pepsi250PepsiCo, çalışanlarının farklılaşan ihtiyaç ve isteklerine ayak uydurabilmek adına MyFlex Esnek Yan Hakları Programı’nı geliştirdi. Çalışanlar tarafından tercih edilen en popüler yan hak ise; içinde tatil, alışveriş, spor gibi birçok marka ve alternatifi barındıran alışveriş kartı seçeneği olmuş.

PepsiCo Türkiye, Ekim 2013’te MyFlex Esnek Yan Hakları Programı’nı uygulamaya koydu. MyFlex, şirket bünyesinde bulunan farklı yaş gruplarının birbirinden farklı ihtiyaç ve taleplerine karşılık olarak geliştirilmiş, onların kendi ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda farklı yan hak seçenekleri sunan bir program. Program tasarımı yapılırken çalışanların öngörülerini anlamak ve bunları programa doğru şekilde yansıtabilmek için anketler gerçekleştirilmiş. PepsiCo İK Direktörü Selda Kalleci, program hakkında şu bilgileri veriyor: “PepsiCo Türkiye olarak çalışanlarımıza sunduğumuz MyFlex Esnek Yan Haklar Programı, çalışanın kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapma olanağını sağlıyor. Esnek Yan Haklar Programı ile çalışanlarımıza farklılıkları ve ihtiyaçları paralelinde farklı seçenekler sunmak, uzun dönemli yatırımlarına katkıda bulunabilecekleri bir platform oluşturmak ve vergi avantajlarından yararlanmalarını sağlamayı hedefliyoruz.  Ayrıca yetenek piyasasındaki rekabetçi konumumuzu güçlendirmek, çalışanların yan hakları konusunda farkındalığı ve çalışan bağlılığını arttırmak öncelikleriyle hareket ediyoruz.”

30 farklı yan hak sunuluyor

Türkiye’deki şirketlerin uyguladığı diğer esnek yan hak programlarından farklı olarak statü gereği araç sağladığı çalışanlarına ücret seviyelerine paralel 100’e yakın farklı araba seçeneğini sunan PepsiCo Türkiye, çalışanlarına geniş araç portföyünden istediği aracı seçebilme, araç tercih etmediği takdirde de nakit karşılığını alabilme ya da ilgili bütçeyi diğer yan haklarda kullanabilme opsiyonlarını sunabiliyor. MyFlex programının içeriğinde diş ve göz teminatlı sağlık sigortasından aile için hayat sigortasına, bireysel emeklilik seçeneğinden alışveriş, tatil, spor kulübü ve hobi deneyimleri seçeneklerine kadar 30 farklı yan hak sunuluyor. Çalışanlar tarafından tercih edilen en popüler yan hak ise içerisinde tatil, alışveriş, spor gibi birçok marka ve alternatifi barındıran alışveriş kartı seçeneği. PepsiCo Türkiye’nin MyFlex Yan Haklar Programı dışında çalışanlarına olağan olarak sunduğu vazgeçilmez haklar ise iş gereği araç & akaryakıt, statü gereği akaryakıt, cep telefonu, şirket ürünlerinde indirim, sağlık sigortası, hayat sigortası, iş seyahati kaza sigortası, check-up, yıllık izin.

Yılda bir kez seçim yapılıyor

Tüm yan hakları içinde barındıran; kapsam dahilindeki tüm çalışanların kullanıcı adı ve parolaları ile giriş yapabildikleri bir MyFlex Seçim Portalı mevcut. Sisteme giriş yaptıklarında her çalışana tanımlanan ve sistemde kullanabileceği toplam esnek yan hak bakiyesi belirtiliyor. Çalışanlar seçenekler arasında dilediklerini ekleyip çıkardıkça bakiye de yan tarafta artıp azalıyor ve oluşturduğu yan haklarını animatıf şekilde “alışveriş sepeti” mantığı ile görebiliyorlar.  Bir aylık esnek yan hakların seçimi bitene kadar seçimlerini tamamlayıp onayladıktan sonra tüm talepler İnsan Kaynakları tarafından alınıp ilgili kişilere yeni yan hak tanımlamaları yapılıyor. Çalışanlar bir yıllık yan haklarını esnek bir şekilde belirliyorlar, bir sonraki seçim dönemi olan Ekim 2014’e kadar bu yan haklarını kullanıyorlar. Yeni seçim döneminde ise yeni yan haklarını yine esnek şekilde belirleyebileceklerdir.