Dünya genelinde hizmet faaliyetlerine devam eden Lider Kozmetik’in; hizmet alanlarını, İK politikalarını ve gelecek hedeflerini İK müdürü İlhan Baş’tan dinledik…

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu anda bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Üretim hayatına aerosol ürünlerin teneke kutularının imalatı ve dolumu alanında başlayan ve kökleri 1978’e uzanan %100 yerli sermayeli Lider Kozmetik A.Ş’ nin kuruluşundan itibaren amacı; yurt içi ve yurt dışı pazarlarda, güçlü markalar ve kaliteli ürünleriyle tüketicilere en iyi hizmeti sunmak.

Kişisel bakım, ev ve ofis bakımı, oto bakımı gibi hızlı tüketim ürünleri sektörünün 4 büyük kategorisinde milli sermaye yatırımıyla kurulmuş bir firmayız. İleri teknolojilerle donatılmış tesislerimizde, özenle üretilen yüksek kaliteli ürünlerimiz, 5 kıtada 80’den fazla ülkede milyonlarca tüketiciyle buluşmakta. Bu nedenle Ar-Ge merkezimize ve üretim tesislerimize sürekli yatırım yaparak, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde uluslararası standartlara uygun, kaliteli ve rekabetçi ürünler üretme ilkesinden asla ödün vermiyoruz.

Lider Kozmetik olarak 250 personelle hizmetlerimizi ve faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çalışanlarımızın %65’i üretim alanında, %35’i ise teknik ve idari alanlarda çalışıyor.

Kadın istihdamı konusunda ise sektörümüzde öncü firmalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Üretim, teknik ve idari alanlarımızda kadın çalışan oranımız %65’i buluyor. Farklı coğrafyalara beğenilen ürünler sunabilmemizdeki başarımızı, farklı kültürlerden oluşan dinamik bir ekip olmamıza borçluyuz.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

En değerli sermayemiz olan çalışanlarımızın gelişiminin, firmamızın gelişimi olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda işe alım, ücretlendirme, oryantasyon, eğitim, performans değerlendirme, kariyer planlama ve yedekleme, motivasyon gibi tüm süreçleri titizlikle yürütüyoruz.

İşe alım sürecine büyük önem veriyoruz; çünkü organizasyonun başarısı, işe alım sürecinin en iyi şekilde yönetilmesine bağlı. Bu nedenle adaylarla detaylı, kaliteli ve kapsayıcı görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Yöneticilerimizi azami derecede seçme sürecine dahil ediyor, çalışma arkadaşlarımızı belirlemede ortak karar veriyoruz. Kurum kültür ve hedeflerine en uygun adayları seçmeye özen gösteriyoruz.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Adayın, mesleki bilgi birikimine sahip olmasının yanı sıra kurum kültürümüze uygunluğu, kişisel ve mesleki gelişime açık olması, değişime hızla ayak uydurabilmesi başlıca tercih unsurlarımız arasında. Toplumsal katma değer sağlamaya verdiğimiz önem gereği kadın istihdamını teşvik ediyoruz. “Geleceğin liderleri” projemiz doğrultusunda yetiştirmek üzere yeni mezun işe alım süreçlerinde, alanında fark yaratabilecek genç yetenekleri sektöre ve firmamıza kazandırmak için çaba gösteriyoruz.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?

Lider Kozmetik olarak mutlak başarı için çalışan bağlılığını ve mutluluğunu arttırmak için çalışıyoruz. Keyifli çalışma ortamı, kariyer fırsatı, verimli ücret politikası, özel sağlık sigortası gibi yan haklar ve kurum içi eğitim programları konularında oldukça hassasız. Destekleyici ve gelişime açık kurum kültürümüz sayesinde, çalışan bağlılığımızın her geçen yıl önemli ivme kattetiğini de söylemeliyiz. 10 yıl üstü kurum çalışanlarımıza yönelik kıdem ödüllerimizin yanı sıra inovatif fikirleri desteklemek için farklı ödüllendirme projeleri hayata geçiriyoruz ve çalışanlarımızın ihtiyaçlarına uygun eğitimler düzenliyoruz.

Çalışanlarımızın sevinç ve üzüntülerini paylaşıyor, sıkıntılı zamanlarında yanlarında olabilmeyi önemsiyoruz. Taksitli borç uygulaması ile çalışanlarımızı, ihtiyaçları anında destekliyoruz ve üretim personelimize yönelik üç aylık dönemler halinde erzak yardımı yapıyoruz. Çalışma ortamında refah seviyesini arttırmak için düzenli olarak iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu kapsamda, çalışan öneri sistemimiz sayesinde çalışma ortam ve şartlarını sürekli iyileştirmeyi hedefliyoruz.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Dünya çapında milyonlarca tüketicinin hayatına dokunmamızı sağlayan ürünlerimizin başarısında önemli rol oynayan çalışanlarımızın, üstün performansını ödüllendirmek üzere kurguladığımız yeni performans değerlendirme sistemini yılbaşı itibarıyla devreye alacağız. Liderlik ve yetenek yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan “Geleceğin Liderleri” programımızın kapsamını geliştirmek, vizyoner çalışanlar ile topluma değer katmaya devam etmek, gelecek dönemdeki projelerimizin başında geliyor.