Başarılı bir kariyere sahip olmak için çok çalışmak artık yetmiyor. Gününüzü doğru programlamak, güne erken ve zinde başlamak, kahvaltınıza gereken önemi vermek de başarıyı doğrudan etkileyen etkenler arasında yer alıyor. Amacınız başarılı bir iş hayatı ise işte kahvaltıdan önce uygulamanız gereken 6 madde.

erken242

Başarılı insanların sırları her zaman merak edilir. Başarılı insanların ne tür alışkanlıkları bulunuyor? Günlük rutinlerinde neler var? Nasıl bir beslenme düzenine sahipler? Tüm bu soruları ve daha fazlasını öğrenerek başarılı insanların uygulamalarını kendi hayatımıza adapte etmek ve iş hayatında başarıyı yakalamak isteriz.

Bizim gibi onların da iş hayatını başarılı bir şekilde yürütmek için 24 saate ihtiyaçları var. Peki, onlar bu 24 saati doğru değerlendirmek ve verimli geçirmek için neler yapıyor? Araştırmalar, günün ilk saatini doğru değerlendiren, güne erken ve zinde başlayan, günlük aktivitesini planlayan çalışanların daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Eğer siz de başarılı bir iş hayatına sahip olmak istiyorsanız işte kahvaltıdan önce yapmanız gereken 6 madde:

Güne erken başlayın

Başarılı birçok insanın sabahları erken kalmayı alışkanlık haline getirdiği ve güne enerjik başlamanın avantajlarından yararlandığı artık bir sır değil… Eğer işinizde başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey güne erken başlamak. Çünkü erken kalkmak daha çok vaktinizin olmasını ve her bir dakikayı daha akıllıca kullanmanızı sağlıyor.

calarsaat232

Yaratıcı fikirlere odaklanın

Güne duş alarak başlamak birçok kişinin rutini. Peki, bu eylemi daha verimli bir şekilde yapmayı hiç düşündünüz mü? Araştırmalara göre en yaratıcı fikirler duş alınırken akla geliyor. Sıcak suyun insan bedenindeki sakinleştirme gücünü herkes bilir. Sakinleşen zihinler ise yaratıcı fikirlere her zaman daha açıktır. Bundan böyle amacınız sadece yıkanmak değil, duş alırken yaratıcı ve yenilikçi düşünceler üzerine odaklanmak da olmalı…

Haberlere göz atın

Çalışanlar olarak genellikle ofiste geldikten sonra haberlere bakmayı, ne olup bittiğini öğrenmeyi severiz. Ancak iş hayatında başarılı olmak isteyenlerin haberlere evdeyken bakması ve tüm dünya genelinde yaşanan gelişmelerin kendi iş gününü nasıl etkileyeceğini önceden öğrenmesi büyük avantaj sağlıyor.

email342

E-maillerinizi kontrol edin

Maillerinizi sabah kontrol etmeniz de başarılı olmak için uygulamanız gereken adımlar arasında yer alıyor. Ofise gelmeden önce mail atmak, mail cevaplamak ve eğer bir proje yönetiyorsanız ekibinizi koordine etmek hem gününüzü planlamanıza hem de daha çok vaktin size kalmasına yarıyor.

Önemli işlere öncelik verin

Gün içerisinde odaklanmanız gereken üç öncelikli konuyu belirleyin. Öncelikler listesini oluşturmak ve önemini kaybeden işleri saptamak sizin vaktinizi daha verimli bir şekilde geçirmenizi sağlar. Ayrıca işteki ilk üç saat içerisinde bu işlerinizi halletmeniz sizi başarıya götüren en önemli adımlar arasında yer alır.

kahvalti5343

Kahvaltıda enerji depolayın

Hem tüm gün boyunca enerjinizin yerinde olması için hem de sağlıklı bir yaşam için günün ilk öğünü atlamamaya özen gösterin. Şekerli mısır gevreği ya da poğaça gibi yiyecekler yerine lifli gıdalar ve protein tüketerek kahvaltınıza gereken önemi gösterin.