Bu yıl Anneler Günü çalışan annelerin iş yerinde yaşadığı sorunlara dikkat çeken bir kampanyaya ev sahipliği yapıyor. Danone Türkiye ve KAGİDER tarafından başlatılan kampanyanın ana sloganı “Süt sağma odası lüks değil ihtiyaçtır” olarak belirlenmiş.

Kadınların annelik sürecinde iş yaşamında karşılaştığı sorunları tespit etmek ve çözmek için iş birliği yapan Danone Türkiye ve Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), ilk adımı Anneler Günü’nde attı.

Ofislerin sadece yüzde 9’unda süt sağma odası bulunduğu gerçeğinden yola çıkan Danone Türkiye ve KAGİDER, bu konuda farkındalık yaratma çalışmasının ilk adımı olarak bir film hazırladı. “Toplantı odası, temizlik, düzen” gibi başlıkların ofisler için zorunlu ihtiyaçlar olmasından yola çıkılan filmde, süt sağma odasının da bir ihtiyaç olduğu vurgulanıyor. Süt sağma odası olmadığı takdirde, çalışan annelerin tuvalet gibi uygun olmayan ortamlarda süt sağmak durumunda kaldıklarını gösteren film, bu durumun anne ve bebek sağlığı için taşıdığı risklere dikkat çekiyor.

Kadınların yüzde 40’ı evlendikten sonra işi bırakıyor

2015 yılında Danone’un, Ipsos’a Türkiye’de annelerin iş yaşamında yaşadığı sorunların tespiti için yaptırdığı Çalışan Anneler Araştırması sonuçlarının referans gösterildiği filmde, bu odaların çalışan anneler için motivasyon yaratarak iş hayatında kalmalarını destekleyeceğini belirtiliyor.

Çalışan Anneler Araştırması, kadınların yüzde 40’ının evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işi bıraktıklarını ve bu kadınların yüzde 56’sının “mutsuzluk, pişmanlık, sıkıntı, güvensizlik, işi özlemek, boşlukta olmak, asosyallik” gibi olumsuz duygular hissettiğini ortaya çıkarıyor.

İş yerlerinin sadece yüzde 2’sinin kreş için maddi yardım verdiği, yüzde 5’inde kreş ve sadece yüzde 9’unda süt sağma odası olduğu da araştırmanın öne çıkan sonuçları arasında yer alıyor.

Kampanya filmini izlemek için tıklayın.