Çalışanlar ofise dönme konusuna gittikçe sıcak bakıyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının 8. dönemi sonuçlandı. Son dönem verileri, ofise dönme konusundaki isteklilik oranının arttığını ortaya koydu.

Çalışanların ofise dönme konusundaki pozitif düşünceleri gün geçtikte artıyor

Koronavirüs ve İş Hayatı araştırmamızın 8. döneminde en dikkat çeken başlıklardan biri, ofise dönme konusundaki düşüncelerle ilgili oldu. Dönemler arasında küçük farklar göstermekle birlikte beyaz yaka çalışanların yaklaşık yarısı, ofise dönüşle ilgili tedirgin olduğunu belirtti. Diğer yandan son dönemde ofise dönme konusunda mutsuz, buruk ya da hüzünlü olduğunu söyleyenlerin oranının azaldığı, özellikle heyecanlı ve umutlu olduğunu söyleyenlerin oranın ise önceki döneme göre arttığı görüldü.

Beyaz yaka çalışanların beklentilerinde ilk sırada şirket içi hijyen var

Haziran ayı itibarıyla kademeli de olsa ofise dönüşlerin başlamasıyla birlikte, beyaz yaka çalışanların önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler listesinde ilk sırada “Şirket içi hijyenin arttırılması”nın yer aldığı görüldü. Diğer yandan beyaz yaka çalışanlar, maliyet kısıtlamaları ve çalışanlara ücretsiz izin verilmesi önlemlerinin son dönemde arttığını da belirtti.

Ofise dönüş planlarında ulaşım düzenlemeleri artıyor

Normalleşmeyle birlikte salgına ilişkin endişelerin de yeniden artmaya başladığı son dönemde, İK yetkililerinin ofise dönüş çalışmaları kapsamında planladıkları düzenlemelerin başında, hijyen ve sosyal mesafeyi sağlamaya yönelik aksiyonların yer almaya devam ettiği anlaşıldı. Diğer yandan çalışanların ofise – eve ulaşımlarıyla ilgili düzenlemelerin (servis hizmeti olmayanlara servis hizmeti ve özel araçla gelenlerin yol masrafının karşılanması vb.) son dönemde kayda değer bir artışta olması dikkat çekti.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!