Bir şirket için en uygun çalışanı bulmak kadar, o çalışanı şirkette tutmak da emek isteyen bir süreç. Günümüz iş piyasasının rekabetçi koşulları göz önünde bulundurulduğunda, çalışan sirkülasyonunu düşürmek, gerek İK profesyonellerinin gerekse yöneticilerin gündemini oldukça meşgul ediyor. Peki, çalışan sirkülasyon oranını düzeltmek için ne yapmak gerekiyor? İşte uzmanlardan tavsiyeler…

“Turnover” yani çalışan sirkülasyonu, bugün pek çok şirketin önem vermesi gereken konuların  başında yer alıyor. Bu konuda ne yapılması gerektiği ise aslında son derece basit. Çalışanlara fırsat yaratmak, onların kariyer hedeflerini desteklemek, empati kurmak yapılabileceklerden sadece birkaçı…

Önemli isimlerin bu konudaki tavsiyelerini bir araya getirdik.  İşte size uzmanlardan çalışanlarınızı mutlu etmenin ve onları elinizde tutmanın en etkili yolları:

Fırsat yaratın

“Çoğu insan ilerleme potansiyeli olan ve fırsat sunan roller arar. Çalışanların şirketteki fırsatlardan yararlanmasına yardımcı olmak onları daha mutlu edecektir. Bu da elbette sizinle çalışma isteklerini arttıracakır.”

Sarah Witman – Pepper.com

Çok yönlü yaklaşın

“Çalışanların elde tutulması ve bağlılığı çok boyutlu bir meseledir. Bu nedenle işverenlerin ve liderlerin duygusal zekası, çalışanların takdir edilmesi, iş tatmini ve ücret gibi konularda doğru politikalar uygulanması gerekir. Bunlar tam olduğu sürece turnover yükselmez. Bunlardan bir veya daha fazlasındaki eksiklikse çalışanlarınızı kaybetmenize neden olabilir.”

Ben Weber – Vendor Kaynak Yönetimi

Açık iletişim kurun

“Şirketler için turnover’ı azaltmanın en etkili yolu açık ve proaktif iletişimdir. Çalışanlarınıza şirketten beklentilerini ve çalışmalarını nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi sorun. Geri bildirimlere göre çalışan deneyimini iyileştirmenin yollarını oluşturmak üzere harekete geçin.”

Sarah O’Neill – humano LLC

Kariyer hedeflerini destekleyin

“Çalışanın hedeflerini anlayın ve şirket beklentileriyle paralel bir kariyer yolu sunun. Bu hedefe ulaşması için beceri ve bilgi geliştirmesini sağlayacak formüllerle hedefi destekleyin. Düşük maliyetli online eğitimler, mentorluk ve hatta  YouTube ve Ted sohbetleri gibi araçlarla bile bunu yapabilirsiniz.”

Kristin Williams,  Ultra Mobil

Empati kurun

“Çalışanlar, duygusal, psikolojik ve temel finansal ihtiyaçlarının karşılandığını hissederlerse, çoğu zaman işlerin zorluğunu ve kötü yanlarını görmezden gelirler. Kendileriyle empati kuran ve gelişimlerine katkıda bulunmakla gerçekten ilgilenen bir şirkete sahip olduklarını hissederlerse bu onlarda çok daha güçlü bir bağlılık yaratır.”

Angela Nguyen – Ad Exchange Group

Kaynak: Forbes

*Turnover hakkında detaylı bilgi almak için şu yazımızı okuyabilirsiniz.