Doğum izni sürecinde çalışmaya devam etmek ve aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen annelere uygun evden yapılabilecek iş alternatifleri son derece fazla.

Bebeğin dünyaya gelişiyle son derece güzel ama bir o kadar da zor olan annelik süreci de başlamış oluyor. Bu süreçte bebek bakımı annenin ciddi bir zamanını alsa da iş hayatından kopmamak, çalışmaya devam ederek aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen anneler için bazı evden çalışma fırsatları da mevcut. Peki, kariyerinden uzaklaşmak istemeyen anneler için hangi mesleklerde nasıl opsiyonlar var?

İşte anneler için evden çalışma opsiyonu olan bazı işler:

Sanal asistanlık

Sanal asistanlık artık firmaların sık tercih ettiği bir müşteri hizmetleri deneyimi haline geldi. Pek çok firma, özellikle de online pazarlama şirketlerinin web sayfalarında rastlanabilecek sanal asistan köşelerinde özellikle ürünler hakkında pek çok soru online olarak yanıtlanıyor. Bunun için herhangi bir program, kod ya da tasarım bilmeye gerek yok. Anneyi zorlamayacak bu iş hem sektörü takip etmeyi hem de para kazanmayı mümkün kılabilir.

Online müşteri hizmetleri

Müşteri hizmetlerinin giderek daha da önemli hale geldiği iş dünyasında online müşteri hizmetlerinin de kullanım alanı daha pratik ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle artıyor. Müşteriden gelen e-maillere cevap vermek, her türlü sürece ve soruna destek olmak, geri bildirimleri almak ve sosyal medya kanallarına yönelik çalışmaları takip etmek gibi görev tanımlarını içerebilen müşteri hizmetleri mesleğini anneler evden uygun donanımla kolaylıkla yapılabilir.

Kod yazma, web ve grafik tasarım

Biraz daha fazla para kazanabilmek ve belki de sürekli olarak freelance çalışabilmek için bazı meslekler daha öncelikli. Kod yazmayı bilen, yazılım deneyimi olan, web ya da grafik tasarımı yapabilen anneler için evden çalışmak son derece kolay. Bu sektörlerde evden çalışma opsiyonlarının hızla arttığı düşünülürse, iş bulmanın da kolaylaştığı söylenebilir.

Bu işleri yapmak istemeyen ya da deneyimi olmayan kişiler için evden çalışma opsiyonu olan farklı işler de var:

– Blog yazarlığı

Sosyal medya yönetimi

– Ürün lansman desteği

– Dijital pazarlama analistliği

– E-mail pazarlama danışmanı

– Sosyal medya danışmanı

– Cloud tabanlı muhasebe ve finans