Tudors İnsan Kaynakları Müdürü Süheyla Halis

İK alanında gerçek başarının; doğru adayı doğru pozisyonda konumlandırmaktan geçtiğini söyleyen Tudors İnsan Kaynakları Müdürü Süheyla Halis, faaliyetlerini bu doğrultuda yönettiklerini vurguluyor. Halis, “Kariyerine bizimle devam etmek isteyen adaylarda kendi farklılıklarını kurum kültürümüze olumlu şekilde taşıyabilecek potansiyel arıyoruz” diyor.

 2013 yılında yeni ismiyle kurumsal yolculuğuna başlayan Tudors, önce yurt içi ardından yurt dışında açılan mağaza zincirleriyle bugün büyümesini gelişerek sürdürüyor. Tudors İnsan Kaynakları Müdürü Süheyla Halis, son dört yıl içerisinde dünyanın en önemli gömlek markaları içerisine girdiklerini belirtiyor ve ekliyor: “2018 yılında hedefimiz; dönüşüm ve gelişim programlarıyla kurumsal kültür ve yeniden yapılanmanın yanı sıra çalışan memnuniyetine odaklanmak olacak.” Halis, İK projelerinden ve politikalarından söz ediyor.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

1998 yılında perakende sektörüne giren Ayaydın Tekstil grubu, yolculuğuna 2013 yılından bu yana Tudors markası olarak devam ediyor. Kurumsal kimlik adımlarını Tudors ismiyle beraber atan firmamız İstanbul’da açılan mağazalarla başlattığı zincirinde hızla büyüdü; önce ülke içinde sonrasında da yurt dışı sınırlarda yayılarak ün kazandı. Bugün Türkiye’de 200’e yakın mağazası olan Tudors; dünyanın 13 farklı ülkesinde 50’ye yakın mağazasıyla hızla yükselmeye devam ediyor. Son dört yıl içerisinde ise dünyanın en önemli gömlek markaları içerisine giren firmamız, markalaşma hedefi doğrultusunda sağlam adımlarla ilerliyor. 2018 yılında hedefimiz; dönüşüm ve gelişim programlarıyla kurumsal kültür ve yeniden yapılanmanın yanı sıra çalışan memnuniyetine odaklanmak olacak.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor? Şu anda bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Tudors İnsan Kaynakları ekibi olarak stratejik bölge sorumlularımızla tüm iç müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bölge İK Sorumlusu unvanıyla görev alan ekip arkadaşlarım insan kaynaklarının tüm operasyonel süreçlerinde aktif rol alıyor. Aynı zamanda sahadaki çalışanlarımızla birebir iletişim kurarak iç müşteri memnuniyetini sağlamayı hedefliyorlar. Tudors ailesi olarak bünyemizde bulunan 1200’e yakın çalışanın işe alım, eğitim, bordro ve özlük, performans yönetimi süreçleri kariyer ve Merkez İnsan Kaynakları ekibimiz tarafından yürütülüyor. Tudors İnsan Kaynakları ekibi olarak öncelikli hedefimiz ve ortak idealimiz; bu hızlı büyümenin hem yurt içinde hem de yurt dışındaki süreçlerinde şirketimizin bel kemiği olma görevini en iyi şekilde yürütüyor olmak.

tudors2
Tudors İnsan Kaynakları Ekibi

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Şirket kültürüne uygunluk açısından değerlendirmek üzere adayın kişiliği ve şirkete uyumu öncelikli kriterimiz. Aynı dili konuşabilen kişilerin bir arada olması başarıyı getireceği gibi, farklı değerlerin sentezi de bizim için önemli. İnsan Kaynaklarının başarı kriterinin; doğru adayı doğru pozisyonda konumlandırmaktan geçtiğini biliyor ve faaliyetlerimizi bu doğrultuda yönetiyoruz. Kariyerine bizimle devam etmek isteyen adaylarımızda, kendi farklılıklarını kurum kültürümüze olumlu şekilde taşıyabilecek potansiyel arıyoruz. Şirketimizin genç ve dinamik bir yapısı var, aramıza yeni katılacak arkadaşlarda mutlaka bu dinamizme ayak uydurabilecek istek ve bilinç arıyoruz.

Yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleri var mı? Biraz bahseder misiniz?

Tudors olarak Türkiye’nin farklı bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine başta gömlek olmak üzere giyim yardımlarında bulunuyoruz. Şu an iç yapımızda devam eden sosyal sorumluluk projelerimiz 2018 2. yarısı itibariyle farklı kuruluşlarla iş birliği içinde sürecek.

Şu an yürüttüğünüz projeler var mı? Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Şu an mevcut yapıda yürüttüğümüz birçok farklı projemiz var. Bu projeler daha çok kurumsal kimliğimiz ve iç yapımızla alakalı. Mevcut departmanlarımızın iyileştirilmesi ve sahaya dokunma anlamında sağlam adımlar atıyoruz. Planlanan projelerimizden söz etmek gerekirse; 2018 yılı içerisinde Tudors Akademi’yi kurmayı planlıyoruz. Tudors Akademi ile amacımız; hedef ve stratejilerimizi geliştirirken aynı zamanda bir perakende okulu oluşturmak. Baba mesleğini devam ettiren işverenlerimizin sektör tecrübelerini; kurumsal kültür ve farklı yeteneklerle birleştirerek işlemek ve geliştirmek istiyoruz. Ayrıca Mağaza Sorumlusu ve Bölge Sorumlusu gibi pozisyonlar için adaylarımıza geliştirme ve yetiştirme programları da tasarlayacağız.