İstihdam Endeksi’nin Ekim ayı verilerine göre, Kariyer.net üzerinden 11 milyon iş başvurusu gerçekleşti. İş başvurusunda bulunan adayların eğilimlerine bakıldığında; en çok başvurulan pozisyonlar arasında, Elektrik Elektronik Mühendisi,  Saha Satış Temsilcisi ve Makine Mühendisi yer aldı.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net, her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile istihdam piyasasının nabzını tutmaya devam ediyor. Kariyer.net’in veri tabanından yararlanarak ortaya koyduğu endeksin sonuçlarına göre, Kariyer.net’te Ekim ayında 11 milyon iş başvurusu gerçekleşti. Yapılan başvurular, adayların eğilimleri açısından çarpıcı veriler ortaya koydu.

Başvuru yapan adayların pozisyon tercihleri incelendiğinde, adayların en çok Elektrik Elektronik Mühendisi, Saha Satış Temsilcisi, Makine Mühendisi, Proje Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Üretim Mühendisi, Satış Danışmanı, İş Analisti, Kalite Mühendisi ve Finans Uzmanı pozisyonlarını tercih ettiği görüldü.

İstihdam Endeksi’nin Ekim ayı verilerini yorumlayan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Kariyer.net olarak 25 milyonu aşkın adayı, 94 binin üzerinde şirket ile bir araya getiriyoruz. Ekim ayında günlük ortalama 400 bin olmak üzere, 11 milyon iş başvurusuna aracılık ettik. 2018’in ilk 11 ayında ise toplamda 100 milyondan fazla iş başvurusu Kariyer.net üzerinden gerçekleşti. Bu verilerden hareketle, üçüncü çeyrek rakamlarında, ilan başı başvuru sayısının, bir önceki döneme göre artış kaydettiğini görüyoruz” dedi.

Uysal açıklamasına şöyle devam etti: “Hükümetin, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında tahmini işsizlik oranı, yılsonu için 11,3; 2019 yılı için de 12,1 olarak açıklandı. Kariyer.net İstihdam Endeksi verileri de istihdam piyasasında bu yönde bir gidiş olduğunu doğruluyor. Kariyer.net olarak bu dönemde, adaylarımızın iş arayışını kolaylaştırmak için bir dizi aksiyon alıyoruz. Geri dönüş alma ihtimallerinin en yüksek olduğu; özgeçmişlerine ve ilgi alanlarına en çok uyan ilanları ‘uygunluk puanı’ ile işaretliyor, daha odaklı başvuru yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Üniversite öğrencilerimizle buluşarak Kariyer Tüyoları eğitimleri veriyor; adaylarımızın iş hayatına dair merak ettiği konulara yönelik online canlı yayınlarla on binlerce kişiye ulaşıyoruz. İstihdama verdiğimiz desteği önümüzdeki dönemde daha da genişletmeyi hedefliyoruz.”

Adayların tercihleri Tekstil, Sağlık ve Hizmet sektörlerinden yana

Adayların yaptığı başvuruların, sektörlere göre dağılımları incelendiğinde, Tekstil sektörü listenin başında yer alırken, onu Sağlık ve Hizmet sektörleri takip ediyor. Adayların diğer sektör tercihleri şöyle sıralanıyor: Ticaret, Üretim/Endüstriyel Ürünler, Bilişim, Perakende, Yapı, Otomotiv ve Gıda.

Genç profesyoneller başvuruların üçte birini oluşturdu

İş başvurusunda bulunan adayların yaş aralıkları incelendiğinde; en çok başvuruyu 25-30 yaş aralığındaki (%37,3) genç profesyonellerin yaptığı görülüyor. 19-24 yaş aralığındaki (%31,3) başvuru sahipleri, listenin ikinci sırasında yer alırken; 31-40 yaş aralığındaki adaylar (%23,1) üçüncü sırada bulunuyor.

Mavi yakalı çalışanlar telefonla “Garson”  ve “Temizlik Görevlisi” ilanlarına başvurdu

Kariyer.net’in mavi yaka çalışan arayan işverenlerle, evinin yakınında iş arayan mavi yaka çalışanları buluşturan mobil uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre; Ekim ayında adaylar en çok Garson, Temizlik Görevlisi, Sekreter, Şoför/Sürücü, Çağrı Merkezi Elemanı, Kasiyer ve Aşçı ilanlarına başvurdu. Ekim ayında yayınlanan yeni iş ilanlarında Eczane Elemanı, Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi ve Kuaför arayışı ağır bastı.

İstihdam Endeksi Ekim ayı sonuçlarının tamamına endeks sayfasından ulaşabilirsiniz.