İnsan Kaynakları departmanlarının gündemini uzun süredir meşgul eden motivasyon uygulamalarının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Hem mutlu çalışan yaratmak hem de şirket başarısını sürdürülebilir kılmak için uygulanan motivasyon uygulamalarına küçük ya da büyük ölçekli tüm firmaların ihtiyacı bulunuyor.

takim636363

Bir çalışanın motivasyonu iş yerinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerinin başında gelir. Pek çok başarılı şirket bilir ki, iş yerine mutlu bir şekilde gelen, yaptığı işten, çalıştığı ortamdan, yöneticisiyle olan iletişiminden memnun olan, kısacası motivasyonu yüksek olan çalışanlar ile motivasyonu yüksek olmayan çalışanlar verimlilik noktasında birbirinden ayrılır. Başarının en büyük destekçisinin motivasyon olduğu görüşünden hareketle, hemen her şirkette uygulanabilecek basit motivasyon yöntemlerini derledik.

İşte ekibinizi motive etmek için uygulayabileceğiniz basit motivasyon uygulamaları:

Çalışanlarınızı tanıyın ve başarılarını takdir edin

Çalışanlarınızı bireysel olarak tanıyın. Çalışanlarınızın bireysel çabalarının farkında olmanız ve bunu yaparken de tüm çalışanlarınıza eşit şekilde yaklaşmanız ve ayrımcılık yapmamanız büyük önem taşıyor.

-Bir çalışanınız büyük bir satış yaptığında ya da kurumunuza yeni bir müşteri kazandırdığında onun başarısı karşısında sessiz kalmayın. Çalışanlarınızı tebrik edin ve ayağa kalkarak onları alkışlayın.

-Çalışanlarınızı başarılarıyla ilgili olarak duyuru tahtasına küçük notlar yazın ya da onları motive etmek amacıyla bir mail yazarak onları tebrik edin.

-Takımınızı tanımanız vakit alabilir. Ancak bu konuda hızlı hareket etmeye gayret edin. Bir grup olarak çalışanlarınızı tanıyın ve onların sağlam bir iş çıkarttıklarında yaptıkları işten ve sarf ettikleri efordan dolayı takdir edin.

-Şirket çalışanlarının katılacağı bir toplantı organize edin ve toplantıda şirketin misyonuna ve hedeflerine çalışanlarınızın sağladığı katkıları somut verilerle gösterin. Bu şekilde çalışanlarınıza şirketin değerli bir parçası olduklarını hissettirin.

-Çalışanlarınıza sürekli negatif bildirimlerde bulunmak yerine yaptıkları işleri övün ve nerede yanlış yaptıklarını olumlu cümleler kullanarak ifade edin. Bu tutumunuz çalışanlarınızın işlerine hem dört elle sarılmalarını hem de daha iyi bir iş çıkartabilmek için daha fazla gayret göstermelerini sağlar.

odullendirme2342

Zor çalışmalarda çalışanlarınızı ödüllendirin

Ödül sistemi kurmak çalışanları motive etmede en etkili yollardan biridir. Bu nedenle çalıştığınız alana uygun olacak şekilde haftalık ya da aylık dönemler halinde bir yarışma ya da ödül sistemi organize edebilir, kazanan çalışanınızı da ödüllendirebilirsiniz.

-Çalışanlarınıza başarılarından dolayı küçük hediyelerle ödüllendirin. Örneğin, iki kişilik sinema bileti, hediye kartı ya da bir maç bileti motivasyonun artmasını sağlar. Ancak ödülleri belirlerken çalışanlarınızın heyecan duyacağı şeylere odaklamaya çalışın.

-Çalışanlarınızı evden çalışmalarını sağlayarak ödüllendirin. Çok yoğun çalışan ve başarılı olan çalışanınız için yapacağınız bir günlük evden çalışma ödülü onun işe daha istekli gelmesini sağlar.

-Çalışanlarınızı serbest kıyafet giymelerine izin vererek de ödüllendirebilirsiniz. Eğer resmi kıyafetin tercih edildiği bir kurumda çalışıyorsanız, çalışanlarınızın belirlediğiniz bir gün için serbest kıyafet giyerek işe gelmelerini sağlayın.

-Başarılı olan çalışanınıza öğle yemeği ısmarlamak bir diğer ödüllendirme yöntemidir. Bu durum hem çalışanınızı daha yakından tanımanıza olanak sağlar hem de iletişiminizi güçlendirir.

İş yerindeki ilişkileri geliştirin

Çalışanlarınızın hem sizinle hem de birbiriyle olan iletişimini geliştirmek için bir ortam hazırladığınızda ofisiniz hem daha iyi bir atmosfere sahip olacak hem de çalışanlarınızı daha çok motive ediyor olacaksınız.

-Ofisinizde iletişimi güçlendirmek için yarım saatlik “Cuma Kahveleri” etkinlikleri düzenleyin. Bu etkinlerde işle ilgili konularda konuşmak yerine çalışanlarınızın ilgilendiği konularla ya da aileleriyle ilgili sohbet edin. Bu yaklaşımız hem çalışanlarınızla iletişiminizin artmasını hem de çalışanlarınızı daha iyi nasıl motive edeceğiniz konusunda bilgi edinmenizi sağlar.

-Çalışanlarınızın aileleri hakkında bilgi edinin ve onların da gerçek sorunlarının, mücadelelerinin olduğunu unutmayın. Onların eşleri, çocukları veya yakınlarının isimlerini bilmeniz, nasıl olduklarını sormanız çalışanınızla aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olur.

-Çalışanınızla güçlü bir iletişim kurmak ile samimi bir dostluk inşa etmek arasındaki farkı unutmayın. Çalışanınızla arkadaşça ve açık bir iletişim kurun, ancak kişisel bir iletişimden kaçının.

Sosyal etkinlikler düzenleyin

Takviminizde sosyal etkinliklerin olması çalışanlarınızın birbirini tanımasına yardımcı olur. Çalışanlarınızın ofis içinden arkadaşlarının olması, işlerini daha çok sevmelerini ve işlerine severek gelmelerini sağlar. Bunun için tüm çalışanlarınızın ayda bir kez bir araya geleceği öğle yemekleri düzenleyerek birbirilerini daha yakından tanımalarını sağlayın.

-Bowling, voleybol ya da çalışanlarınızın ilgisini çeken eğlenceli bir spor ligi oluşturun. Bu tür etkinlikler çalışanlarınızın birbirileriyle bağ kurmasına ve takım ruhunun oluşmasına katkı sağlar.

-Çalışanlarınız için düzenleyeceğiniz “Happy Hour” etkinlikleri stresin atılmasına yardımcı olur ve de ekibinizin neşeli vakit geçirmesini sağlar.

-Çalışanlarınızdan oluşan ve gönüllülük esasına dayanan bir takım yaratın. Sosyal sorumluluk projeleri düzenleyerek çalışanlarınızın bir amaç etrafında birleşmesini sağlayın.