İşe alım sürecinde işverenlerin en çok aradığı kriterlerin başında tecrübe geliyor. Ancak bir yeni mezunun işe alınmasının da işe uyum, maliyet tasarrufu, öğrenmeye açık olması gibi birçok verimlilik artırıcı yanı bulunuyor. 

yenimezun29292

Bir yeni mezunu işe almanın deneyimsiz bir çalışanı işe almaktan öte şirkette kazandırdığı çok önemli değerler var. İstihdamın gelişmesine olan katkının yanı sıra verimlilik ve işveren markasının gelişimine de katkı sağlıyor.

İşte deneyimsiz çalışanların firmalara sağladığı o avantajlar:

Yeniliklere açık olmaları

Üniversitelerden yeni mezun olan gençlerin en önemli avantajlarının başında değişime ve yeniliklere açık olmaları geliyor. Gerek iş süreçleriyle gerekse iş yapış biçimleriyle ilgili olsun deneyimsiz çalışanlar kendilerini hızlı bir şekilde geliştirebilir, yeni teknolojilere ve değişime hızlı bir şekilde adapte olabilir ve uyum sağlayabilirler.

Kolay adapte olmaları

Deneyimli çalışanlara göre yeni mezun çalışanları firma kültürüne ve çalışma şekline göre uyumunu sağlamak daha esnek. Deneyimli bir çalışanın hem daha önce çalıştığı firmalardan öğrendiği hem de kendi edindiği tecrübelerinden kaynaklı bir çalışma stili bulunur. Henüz yolun başında olmaları nedeniyle yeni mezunların firmanın çalışma yöntemlerine uyumu daha hızlı olacaktır.

Fark yaratmaya istekli olmaları

Yeni mezun çalışanlar, çalıştıkları şirkette fark yaratma arzuları daha yüksektir. Başarılı olma isteği nedeniyle sorumluluklarını yerine getirmeleri, işlerini hevesle yapmaları ve deneyim kazanma arzuları yeni mezun çalışanların en önemli avantajları arasında yer alır.