Karşınıza “Tam bana göre” dediğiniz ilanlar çıkıyor ancak yaptığınız başvurulardan sonuç alamıyorsanız özgeçmişinizi bir kez daha ele almanızın vakti gelmiş olabilir. Doğru hazırlanmış bir özgeçmişle, istediğiniz kapıları açmanız çok daha kolay. Peki, özgeçmişinizi iş aramak için nasıl hazır hale getirirsiniz?

Özgeçmişiniz, iş arama sürecinizde en önemli anahtarınız. Ve doğru hazırlanmış bir özgeçmiş, hedeflediğiniz işe girme ve hayallerinize ulaşma fırsatı verir. Bunun için de yapmanız gereken tek şey, kendinizi özgeçmişinizde doğru ifade etmeniz. Altta yer alan maddeleri CV’nize uyarlayarak işe koyulabilirsiniz.

Doğru göstergelerle yola koyulun

Özgeçmişinizde neyi ön plana çıkaracağınız, başvuracağınız pozisyona bağlı kalmakla birlikte, uzunluğunun iki sayfayı geçememesine dikkat edebilirsiniz. Özgeçmişinizin çarpıcı olması içinse ilanda gerekli görülen şartları özgeçmişinizde öne çıkartmalısınız. İş başvurusu yapmadan önce özgeçmişinizin sizi gerçekten yansıtıp yansıtmadığından mutlaka emin olmalısınız.

Anahtar kelimeler kullanın

İşverenler açtıkları pozisyonlara yapılan başvuruları belli kriterlere göre filtreleyebilmek amacıyla sıklıkla anahtar kelimelerden yararlanır. Bu nedenle işverenin elediği adaylardan biri olmamak için anahtar kelimeleri özgeçmişinizde kullanabilirsiniz. Yaptığınız işle ilgili anahtar kelimeleri bilmiyorsanız, ilanda adaydan beklenen görev kapsamını inceleyerek anahtar kelimeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Rakamlara yer verin

Yapılan işin kapsamını ifade ederken sayılardan yararlanmak etkiyi artırır. Örneğin, satış departmanında çalışıyorsanız hedeflerinizi yüzdesel olarak ne kadar tutturduğunuzu veya şirkete kattığınız değeri rakamlarla ifade edebilir ya da yönetici pozisyonunda görev alıyorsanız, kaç kişilik bir ekibi yönettiğinizi belirtebilir, başarılarınızdan bahsedebilirsiniz. Burada önemli olan, görev kapsamında yer alan zamana, paraya veya kişilere yönelik her maddenin rakamsal olarak değerlendirilmesidir. Bu konuya detaylarıyla şu yazımızda yer vermiştik.

Temel bilgilerini kontrol et

Yapılan iş ya da sektör ne olursa olsun, özgeçmişte yer alan temel bilgilerin hem gerçeği yansıtması hem de doğru ve yazım kurallarına uygun yazılması çok önemli. Özgeçmişiniz, ister işlevsel ister kronolojik bir özgeçmiş olsun, işe başlama-ayrılma, mezuniyet tarihi, iletişim bilgileri gibi alanların doğru olması çok önemli.

Zamanlamaya dikkat et

Özgeçmişinizin görünür olması için dikkat edebileceğiniz son madde ise hızlı ve zamanında başvuru yapmakla ilgili. Yoğun rekabet ortamı nedeniyle, ilana başvuruda bulunan ilk adaylar arasında yer almak oldukça kritik. Bu nedenle iş ilanlarını sıklıkla takip edebilirsiniz.