

Untitled-1

İnsanlar

Belirlenen değerlerin sadece laftan ibaret olmadığı, çalışanların ve liderlerin eylemlerinde bu değerlerin etkili olduğu unutulmamalı. Değerleri uygulayacak ve geliştirecek çalışansa, o halde şirket kültürünün ana malzemesinin insan olduğu muhakkak. Çalışanları küçük ya da büyük tüm başarıları için tebrik etmek, gelişimlerine ve mutluluklarına yönelik etkinlikler düzenlemek şart. Çalışanlarını dinleyen ve gerektiğinde bu yönde değişimlere giden şirketin kültürünün de sağlam olması kaçınılmaz.

liderlikkk

Yönetmelikler

Yönetmelikler değerlerinizin güçlenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle yönetmelikleri tozlu raflardan çıkarıp şirket kültürünün bir parçası olup olmadıklarına bakmak gerekiyor. Güncel olmayan yönetmelikleri ortadan kaldırıp yenileri yürürlüğe sokmak ve şirket kültürüne katkıda bulunduklarından emin olmak şart.

Primler, yan haklar ve kariyer gelişimi

İş arama sitesi Glassdoor’un 2015 Ocak’ta yaptığı bir ankete göre çalışanlar iş arama sürecinde işverenin şu bilgileri mutlaka vermesi gerektiği noktasında hem fikir:

  • Tazminat şartları
  • Yan haklar
  • Özet firma bilgisi
  • Firmayı tercih etme nedenleri
  • Şirket misyonu, vizyonu ve değerleri

Buna göre çalışanların beklentileri son derece açık. Bu beklentilere göre şirket kültüründe değişimlere gitmek, yönetmelikleri güncellemek, ücret politikasında revizyonlar yapmak önemli. Şirketinizi tercih edilesi bir çalışma ortamı yapmanız gerekiyor.

Çalışma ortamı

Deloitte’in yaptığı bir araştırmaya göre tüm dünyada İnsan Kaynakları uzmanlarının yüzde 87’si çalışanların şirket kültürü ile adaptasyonu noktasında zorlandıklarını belirtiyor. Bu adaptasyonda çalışma ortamı çok etkili bir faktör. Çalışanlarınızın rahat ve mutlu çalışacağı, şirket kültürünüzü yansıtan bir ofis ortamına sahip olmanız gerekiyor.

ofis

Liderlik reçetesinin olmazsa olmazı yerleşmiş şirket kültürü. Başarılarla dolu bir gelecek ve çalışanların mutluluğu için liderler, şirket kültürü karışımının sürekli tadına bakmalı ve tarifi geliştirmek için çaba sarf etmeli.