Türkiye’de bin 300 kişilik ekibiyle üretimini sürdüren Best A.Ş İk alanındaki uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Şirketin İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Orhan Sönmez, sosyal sorumluluk projeleri, tüm yıl sürdürdükleri sosyal faaliyetleriyle de birlikte kurumun stratejik bir iş ortağı olduklarını belirtiyor.

best1-250x1501966 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük transformatör üreticilerinden biri olan Best A.Ş.  yardımcı branş çalışanları ile birlikte bin 300 kişilik bir ekibe sahip. Yurt içinde Balıkesir’de iki fabrikası olan ve Türkiye ve Avrupa’nın en modern transformatör üretim tesislerine sahip olan firmanın Birleşik Amerika, Katar, Cezayir ve Almanya gibi ülkelerde irtibat ofisleri bulunuyor. 2007 yılından bu yana Türkiye’de en büyük ilk 500 firma içindeki yerini koruyan, satışının üçte ikilik kısmını yurt dışı pazarlara gerçekleştiren ve Türkiye’de ilk Ar-Ge merkezi unvanı alan firmalardan biri olan, transformatör sektöründe ise tek AR-GE belgeli kuruluş olan Best A.ş’de 120 kişilik bir mühendis kadrosu bulunuyor.  Firmanın İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Orhan Sönmez’den departman ve uygulamaları hakkında bilgi aldık.

İnsan Kaynaklarında dinamizm

Best İK Müdürlüğü bünyesinde toplam 8 kişilik bir ekibiz. İşe alım, eğitim & kariyer yönetimi, personel, idari işler, veri yönetimi ve puantaj takibi olarak uzmanlaşmış bir kadroyuz. Özellikle işe alımlar konusunda 2012-2013 geçişinde yüksek bir performans ile çalışan birimimizle gurur duyuyorum. Sadece bu dönemde 300 kişinin istihdamını sağlayarak yüzde 30’luk bir personel artışını yönettik ve bu süreçte 300 beyaz yaka, yaklaşık 1000 mavi yaka aday ile görüşmelerimiz oldu. Elbette bu kadar kısa sürede bu kadar yoğun bir işe yerleştirmenin verimli bir şekilde yönetilmesi oryantasyon ve izleme süreçlerinizin çok iyi tasarlanmış olmasına bağlı. Best A.Ş olarak tüm çalışanlarımızı öncelikle firma değerlerimizi aktardığımız bir iş kültürü eğitiminden geçiriyoruz. Her bir çalışana işe başlar başlamaz daha tecrübeli çalışanlardan iki mentor tayin ediliyor ve oryantasyon boyunca özellikle iş akışları ve firma kültürü hakkında yeni çalışana rehberlik ediyorlar. Oryantasyon sonunda hem bizler yeni arkadaşımızı değerlendirirken, onun da bizi ve süreçlerimizi değerlendirmesini sağlıyor ve taze bakışları yönetim kültürümüzü zenginleştirmek için kullanıyoruz.

Sosyal sorumlulukta önemli projeler

Çalışma bakanlığının meslek edindirme programlarına bölgemizde en aktif katılan firmalardan biri olarak bu konuda İş-Kur tarafından da ödüllendirilmiş bulunuyoruz. 2012 yılında başladığımız bu programlarda 150 kişinin işbaşı eğitimini sağlamış ve bu rakamında yüzde 80’ini istihdama kazandırmış durumdayız. Bölgemizdeki tüm meslek okullarıyla ve üniversite ile öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve iş hayatına hazırlanması konusunda aktif olarak çalışmalar içindeyiz. Firmamıza yönelik İK uygulamalarımızın dışında İş-Kur ile birlikte Balıkesir’de ilk defa bir İnsan Kaynakları Platformuna da öncülük ederek tüm İK’cıları bir araya getirmeyi hedefledik. Özellikle Peryön ve İş- Kur ile bu alanda birlikte çalışarak güzel bir sinerji yarattığımızı düşünüyorum.

Firmanın geleceğini inşa etmek

Ekip olarak İnsan Kaynaklarının temel fonksiyonlarının ötesinde kendimizi firmanın stratejik hedeflerini gerçekleştirmeye odaklanmış bir çözüm ortağı olarak gördüğümüzü belirtmeliyim. Bu konuda kimi zaman alışıldık İK sınırlarını zorlayan bir tavır içerisinde olmayı bir gereklilik olarak algılıyoruz. İK bence yönetimin talimatlarını birebir uygulayan ya da istekleri doğrultusunda çözüm geliştiren bir birimden daha çok, bugün yeni rekabet anlayışında firmaları öne çıkaran değer olan insan kaynağını doğru okuyan ve motive etme becerisini elinde tutan birim olarak yönetime yön veren ve hatta bizzat yönetim kararlarını şekillendiren İK olmak zorundadır.

Best’e özel performans sistemi

Bu noktada elimizde kendi geliştirdiğimiz çok özel iki yöntem var. Bunlardan biri firmamıza özel geliştirdiğimiz hedef bazlı performans sistemi. Performansı rutin iş tanımları dışında yöneticiler için hedef koyabilmek ve çalışanlar için hedef üstlenebilmek üzerine kurulu bu sistemle özellikle uluslararası alanda devlerle rekabet içinde olan firmamızda tüm birimlerde bir dinamizm yaratmayı hedefledik. Kendine hedef koyabilen ve üstesinden gelebilen çalışanlar zaten doğal olarak firmanın yönetici jenerasyonunu oluşturmaya doğal aday haline geliyorlar.

Gençleri yönetici gibi düşünmeye kışkırtmak

Best olarak en büyük farkımız birlikte düşünebilme, birlikte karar alabilme ve birlikte uygulayabilme kültürümüz. Bunu ise departman ayrımı unvan ve pozisyon gözetmeksizin tüm çalışanlarımızı beyin fırtınası oturumlarında departman ve fonksiyonel aidiyetlerinden sıyrılarak Best için neyin en iyi olduğu konusunda düşünmeye ve tartışmaya kışkırtarak yarattık.  Daha sonra bu oturumlarda tespit edilen noktaları yönetim olarak yeni bir yol haritası için irdeledik ve aksiyonlara dönüştürerek süreçteki herkesin takibine açık hale getirerek yönetimsel sorumluğu tüm çalışanlarımıza yayarak “düşünce & sorumluluk” dinamizmini de bir kültüre dönüştürdük. Özellikle çok büyük kurumsal yapılarda mevcut olan departmanların savunulan yüksek duvarlı kaleler haline dönüştüğü ve iç iletişimin köreldiği negatif yapıları, Best üst kimliğinde var olabilen düşünen ve büyük resme göre karar alan, bu şekilde firma yönetimine katılan bir Y kuşağı enerjisi  ile kırdığımızı düşünüyorum.bestekip250x150

Sosyal faaliyetler tüm yıl devam ediyor

Best bünyesinde her baharla birlikte hafta sonu rotalarında bölgenin el değmemiş güzelliklerini yaşatan bir Trekking & Dağcılık kulübümüz var. Her yıl Kaz Dağları, Alaçam Dağları, Çataldağ tırmanış ve kamplarımız olur ve çok keyifli geçer. Bunun yanında Türkiye’de ilk defa Kano Kulübü kuran bir şirketiz. Bölgemizdeki göl ve akarsularda çok keyifli organizasyonlara imza atıyoruz. Örneğin geçen yıl Susurluk nehrini Balıkesir’den yola çıkarak Marmara denizine kadar 2 gün kürek çekerek geçtik. Yine Uluabat gölünde tüm adaları gezdiğimiz ve kamp yaptığımız bir kano-kamp etkinliğimiz oldu. Bunun yanında her yıl çalışanlarımızın büyük oranda katıldığı,bölgenin en büyük yerel futbol turnuvasını organize ediyoruz. Tüm çalışanlarımız kendi dizayn ettikleri formalarla ve takımlarıyla, firma içinde öğle araları yaptığımız ve iki ay süren bu karnavalda yerini alıyor. Bunun yanında her yıl düzenlediğimiz streetball konseptli Bestball turnuvamız, voleybol, masatenisi ve satranç turnuvalarımız mevcut. Geleneksel hale getirdiğimiz yeni yıl kokteylimizde üst yönetim yeni yıla dair stratejik hedeflerini tüm çalışanları ile paylaşıyor. Bunun yanında yeni kurulduğu halde ilk yılında şampiyonluk yaşayan ve şu an ikinci ligde mücadele eden bir basketbol takımımız da mevcut. Bu yıl 1. Lig şansını play off larda kaçırdık. Takımımızın özellikle yerel sahadaki maçları tam bir coşku fırtınası yaratıyor. İK olarak sosyal faaliyetleri tüm çalışanların küçük ekipler halinde bir araya geldiği kaynaştığı ve yönetimle bütünleştiği fırsatlar olarak görüyor ve son derece önemsiyoruz.

Best’te eğitimin sonu yok

Yönetim olarak eğitim taleplerinin tamamını değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu konuda gerekli gördüğümüzde birimlere özgü eğitimleri de İK olarak öneriyor ve organize ediyoruz. Toplam eğitim saatini her yıl artırarak kendimizi aşmak bizim kurumsal geleneğimiz. Bunun yanında “Gelenekten geleceğe” sloganıyla başlattığımız ve özellikle 20 yılın üzerinde kurumsal deneyime sahip yöneticilerimizin birikimlerini yeni kuşaklarla paylaşmalarını teşvik ettiğimiz bir projemiz de var. İç eğitmen sistemi ile hem teknik hem idari kazanım ve tecrübelerimizi yeni jenerasyonla paylaşarak eskilerin tecrübeleri ile yenilerin enerjilerini bir arada BEST’in geleceğini inşa etmede kullanıyoruz.

İnsana Saygı

Başarının temelinde saygının yattığına yürekten inanıyor ve üst yönetimden en alt birimlere kadar bu kültürü hassasiyetle savunuyoruz. Best’in birey olmak, öz saygı, öz disiplin içinde şekillenen başarısını bu değerleri geliştirerek ve yaygınlaştırarak kurum genelinde sürekli izleyerek korumak İK’nın bizdeki en derin fonksiyonudur.