Kahve içme alışkanlıklarınız hangi meslekte olduğunuzun ipuçlarını veriyor. Pressat tarafından yapılan ve 10 bin kişinin katıldığı anket sonuçlarına göre meslek sahibi insanların yüzde 85’i günde en az üç fincan kahve içiyor.

kahvebagimlisi290x150

Güne başlamak için kafeine ihtiyaç duyan katılımcıların yüzde 70’i kahve içmenin çalışma becerilerini kuvvetlendirdiğini düşünüyor. Yüzde 62 oranında katılımcının kahvenin sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden çekinmediğini belirttiği araştırmada erkeklerin kadınlara oranla daha fazla kahve tükettiği de ortaya çıkan veriler arasında.

Anket sonuçlarına göre en çok kahve içen kişilerin meslekleri sırasıyla şöyle:
Gazeteciler ve medya çalışanları
Polis memurları
Öğretmenler
Tesisatçılar
Hemşireler ve sağlık çalışanları
Yöneticiler
Tele satış temsilcileri
IT uzmanları
Perakende satıcılar
Şöforler

En fazla iki kupa kahve

South Carolina Üniversitesi’nin yaptığı farklı bir araştırmanın sonuçlarına göre alınması önerilen maksimum kafein miktarı 200 mg. Bu da iki kupa kahveye denk geliyor. Bağımlılık yaratan kahve, bu özelliğinden dolayı insanlarda sürekli daha fazla içme isteği uyandırıyor. Kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkiliyor; fazla miktarda tüketildiği takdirde kan basıncını artırıyor ve ritim bozukluğu ortaya çıkarıyor. Dozunda tüketilen kahve ise diyabet hastalığı riskini, safra taşı oluşma ihtimalini, kolon kanserine yakalanma olasılığını ve karaciğer rahatsızlıklarını azaltabiliyor.