Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2017’de de bazı kişisel gelişim ve psikoloji kitapları çok okunmaya, çok satanlar listelerinde ilk beşte yer almaya devam etti. Hem özel hem de iş hayatına dair yol gösterici püf noktaları içeren bu kitapları sizin için listeledik.

İş dünyasının karmaşıklaşması ve teknolojinin hızla değişmesi zamanı eskisinden olduğundan daha değerli kıldığı kadar, basit yaşamaya olan özlemi de giderek artırıyor. Bu dönemde, kişilere özel ve iş yaşamlarında destek olmak amacıyla farklı uzmanlar tarafından yazılan kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarının sayısı da son derece fazla. Bu kitaplar bir psikolog ya da psikiyatriste gitmeyi gerektirmeyen günlük olaylarda kişiye yol gösterici olmak hedefiyle kaleme alınmış. Sizin için çok okunan kişisel gelişim kitaplarına göz attık.

Lean in / Sınırları zorla leanin

Facebook COO’su ve leanin.org Kurucusu Sheryl Sandberg, bu çok okunan kitapta okuyuculara iş ve aile hayatında mutlu ve başarılı olmak ve her tür eylemden tatmin alabilmek için somut tavsiyeler veriyor.

Kuvvetle ayağa kalkmak

kuvvetle

Temellendirilmiş Kuram Araştırmacısı, Yazar ve Konuşmacı Prof. Dr. Brene Brown; Fortune 500 şirketlerinin liderleri, ordu üyeleri, sanatçılar, uzun zamandır beraber olan çiftler, öğretmenler ve ebeveynler gibi pek çok farklı gruptan insanı dinliyor ve onların cesaret, düşüş ve tekrar ayağa kalkış hikayelerini paylaşıyor. Brown, bu yeniden doğuş hikayelerinde en önemli noktanın bu insanların duygularının gücünün farkında olmaları ve kendilerini rahatsızlığın kucağına bırakmaktan korkmamaları olduğunu vurguluyor.

Mutluluk projesi

mutluluk-projesi

Çeviri hakları 30’dan fazla ülkeye satılan, New York Times, Publishers Weekly ve Amazon.com’un en çok satanlar listesinde aylardır zirvede olan Mutluluk Projesi, mutlu olmak için birçok nedeni olan ancak yine de melankoli, güvensizlik, halsizlik ve suçluluk duygularından bir türlü sıyrılamayan Yazar, Blogger ve Konuşmacı Gretchen Rubin’in on iki aya yaydığı projesinin bir dökümünden oluşuyor. Rubin, okurlarına “Yeniden başlayın” diyor ve kitabını “eksik olanı felsefe, bilimsel araştırma, tarih, analiz ve hayat tecrübeleriyle tamamlayarak gerçek mutluluğa ulaşacağınız bir proje” olarak tanımlıyor.

Etkili gençlerin 7 alışkanlığı

7yetenek

Karikatürler, alıntılar ve dünyanın dört bir yanındaki gençlerin öykülerini içeren bu kitapta Yazar, Konuşmacı ve Liderlik ve Zaman Yönetimi Eğitmeni Sean Covey, mizahi bir dille gençlerin hayallerini geliştirmelerine, arkadaşlık kurmalarına, akran baskısına karşı çıkmalarına ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla çözüm önerilerini paylaşıyor.

Hayatı sadeleştirmek için derle, topla, rahatla

derletopla

Japon Temizlik ve Organizasyon Uzmanı Marie Kondo, bir balıkçı yaka siyah kazağın diğerinden nasıl ayırt edileceğini bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak gibi basit ama temel püf noktalarıyla günlük hayatta mucizeler yaratabileceğimizi söylüyor. Kitap, fazlalıklardan kurtulup derleyip toplayarak kendimizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissedebileceğimizi anlatıyor.